Nasz kanał RSS
DZIŚ JEST:   23   MAJA   2018 r.

Św. Leoncjusza, biskupa
 
 
 
 

Nawet mając rodzinę możesz wstąpić do zakonu! Wszystko dzięki świętemu Franciszkowi


Co łączy świętego Jana Bosko, Krzysztofa Kolumba, świętego Ludwika IX, świętą Elżbietę Węgierską i gen. Józefa Hallera? Wszyscy oni byli tercjarzami, czyli świeckimi zakonnikami.

 

Kim są tercjarze i co przyświecało św. Franciszkowi z Asyżu, który powołał ich zakon? Odpowiedzi na to pytanie udziela Piotr Podlecki w kolejnym odcinku programu „Dobre czytanie”.


DATA: 2018-04-21 22:20:00
 
Przekaż znajomemu:
 
 
 
drukuj
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać
 

Komentarze

Iw ma absolutnie pojęcie o czym mówi. Sam odczuwam od pewnego czasu pragnienie przynależności do jakiegoś tzw. III zakonu i bardzo cenię te stowarzyszenia (uważam, że to wspaniała okazja do uświęcenia się w duchu danego zgromadzenia zakonnego). Natomiast tak samo mocno jak doceniam istnienie III zakonów, tak samo mocno irytuje mnie modne ostatnio podejście do tego tematu w stylu: "ejże, to nie żaden III zakon tylko FRANCISZKAŃSKI ZAKON ŚWIECKICH, to jest przecież NA RÓWNI ZE ZWYKŁYM ZAKONEM, dlaczego ma być TRZECI!". I oczywiście "przez wieki deprecjonowany" i w ogóle do tego "świeccy byli uważani jako gorsi" itp. itd. Klasyczne deprecjonowanie życia konsekrowanego i poświęconego wyłącznie na służbę Bogu, pod płaszczykiem dowartościowania świeckich (nawet jeśli nieświadome), do tego okraszone wątpliwie prawdziwymi wyjątkami z historii z Kościoła (owo mityczne lekceważenie świeckich).
1 miesiąc temu / zxc
 
Jeszcze jedno, ja nie twierdzę, że nie ma czegoś takiego jak III zakony. Ja po prostu nie widzę powodu osobiście, żeby je stawiać na równi z dwoma podstawowymi zakonami, bo DLA MNIE nie ma żadnego porównania między świeckimi tercjarzami, a zakonnikami czy zakonnicami. A jeśli ty uważasz inaczej, to twoja sprawa. Każdy może uważać jak chce.
1 miesiąc temu / Iw
 

 
NOWOŚCI
 
 
 
 
 
 
12345... 71 
WYBRANE DLA CIEBIE
 
 

 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.