DZIŚ JEST:   21   MAJA   2018 r.

NMP Matki Kościoła
Św. Krzysztofa Magallanesa
Św. Jana Nepomucena
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 62  >   CYWILIZACJA

Niedziela wolnego człowieka

Niedziela wolnego człowieka

Ilekroć snuję skryty plan słodkiej bezczynności w niedzielę, przychodzi mi na myśl napomnienie Tomasza à Kempis z Naśladowania Chrystusa: Dlaczego szukasz odpoczynku, skoro urodziłeś się do pracy?

 

Ujmując rzecz w kontekście czysto ludzkim, wolna od pracy niedziela rzeczywiście pozwala człowiekowi odpocząć, z ulgą porzucić codzienny, monotonny trud. Dla wielu jest fantastyczną okazją, by w ramach relaksu nadrobić zaległości w ogrodzie, nastawić pralkę ze trzy razy pod rząd, wyprasować rzeczy nagromadzone przez tydzień, podgonić prace zlecone, umyć wreszcie auto albo całą rodziną wybrać się na zakupy do galerii handlowej, z przystankiem na niedzielne lody i ciastko. Czego by Kowalski nie wybrał, zrobi to, by poczuć, że odzyskuje choć trochę władzę nad swoim życiem – przynajmniej w niedzielę jest panem swego czasu i może nim zarządzać zgodnie z własną potrzebą. Ważne, aby było to coś innego niż w pozostałe dni tygodnia – wówczas znajdzie wytchnienie jego psychika i zmysły.

Tak rozumiany wolny czas jest formą zapomnienia i ucieczki od tego, co zawłaszcza człowieka niewolniczo w ramach powszedniej pracy. Codzienność rzadko obfituje w rzeczy, których doniosłość sama by się narzucała. Z reguły tkwimy w nurcie tak zwanej „bieżączki” utkanej z tysiąca drobnych, powtarzalnych czynności, które u schyłku dnia trudno rozpoznać jako życiowe opus magnum. Rozmiarem częściej oszałamia to, co pozostało zaniedbane, z konieczności odsunięte na kolejny dzień pracy.

 

Biała plama w życiorysie

Oto doświadczenie większości ludzi. Iluż z nas ma zwyczaj zatrzymywania się w zawodowym czy rodzinnym pędzie, by podsumować i docenić przed samym sobą własne dokonania? Jednak bez tej regularnej refleksji ryzykujemy, że pozostaniemy tylko bezwiednymi automatami do rozwiązywania aktualnych problemów. Bez historii opowiadanej sobie i najbliższym stajemy się ludźmi bez przeszłości; nie jesteśmy również w stanie dostrzec przyszłości odleglejszej niż ta w podręcznym kalendarzu – wyznaczona przez szefa, budżet domowy czy marzenia o „fajnych” wakacjach. Jeśli nie wiem, dla jakich wyższych celów działam, jest mi dużo trudniej zdobyć się na długotrwały wysiłek. Niczym najemnik poddaję się nadzorcy za zapłatę; na czas wykonania zleconego zadania zawieszam w niebycie samego siebie, a okres pracy staje się białą plamą we własnym życiorysie. Żyję od niedzieli do niedzieli, bo tylko wtedy mogę być sobą i żyć po swojemu.

Zastanawia mnie uwielbienie dzieci dla wielu pogardzanych przez dorosłych zawodów. Znam chłopca, który bardzo długo chciał być śmieciarzem, zawierał znajomości ze śmieciarzami i pięknie o ich pracy opowiadał. Jedna z moich córek wciąż zachwyca mnie niemal poetycką opowieścią, jak byłoby wspaniale, gdyby była zamiataczem ulic… Wstawałaby cicho przed świtem, zmiatałaby liście albo śnieg z chodników, a kiedy robiłoby się już jasno, wracałaby zmęczona do domu na gorące kakao i drożdżówkę i patrzyłaby zza firanki w oknie, jak ludzie bezpiecznie chodzą po jej zamiecionych chodnikach…

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Stany Zjednoczone kończą z finansowaniem centrów planowania rodziny, które zapewniają usługi aborcyjne – taką decyzję podjął prezydent kraju Donald Trump. Amerykańskie media mówią o wielkim zwycięstwie środowiska obrońców życia. Planned Parenthood zapowiedziało, że zaskarży decyzję prezydenta USA.

 
 

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Białorusi opublikowało oświadczenie, w którym wyraża oburzenie wobec faktu wywieszenia przez ambasadę Wielkiej Brytanii w Mińsku, tęczowej flagi środowisk homoseksualnych. Białoruski resort podaje, że Białorusini wyznają „tradycyjne wartości dotyczące rodziny” i zachowanie angielskiej ambasady, uważa za obrazę i prowokację. MSZ zapowiada też, że na Białorusi nie będzie żadnego tzw. marszu równości LGBT.  

 

W niedzielę papież Franciszek ogłosił nominację 14 nowych kardynałów. 11 z nich nie przekroczyło 80 lat, co uprawnia ich do głosowania na konklawe. Wśród kardynałów-nominatów znajduje się arcybiskup Angelo Becciu. To ważna persona w watykańskim Sekretariacie Stanu, a także specjalny delegat papieża do Zakonu Maltańskiego. Biret kardynalski otrzyma także Polak, arcybiskup Konrad Krajewski.

 

Dr Bawer Aondo – Akaa był gościem programu „Minęła 8” na antenie TVP. Teolog z Krakowa wskazał dlaczego jego zdaniem strajk niepełnosprawnych w sejmie jest niepotrzebny i zapowiedział chęć spotkania się z protestującymi – jednak bez opiekunów, tylko z osobami niepełnosprawnymi.

 

Minister spraw zagranicznych Polski Jacek Czaputowicz jeszcze dziś ma się spotkać z Sekretarzem Stanu USA Mikiem Pompeo, który właśnie podjął działania na rzecz budowy koalicję antyirańskiej.  


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.