DZISIAJ JEST
ŚRODA 20 WRZEŚNIA
Św. Andrzeja Kim Taegon
Św. Pawła Chong Hasang
Św. Andrzeja Kim Taegon
Św. Pawła Chong Hasang
Imieniny obchodzą:
Eustachy, Faustyna, Filipina
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Komentarz czytelnika, przysłany na skrzynkę [email protected]

„Nie przesadzaj” zabija wiarę

Data publikacji: 2017-09-03 07:00
Data aktualizacji: 2017-09-04 15:29:00
„Nie przesadzaj” zabija wiarę
fot. vivekchugh / FORUM

W ostatnim czasie zauważyłem, że polski katolicyzm (choć może nie tylko polski ale tego nie mogę sprawdzić) od środka zżera „choroba braku przesady”. Szczególnie mocno objawiło się mi to w święta. Większość ludzi których znam mówi do mnie – „nie przesadzaj”, w sytuacjach, w których katolik powinien zachować się jednoznacznie.


Owo nieprzesadzanie letnich katolików zauważyłem już dawno – najpierw zaproponowano mi zjedzenie obiadu – przygotowano wspaniały, dorodny stek. Podziękowałem, gdyż był to piątek, a w piątki poszczę, zresztą nie tylko od mięsa. Jestem przekonany, że ci sami ludzie u których wówczas jadłem, gdyby przyszedł do nich w gości muzułmanin, zrobiliby wszystko, by nie podać mu potrawy której nie je, i jeszcze pewnie ustawiliby mu talerz w kierunku Mekki.


Później przyszedł wielki piątek – nie przesadzaj padało na każdym kroku. Za długo klęczysz w kościele? Nie przesadzaj! Dramat…

 

Wielka sobota – szczególnie po lekturze waszego tekstu o „najciemniejszym dniu chrześcijaństwa” postanowiłem dalej pościć w ten szczególny dzień – nie przesadzaj nie było końca. Ze mną się nie napijesz?? Nie przesadzaj, to już prawie święta!

 

Rezurekcja – nie przesadzaj! Na szóstą? Drugi dzień świąt – nie przesadzaj! Do kościoła? Wczoraj byliśmy!

Zwracam uwagę, że dziecko niechlujnie wykonuje znak krzyża, lub w ogóle nie żegna się w świątyni, tylko wchodzi jak z przeproszeniem do obory… nie przesadzaj!

 

Mam dylemat w pracy, by bronić kolegi muszę kłamać, ale nie chcę grzeszyć, martwię się co zrobić –nie przesadzaj!

Bronię katolickiego systemu moralnego w sprawie antykoncepcji – nie przesadzaj! Uważam, że nie powinno się szydzić z księży – nie przesadzaj, ksiądz też człowiek, a Pan Bóg i tak wie swoje!

 

Wszystko to, co oczywiste, wśród katolików. Żadnego z tego „nie przesadzaj” nie usłyszałem od ateisty czy innowiercy, ale tylko i wyłącznie od katolików, chrzczonych, zwykle co niedziela będących w kościele.

 

Nie jestem teologiem, ale prostym chłopem z małego miasteczka. Wydaje mi się jednak, że jeśli szatan działa, to działa wśród nas właśnie tym „brakiem przesady”, tym argumentem, który nie dość, że w sercach wielu sieje zamęt, to jeszcze domaga się, by przekazywać go innym, zatruwać inne serca. Być może u człowieka można to wyjaśnić samym faktem natury, która nie chce widzieć czegoś w innych do czego sam nie jestem zdolny, ale u szatana, należy to chyba wyjaśnić czymś zupełnie innym.Władysław Drawski
Komentarz Czytelnika, przysłany na skrzynkę [email protected]

 

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
Goladkin
No cóż... słowa Jezusa mówią jednoznacznie: "...a ponieważ nieprawość się rozmnoży, miłość wielu oziębnie", nigdy przedtem nie żyliśmy w tak antychrześcijańskich, zdeprawowanych czasach, może to zbyt dosadne ale letni katolicy to już prawie nie chrześcijanie - nie można nie dążyć do świętości i uważać się za wyznawcę Chrystusa. Sam mam małe problemu w domu... bo modlitwa... bo post o chlebie i wodzie, ale dla Jezusa warto - jest się przecież zawsze szczęśliwym :)
Iskierka
Artykuł mówi o współczesnym kościele i ludziach chodzących na Eucharystię. Nie jest o wiernych Kościoła Katolickiego uczestniczących we Mszy Św.[ Trydenckiej]. Jeśli w Kościele nie ma prawdziwej katechezy K.K. zaś wierni słyszą , że Pan Bóg kocha ich takimi jacy są ( im większy grzesznik tym bardziej trzeba go kochać) to oczywistym jest, że wszelkie próby cnotliwego i bogobojnego życia będą postrzegane jako przesada. Jeśli o przesadzie mówi świecki to drobiazg ale gdy ksiądz to tragedia. Żyjemy w czasach, gdzie Kościół zaprasza ludzi do "bratania", spoufalania , odkrywania. Nic dziwnego , że osoby świeckie naśladują swoich pasterzy , którzy w wielu przypadkach przesiąknięci są duchem świata i wraz z wiarą zatracili Bojaźń Bożą.
marco
Tych wszystkich katolików "nie przesadzaj" Pan Jezus widział w wizji w ogrójcu. I pocił się Krwią, zawahał się przez chwilę " Ojcze jeśli chcesz zabierz ode mnie ten kielich, jednak nie Moja lecz Twoja wola niech się stanie". Na szczęście zobaczył też dusze gorliwych jak wielu komentujących i jak autor tego listu.
Niktoś
Kilka lat temu leciałem Lot-em poprzez Atlantyk akurat w dniu Wielkiego Postu. W porze obiadowej podawano dwa dania do wyboru jedne z kurczakiem a drugie z wołowiną. Mój protest był oczywiście wzięty przez współpasażerów i załogę za przesadę. Wszyscy jak jeden mąż na pokładzie nie "przesadzali" i jedli owe mięsne dania. A przecież inne linie lotnicze podają koszerne dania dla żydów i muzułmanów i nikomu to nie przeszkadza. Tylko nam katolikom się odmawia a w szczególności na "polskich" liniach lotniczych.
ewa
Nareszcie skończyły się moje wszystkie dylematy. Po szoku poznawczym, który trwał około 4 lat już jest ok. Lepsza najgorsza, straszliwa prawda niż słodkie kłamstwo. Prawda nas porani, a kłamstwo zabije i doprowadzi do piekła. Już mnie nikt nie popycha i nie tępi, że klękam przed Panem Jezusem przy Komunii św, nie słucham stu innych opinii na jeden temat od każdego innego duchownego, mam zdrową naukę rzymsko-katolicką i modlę się o odwagę, aby umieć umrzeć za prawdę, że zbawienie tylko w KK i tylko w Chrystusie i papież jest nieomylny i nie może nauczać błędu i prowadzić owiec do piekła. Kto zmienia Ewangelię niech będzie przeklęty. Dziś Watykan naucza herezji, a ludzie drepczą w miejscu i miotają się bezradni. Polecam wspaniałe kazania prawdziwego katolickiego biskupa Sanborna. Zanim go oplujecie, posłuchajcie co mówi i rozważcie w swoich sercach.
Stroke
O kom. uż "Tara": lepsze zimne łóżko niż piekło ("gorące"). Lepiej przymierać głodem niż pozbawić się życia wiecznego (i nie osądzam użytkownika, bo nic mi do tego, tylko bzdury, które pisze). O kom. uż "iwona": Pan Jezus nie potępia życia w czystości, ale niektórzy "tradycyjni" katolicy i o to mają pretensję. O kom. uż. "Aaaa": święta racja - czyścieć dla nas do dnia Sądu Ostatecznego za zmarnowane talenty. I oby nie piekło. O kom. uż. "ollek": "letnia" katoliczka jest do uwiedzenia, wierzącej gorliwie żaden ateista nie "wyrwie". BTW - ateista to ktoś kto WIERZY, że Boga nie ma. To też wiara. Tyle, że (ostatecznie) służy się złu i idiotycznie oddaje we władanie własnemu nieprzyjacielowi. Gorliwy katolik kocha każdego bliźniego, gorliwy muzułmanin prowadzi jihad więc porównanie uż. "ollek" jest chybione. (1)
ollek
Jako ateista mogę stwierdzić, że spotykając na swojej drodze osoby wierzące te gorliwe to normalni fanatycy religijni. Te ,letnie' są bardziej otwarte na innych ludzi, bardziej tolerancyjne, podobnie było z muzułmanami, to ci gorliwi byli fanatykami, a ci średini bardzo życzyli, tolerancyjni. Dlatego uważam, że ,letniość' wiary jest jak najbardziej odpowiednia dla dobra nas wszystkich
sp
Zaraz po śmierci letni katolik staje przed Jezusem i prosi: "Panie Jezu, chciałbym do nieba". A Jezus na to: "Nie przesadzaj".
Aaaa
Po prostu módlmy się za tych co nie zdradzają, aby spotkali Chrystusa. Nie każdemu było dane tyle samo i nie o każdego tyle samo będzie wymagane. Mnie Bóg prowadził takimi drogami, że gdybym wykorzystała wszystkie łaski jak należy mogłabym być świętą i większa jest moja wina przed Bogiem za moje grzechy niż tego który więcej złego zrobi bo mniej rozumie. Ci którzy spotkali Chrystusa mają dawać o Nim świadectwo, aby ci którzy mówią "nie przesadzaj" "Widzieli dobre czyny w was i chwalili Boga, który w niebie jest" aby dotknęła ich refleksja, aby też zaczęli "przesadzać" po chrześcijańsku
Beata J.
To super, że jest nas więcej :). Ja sama nie dalej jak wczoraj doświadczyłam owego "nie przesadzaj!" W dodatku pan określił mnie mianem fanatyczki religijnej i stwierdził, że powinnam być nieco umiarkowana w swojej wierze. A na słowa, że właśnie powinno się być "zimnym albo gorącym" poradził mi..."letniość". Niedawno na przyjęciu rodzinnym, na mój zdecydowany sprzeciw wobec aborcji, in vitro, homo-związków (jeszcze z adopcją dzieci!) zareagowano alergicznie, mówiąc: "zejdź z tego piedestału!". Poza tym jestem zacofana niczym Ciemnogród, bo wierzę i się tego nie wstydzę. Zawsze przypominają mi się słowa Pana Jezusa: "Do każdego więc, który się przyzna do Mnie przed ludźmi, przyznam się i Ja przed Moim Ojcem, który jest w niebie." Tego się trzymajmy! :) PS. A to stwierdzenie, że dzisiaj św. Andrzej Bobola "wychodzi na frajera", a Jan III Sobieski na "ksenofoba i nazistę" jest trafione, choć nieco szokujące.
Liwka
Sama to przerabiam. Trudno w tych czasach być zdecydowanym. Dlatego wiem jakie tródno powiedzieć bez ogródek coś o Bogu, a nie tak owijać w bawełnę. I jest co prawda nie dosłowne, ale jednak... Nie przesadzaj.
agricola
Ależ to są pretensje do samych siebie. "Nieprzesadni" są bo się ich toleruje, no bo ekumenizm, miłość "bliźniego" (wiecie co to bliźni? Bliźniak?), moda na nadstawianie gęby z lewa i prawa, ogółem "moda" na herezję pacyfizmu w Kościele. Święty Andrzej Bobola wychodzi w tym świetle na frajera. Jan III Sobieski na ksenofoba i nazistę. Tylu "imigrantów" wysiekł.Jezus często nauczał na konkretnych przykładach odnoszących się do konkretnych sytuacji. Mówi o nadstawianiu drugiego policzka, ale mówi też, że lepiej sobie odciąć "łapę" skorą do grzechu niż miałaby nas wywieść na manowce. Dał się ukrzyżować ale jednocześnie obił kijem plery handlującym w synagodze z gniewem na obliczu aż im sandały spadały. Kto z Kościoła katolickiego robi "ciotę" i "barana" wiedzionego na rzeź, źle mu życzy. Jak to już ktoś powiedział nie ma lepszego niewolnika jak potulny, pracowity, cierpliwy i zastraszony katolik. A komu taki pasuje to sobie dośpiewajcie.
iwona
Ja jestem po rozwodzie z mojej winy.Pan jezus poznałam kiedy byłam w zwiazku z drugim czlowiekim. Teraz od 5 lat zyje w czystość i to właśnie od katolikow słyszę po co ci to sama dziecko potrzeby Bog jest milosierny wszystko wybaczy.Tylko juz tereaz wiem ze jak nie przyjmę eucharystii to nie żyje ????. Jest trudno bo mam dziecko sportowca ale nigdy odkąd jestem z jezusem nie zabrakło nam niczego.A bywało różnie. Kiedy rozmawiam z katolikami że popełniają grzech może zyc razem ale w białym małżeństwie.Zawsze jest jedna odpowiedź. A co mam być sam kościół tez zajmuje sie nami.Szatan tylko czeka aby bylo jak najwiecej zwiazkow niesakrematalnych ze by kazdy kto w nim jest myślał że to nie jest grzech .
Jadzka
Wydaje mi sie, ze obecny najazdu na Europe poprzedzilo celowe rozmiekczanie Europejczykow po czym utworzenie panstwa Islamskiego I najazd na Syrie...
trooper
@petrus Dobrze, że nie będzie stosów, uciętych głów i publicznego biczowania na ulicy. A już się bałem.
Kasia
Ja w związku z tzw przesadą zostałam nazwana apologetyczką...
a
Inna wersja "nie przesadzaj" to "Bóg jest miłosierny" ( w domyśle róbta co chceta, Bóg wszystko przebacza).
Tomasz
Sam obserwuje ludzi w Kościele jak uczestniczą w formie zwyczajnej rytu rzymskiego NOM w większości przypadków nie odpowiadają kapłanowi Liturgia w Niedziela trwa ok 6O MIN nawet dla niektórych wiernych to za długo wychodzą przed końcowym błogosławieństwem.
a
do Taro: szczególną troską powinny być otoczone osoby po rozwodzie samotne i pozostawione przez współmałżonka. Ale nie ci, którymi zajął się synod rodzin, czyli żyjący w drugich związkach. W żadnym wypadku drugi związek katolika nie może być nazwany małżeństwem. Kalina napisała samą prawdę.
teodor
Dziękuję autorowi za ten komentarz. Niestety postawa "nie przesadzaj" jest wszechobecna a najłatwiej to zaobserwować na mszy z dziećmi, gdy te szaleją, a mamusie oraz babcie nie zwracają na to uwagi i nic sobie nie robią z krzyków, biegania, skakania po ławkach, jazdy na rowerku po kościele swoich pociech. A każdy komu to przeszkadza "przesadza" (bo to małe dziecko i w ogóle niech się wszyscy cieszą, że w ogóle przyszliśmy do kościoła).
Rozczarowany
Hmmm, ciekawe czy jeśli ci "nieprzesadzacze" spotkają się po śmierci w piekle (czego im oczywiście nie życzę), to też na swój wzajemny "płacz i zgrzytanie zębami" będą sobie wzajemnie mówić: "nie przesadzaj"?
Tara
Do Kaliny - zupełnie, kompletnie, totalnie nie wiesz, o czym piszesz ... też tak gadałam, dopóki moje życie nie zostało zrujnowane ... prawda jest zupełnie inna: osoby po rozwodzie wg dokumentów Koscioła (chociażby KKK) powinny być "otoczone szczególną troską" by nie popaść w grzech ... tylko że dokumenty dokumentami, a życie życiem. I pozostaje się samemu ze strachem przed 4 pustymi ścianami, zimnym łóżkiem i kolejnym dniem z dziećmi i ich potrzebami materialnymi ... Ale łatwiej osądzać, niż "otaczać troską", nieprawdaż?
Karo
:) Bardzo prawdziwy i konkretny artykuł. Staram się chodzić do Kościoła także kilka razy w tygodniu i co słyszę, oczywiście: "Po co tam chodzisz, tam tylko stare babcie chodzą", "świętoszka". Takie durne gadanie zniechęca do pełnego odpowiedzenia się za Jezusem i myślenia może rzeczywiscie przesadzam? No ale skoro kocham, to jak mogę unikać Eucharystii? Więc nie ma co słuchać takiego gadania, bo to szatańskie podszepty, które chcą nas wyrwac z Kościoła!
kalina
Tak, to prawda, że ostatnio strasznie "rozmiękcza" się obowiązujące katolika zasady, a nawet omija przykazania. Szczególnie to widać na przykazaniu VI, bo jest coraz więcej rozwodów i powtórnych związków po rozwodzie. Ale Księża i Kościół nie nazywają grzechu po imieniu tylko zamiast powiedzieć wprost, że ludzie cudzołożą, mówi się obecnie, że żyją w MAŁŻEŃSTWIE niesakramentalnym !
petrus
Niestety ae prawda jest taka, że jeśli katolicyzm nie będzie funkcjonował tak jak islam (m.in. silny nacisk na wychowanie w wierze od dziecka i to nauka religii i krzewienie poznania Pana Boga na pierwszym miejscu, zakazanie poronografii, wyzywającego stroju u kobiet, kary za przekraczanie przykazań itp.) to prawdziwych katolików będzie naprawdę niewielu, a większość będą to właśnie tacy "nie przesadzaj".
Tadeusz
Dzięki panie Władysławie. Trzeba budzić sumienia, bez względu na ofiary. Widać kontrreformacje w Narodzie. proszę nie mylić Narodu z polskojęzycznymi osobnikami. Już JPII mówił:" pielgrzymi języka polskiego".
IdaM
bardzo dobry artykuł, dokładnie tego doświadczam, czasami z komentarzem " nie bądź świętsza od papieża". Na jedno wychodzi. Co gorsze zauważyłam, że takie komentarze zaczynają budzić we mnie wątpliwości: może faktycznie to ja przesadzam, może to faryzeizm, może to inni mają racje. Dzięki za słowo :)
Polak mały
(Mt 5,37) "Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi."
Nocturno19
Dwa dni temu na wykładzie wywiązała się rozmowa, podczas której jedna z moich koleżanek powiedziała: "Młodzi są tacy nieraz dziwni! Mówią, że ich idolem jest JPII a z drugiej strony nie znają jego encyklik!". Ja na to: "to prawda! Tak samo jak katolicy, którzy robią to przed ślubem, czy popierają aborcję!" Oczywiście wybuchła wrzawa: "No daj spokój! To fanatyzm! Jesteś jakimś ortodoksem! To mnie denerwuje, gdy ktoś mówi, że nie jestem katolikiem, bo popieram aborcję". A ja na to: "Tak, dokładnie. Nie jesteś. Katolicyzm to pogląd. To tak, jakby Ateista wierzył w Zeusa" I padło magiczne: "Nie przesadzaj". W gronie letnich katoli, zwykły katolik jawi się jako radykał.
wiewiór
Również gdy odmówiłam złamania praw autorskich usłyszałam "nie przesadzaj" ale pod bardziej dosadną formą. Jednak warto się przeciwstawić i mieć czyste sumienie. Chociażby wiele to kosztowało, warte jest dla Chrystusa.
Megi
Nie przesadzaj znaczy; 1. g**no ci do tego, co ja robię, 2. róbta co chceta , ale w/g diabelskich zasad i norm 3. nie podskakuj, bo jak się nie podporządkujesz to wszystko stracisz!!! Panie Władysławie znam z autopsji, znaczenie pojęcia, nie przesadzaj. Co prawda straciłam pracę i poznałam mechanizmy obrzydliwych działań złoczyńców, które bardzo bolały. Krzywdy wyrządzone mnie i moim dzieciom sprawiły, że się nie lękam wyboru życia z Chrystusem. Wiem jedno, dla Boga warto przesadzać. Bóg błogosławi mówiącym Prawdę i wiernie trwającym w MIŁOŚCI. Serdecznie pozdrawiam wszystkich przesadzających.
Rybaman
W pełni się zgadzam - nie ma nic gorszego nad letniego chrześcijanina. Dziś "nie przesadzaj", a jutro puste kościoły.
Paweł
@okrojec: takie mamusie jak dziecko dorośnie i żyje bezwstydnie w konkubinacie mówią: nie przesadzaj, dobrze im razem.
okrojec
Zgadzam się w pełni z autorem, to jest duży problem. Moja kuzynka stwierdziła, że przesadą jest, żeby w związku z I komunią dziecko musiało iść do spowiedzi!!!!
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.