5 marca 2018

Po berlińskich rozmowach krok naprzód w sprawie Jugendamtów

(Źródło: pixabay.com)

Lista polskich rodzin zastępczych i sieć Domów Polskich nad Renem, a także stała dwustronna grupa robocza monitorująca działalność Jugendamtów – na takie postulaty Ministerstwa Sprawiedliwości zgodziła się strona niemiecka podczas poniedziałkowych rozmów w Berlinie.

 

W stolicy naszego zachodniego sąsiada doszło do pierwszego spotkania ekspertów z obu stron. Podjęli oni tematykę związaną m.in. z funkcjonowaniem Jugendamtów. Rozmowy mające na celu ochronę polskich dzieci w Niemczech zakończyły się przyjęciem ustaleń, które resort sprawiedliwości nazywa przełomowymi. Do rozmów doszło z inicjatywy wiceministra Michała Wójcika.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Strona niemiecka, reprezentująca rząd federalny, zaakceptowała propozycje zgłoszone przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Najważniejsze z nich to utworzenie w Niemczech listy polskich rodzin zastępczych oraz Domów Polskich, gdzie znajdowałyby opiekę polskie dzieci, w przypadkach, gdy są rozdzielane z rodzicami. Sieć takich domów powinna powstać w dużych skupiskach polonijnych w Niemczech. Kolejny istotny polski postulat to powołanie, na mocy porozumienia międzyresortowego, stałej grupy roboczej, która na bieżąco w relacjach polsko-niemieckich zajmowałaby się sprawami związanymi z pieczą nad dziećmi. Również w tej kwestii strona niemiecka wyraziła aprobatę – poinformował MSZ.

 

To bardzo ważne, by w sytuacjach rozdzielenia z rodzicami, co samo w sobie stanowi dramatyczne przeżycie, przestrzegano tożsamości, kultury, religii i języka dziecka. Cieszę się, że strona niemiecka, dzięki naszym wytrwałym zabiegom, wykazała w tej kwestii wrażliwość. Mam nadzieję, że rozpoczynamy z Niemcami nowy rozdział współpracy dla dobra polskich dzieci – podkreśla wiceminister Wójcik.

 

Sytuacja polskich rodzin i dzieci mieszkających poza granicami kraju znajduje się w sferze szczególnego zainteresowania Ministerstwa Sprawiedliwości – deklaruje resort. W Niemczech mieszka obecnie około 800 tysięcy naszych rodaków mających wyłącznie obywatelstwo polskie. A osób, które mają podwójne obywatelstwo, polskie i niemieckie – około 1,5 miliona. Ministerstwo udziela pomocy polskim obywatelom w przypadkach, gdy za granicą są pozbawiani praw do wychowywania własnych dzieci.

 

Ministerstwo zabiega na forum Unii Europejskiej o wprowadzenie spójnych, jednolitych dla całej Wspólnoty zasad, które będą chronić praw dzieci trafiających do rodzin zastępczych. Polska inicjatywa przewiduje zmianę unijnego rozporządzenia (Bruksela II bis), tak by dzieci były umieszczane w rodzinie zastępczej, w której zachowane zostaną ich więzy rodzinne, językowe i kulturowe.

 

 

Źródło: ms.gov.pl

RoM

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 784 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram