1 października 2014

Nowe seminarium Wspólnoty św. Marcina

(By Own work (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0-2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons)

Niemal 90 seminarzystów rozpoczęło formację w seminarium Wspólnoty św. Marcina w Évron (Kraj Loary, departament Mayenne). Seminarium, a zarazem główna siedziba stowarzyszenia kapłańskiego, zostało przeniesione do budynków dawnego opactwa benedyktynów. Znów rozbrzmi w nich łacina.

 

Dwudziestu kleryków rozpoczynających formację na pierwszym roku przebywa w Évron już od 10 września. Dołączyła do nich reszta seminarzystów z kolejnych lat – odbierających dotąd formację w Candé-sur-Beuvron niedaleko Blois nad Loarą. Uroczystościom związanym z instalacją wspólnoty w Évron, zaplanowanym na 4 października, przewodniczyć będzie biskup Thierry Scherrer, ordynariusz diecezji Laval. Sześciu wychowanków Wspólnoty otrzyma wówczas święcenia diakonatu. Na 5 października zaplanowano w nowym seminarium dzień otwarty.

Wesprzyj nas już teraz!

 

W listopadzie 2012 roku Wspólnota św. Marcina nabyła dawne benedyktyńskie opactwo od zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia. Budynki zostały poddane gruntownemu remontowi, wartość przeprowadzonych prac sięgnęła 5 milionów euro. W opactwie urządzona została kaplica, sale wykładowe, biblioteka, stołówka, pokoje dla seminarzystów i kadry. Nie wszystkie prace udało się zakończyć w terminie, to zadanie przypadnie już samym alumnom.

 

Wspólnota św. Marcina powstała w roku 1976 dzięki zaangażowaniu ks. Jean-François Guérina z archidiecezji Tours. Opiekę roztoczył nad nią kardynał Giuseppe Siri, pierwszy dom wspólnoty powstał w Genui a klerycy odbierali formację w tamtejszym seminarium. W 1983 roku duchownym ze Wspólnoty powierzono pierwszą placówkę we Francji – w diecezji Fréjus-Toulon. W 1993 siedziba wspólnoty została przeniesiona do Francji, do Candé-sur-Beuvron, a w roku 2000 stowarzyszenie zostało uznane na prawie papieskim.

 

Charyzmat koncentruje się na życiu wspólnotowym i liturgii – odprawianej w sposób uroczysty i z dbałością o jej poprawność. Seminarzyści, diakoni i kapłani kultywują chorał gregoriański i łacinę w liturgii sprawowanej według Mszału Pawła VI. Dziś duchowni ze Wspólnoty pełnią posługę we Francji, Włoszech, Stanach Zjednoczonych i w Rzymie. Wierność Ewangelii i Magisterium Kościoła, wraz z tradycyjną formacją i dyscypliną, przyniosły Wspólnocie wiele powołań.

 

 

 

Źródło: communautesaintmartin.org, riposte-catholique.fr

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 624 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram