24 sierpnia 2017

Niemcy sprowadzają swoje złoto. Operacja Paryża zakończona, Nowy Jork czeka

(Źródło: pixabay.com)

Bundesbank, niemiecki bank centralny, poinformował w środę, że udało się sprowadzić do kraju całe niemieckie złoto zdeponowane w Paryżu i część rezerw z USA.

 

374 tony cennego kruszcu powróciło z Banque de France na terytorium Niemiec. 300 ton złota zabrano także ze skarbca Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku. W tej chwili nieco ponad 50 proc. całego niemieckiego złota przechowywanych jest w skarbcu Bundesbanku we Frankfurcie – oznajmił członek zarządu Carl-Ludwig Thiele.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Tajne przesyłki zostały sfinalizowane znacznie przed zakładanym wcześniej terminem 2020 r., co kosztowało około 7,7 miliona euro. Wciąż pozostałe 50 proc. kruszcu znajduje się poza granicami Niemiec, m.in. w Nowym Jorku i Londynie. Sprowadzanie złota do kraju rozpoczęło się w 2013 r.

 

Niemcy zaczęły deponować swoje rezerwy za granicą jeszcze w czasie zimnej wojny, w obawie o możliwą inwazję sowiecką. Złoto, które trafiało do skarbca francuskiego banku centralnego, to wynik „cudu gospodarczego” Niemiec po II wojnie światowej.

 

W szczycie kryzysu strefy euro w 2012 roku niemieccy decydenci postanowili rozpocząć akcję sprowadzania złota do kraju w obawie o naruszenie ich zasobów.

 

Niemcy mają drugie co do wielkości na świecie rezerwy złota po Stanach Zjednoczonych, szacowane na około 3 tys. 378 ton o rynkowej wartości wynoszącej około 120 miliardów euro. Obecnie we Frankfurcie znajduje się około 1710 ton, 1236 ton kruszcu pozostaje w Nowym Jorku i 432 tony w Londynie.

 

9 lutego br. Deutsche Bundesbank ogłosił, że sprowadził znacznie przed czasem 300 ton złota z Nowego Jorku. W USA wciąż ma pozostać jednak 1236 ton kruszcu, który ma być częścią rezerwy walutowej. Złoto niemieckie jest przechowywane w skarbcu nowojorskiej Rezerwy Federalnej, kontrolującej banki na Wall Street.

 

W 2012 r. dzięki wyciekowi raportu niemieckiego Trybunału Obrachunkowego, który krytycznie ocenił bardzo niekorzystne warunki przechowywania złota w Nowym Jorku i wskutek politycznej presji Bundesbank wszczął negocjacje z amerykańskim partnerem, by zabrać złoto z USA.

 

W tym samym czasie USA nie mogły pozwolić sobie na wydanie całego złota niemieckiego. Powszechne były spekulacje, że z rezerwami złota Stanów Zjednoczonych i reszty świata, które były przechowywane w tym kraju „było coś nie tak”.

 

Latem 2013 r. Bundesbank rozpoczął pierwszy transport 5 ton złota do Frankfurtu, które miało być sprowadzone w ciągu 3 lat. Wkrótce jednak zmieniono zdanie i stwierdzono, że złoto będzie sprowadzane do 2020 r. Wstrzymano także natychmiast następny transport. Na początku ogłoszono, że specjalni audytorzy sprawdzą, czy kruszec nie został naruszony i „wciąż w złocie jest tyle złota, ile powinno”. Później jednak z tej decyzji wycofano się. To kuriozalne zachowanie tłumaczono faktem, że w tym samym czasie również holenderski bank centralny zwrócił się do Rezerwy Federalnej, iż chce przemieścić swoje złoto.

 

Stworzyło to zagrożenie, że coraz więcej państw skorzysta z precedensu, naciskając na Fed, by wydał im zdeponowany kruszec. Najprawdopodobniej ustalono, że każde państwo, które będzie chciało przemieścić swoje złoto, będzie mogło zabrać jedynie połowę rezerw. Druga połowa ma pozostać w Nowym Jorku. Holendrom udało się sprowadzić do kraju część rezerw pod koniec lata 2014 r. W międzyczasie również inne państwo wycofało z Nowego Jorku 30 ton złota.

 

Rezerwy polskiego złota, szacowane na niecałe 103 tony w 90 proc. zostały zdeponowane w Banku Anglii.

 

Źródło: thelocal.de., roberthaering.de.,

AS

 

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 515 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram