22 października 2019

Niemieckie media: viri probati i diakonat kobiet coraz bliżej

(fot. Jacek Lagowski / FORUM)

Viri probati i diakonat kobiet mogą być już wkrótce rzeczywistością – przekonują niemieckie media katolickie. Według ich informacji na Synodzie Amazońskim obie koncepcje mają wśród biskupów duże poparcie.

 

Choć Synod Amazoński przedstawiano oficjalnie jako zgromadzenie mające zająć się ekologią i ochroną środowiska szybko stało się jasne, że tak naprawdę chodzi o przyszłość kapłaństwa i rozumienia Kościoła. Liberalni organizatorzy zgromadzenia, kard. Claudio Hummes i bp Erwin Kräutler, już w pierwszym dniach położyli karty na stół. Zaproponowali zniesienie obowiązku celibatu oraz dopuszczenie kobiet do święceń diakonatu. Takie rozwiązania miałyby dotyczyć początkowo tylko Amazonii, ale później mogłyby być naturalnie transplantowane do innych regionów – na przykład do Niemiec.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Według niemieckiej Katolickiej Agencji Wiadomości (KNA) kurs na zmiany ma wśród zgromadzonych w Rzymie biskupów duże poparcie. W informacji opublikowanej między innymi na łamach półoficjalnego serwisu Konferencji Episkopatu Niemiec, Katholisch.de, czytamy, że podczas prac w małych grupach językowych Ojcowie Synodalni „opowiedzieli się częściowo wyraźnie za dopuszczeniem kobiet do diakonatu i dostępem żonatych mężczyzn do kapłaństwa”.

 

„Jedno z portugalskich kół językowych określiło święcenia tak zwanych viri probati w Kościele katolickim w Amazonii mianem konieczności” – przekonuje KNA. Zdaniem tejże grupy wszystko przemawia również za wprowadzeniem diakonatu dla kobiet; wzorem miałoby tu być wprowadzenie stałego diakonatu żonatych mężczyzn na Soborze Watykańskim II. Także inne grupy miały poprzeć koncept viri probati; jedna z włoskojęzycznych grup językowych zaproponowała z kolei opracowanie amazońskiego rytu liturgicznego, który przewidywałby wprowadzenie żonatych księży; tutaj przykład miałby być czerpany z katolickich Kościołów wschodnich.

 

KNA przyznaje zarazem, że są też takie grupy Ojców Synodalnych, które opowiadają się za przedyskutowaniem obu problemów na poziomie „ogólnokościelnym”. Miałoby to stać się na kolejnym Synodzie Biskupów, poświęconym konkretnie sprawie kapłaństwa. Przykładowo jedna z grup hiszpańskojęzycznych uznała, że póki co można rozszerzyć niesakramentalną posługę kobiet w Kościele, ale gdy idzie o święcenia potrzeba szerszej debaty.

 

Katholisch.de

Pach

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 132 283 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram