DZIŚ JEST:   24   KWIETNIA   2018 r.

Św. Marii Pelletier
Bł. Mariana z Ratyzbony
 
 
 
 

„Nieznani sprawcy” podpalili dawną siedzibę polskich królów. Ukraiński odwet za emisję filmu o Majdanie?

„Nieznani sprawcy” podpalili dawną siedzibę polskich królów. Ukraiński odwet za emisję filmu o Majdanie?
Slawomir Olzacki/FORUM

Nieznani sprawcy chcieli podpalić zamek w Żółkwi pod Lwowem. Okoliczni mieszkańcy zauważyli ogień około godziny 2:20 w nocy. Na miejsce zostały wezwane służby. Strażakom szybko udało się opanować ogień, który został ugaszony około godziny 2:40. Chuligani wrzucili koktajle mołotowa do pomieszczeń na parterze gdzie ma siedzibę polska organizacja kulturalna. Wydarzenie może być odwetem za pokazanie przez TVN24 filmu, który przedstawia w złym świetle wydarzenia z kijowskiego Majdanu.

 

Według rzecznika milicji w nocy z poniedziałku na wtorek (22/23 lutego) do pomieszczeń zlokalizowanych na parterze budynku zostały wrzucone butelki z łatwopalną substancją. Na miejscu znaleziono rozbitą butelkę z napisem „aceton”. Dzięki szybkiej reakcji służb ogień nie rozprzestrzenił się na cały budynek. Zniszczeniu uległy przede wszystkim drewniane ramy okienne.

 

Na fasadzie budynku po ukraińsku napisano „żydzi”, również czarnym sprayem zamalowano tabliczkę w języku polskim informującą, że w tym budynku ma siedzibę Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej. W zamku znajduje się również biuro ukraińskiej nacjonalistycznej partii „Swoboda”. Milicja poinformowała, że wszczęła dochodzenie mające na celu ustalenie sprawców i ukaranie za niszczenie cudzej własności przez podpalenie za co według Kodeksu Karnego Ukrainy grozi od 3 do 15 lat więzienia.

 

– Najprawdopodobniej był to akt odwetu na Polakach za pokazanie rosyjskiego filmu o Majdanie. Informacje o tej emisji rozeszły się dzień wcześniej – powiedział Mychajło Kuban z Państwowego Historyczno-Architektonicznego Rezerwatu w Żółkwi, zarządzającego zamkiem.

 

O emisji filmu francuskiego reżysera „Ukraina – maski rewolucji” media ukraińskie poinformowały w niedziele. Dokument został wyemitowany przez stację TVN24. Społeczeństwo ukraińskie szeroko wyrażało oburzenie, że ten film został pokazany w polskiej telewizji w drugą rocznice wydarzeń na Majdanie.

 

„Ambasada Ukrainy w Polsce jest rozczarowana nieprzyjaznym gestem polskiej telewizji TVN24, która zademonstrowała dziś brak szacunku wobec milionów Ukraińców, emitując na swojej antenie fałszywy i zmanipulowany film Paula Moreiry „Ukraina. Maski rewolucji”. (…) Jesteśmy przekonani, że naród polski, który przez długie lata swojej historii nauczył się doceniać prawdę i ujawniać podstępne kłamstwa, oceni ten film w należyty sposób, jak i sam fakt jego emisji w telewizji TVN24”– czytamy w oświadczeniu Ambasady Ukrainy w Polsce.

 


Źródło: newsru.ua /gazeta.ua /wp.tv /wyborcza.pl / poland.mfa.gov.ua

MR

 

 


DATA: 2016-02-26 13:31
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

?Ambasada Ukrainy w Polsce jest rozczarowana nieprzyjaznym gestem polskiej telewizji TVN24, która zademonstrowała dziś brak szacunku wobec milionów Ukraińców, emitując na swojej antenie fałszywy i zmanipulowany film Paula Moreiry ?Ukraina. Maski rewolucji?. Nawet, jeśli to prawda. Można przecież powiedzieć, gdzie jest nieprawda. Ale podpalać zamek!
ponad 2 lata temu / Rys
 
Niema żadnego usprawiedliwienia za rzeź Wołyńską. To była permanentna rewolucja!Proszę poczytać instrukcje Ukraińskie dotyczące postępowania z ludźmi,inwentarzem i ziemią. Co do traktowania tubylców przez szlachtę, to p. Jasienicę i innych historyków należy oceniać przez pryzmat propagandy PRL-u. Ja im nie wierzę. Bo pan zawsze zły. Chłop to dobro chodzące.Trzeba patrzeć na te opowiastki dość krytycznie. Proponuję poszukać: Ks. Jędrzej Kitowicz o kozakach, mołojcach siczowych.To niektórym szczęki poopadają.A później wypisywać o złych panach i dobrych tubylcach. Bo to na milę czuć siarką rewolucyjną.
ponad 2 lata temu / Roni
 
dwie drogi jasienicy mówią dość dużo na temat podejścia polskiej szlachty do ukrainców oraz nastawienia rdzennej ludności tamtych terenow do polaków, niestety właścicieli niewolnika-ukrainca. to nie usprawiedliwia banderowskich czynów, ale sami mamy duzo za pazurkami.
ponad 2 lata temu / maciej
 
Ktoś wie gdzie można znaleźć ten film: Ukraina maski rewolucji. Wersja z napisami lub jak kolwiek.
ponad 2 lata temu / Film
 
Zanim zaczniemy usprawiedliwiać rzeź Wołyńską, warto się na moment zatrzymać i zastanowić. Być może to prawda co ta kobieta powiedziała, ale biorąc pod uwagę, że ta rzeź nie miała jedynie charakteru lokalnego, tylko tej jednej wioski, tylko zawierała olbrzymi teren w której śmierć poniosło minimum 180 tyś. ludzi, polaków, żydów jak i samych ukraińców. To biorąc to pod uwagę, nie wierzę że wszyscy polacy na tamtym terenie byli takimi skur..synami. Sam osobiście znam również kilka osób z terenów Wołynia i to nie są ludzie zdolni robić coś takiego, mówię oczywiście o osobach które znam. Pytanie czy Pan by to zrobił? Oczywista odpowiedź, że nie, to dlaczego mamy przyjąć, że akurat na Ukrainie mieliśmy wśród rodaków samych zwyrodnialców.
ponad 2 lata temu / do Maxa
 
Smutne, że mają naszą krew na rękach, że tak dali się naszczuć na Polaków, kiedy są w sumie Polakami, tylko może bardziej "wymieszanymi" z najeźdźcami, kąsającym i Rzeczpospolitą od wschodu. Ukraińcy powstali jako biedniejsza część społeczeństwa wschodnich rubieży Rzeczypospolitej. Niewiedza, zawiść, pazerność, popchnęły ich do morderczych zachowań. I tu podobnie - palą to, co kojarzy im się z wielkością Polaków. Albo może to kolejna prowokacja Rosji,by nam utrudnić porozumienie. zależy im,by Ukraina nie miała sojuszników. Tu trzeba dobrze "obwąchać" zgliszcza. Czyją benzyna pachną.
ponad 2 lata temu / rozsądny
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.