8 marca 2018

Największy kościół katolicki w Mińsku pięknieje w oczach! Trwa generalny remont

(źródło: wikimedia.org)

W odzyskanym przez katolików kościele św. Szymona i Heleny w Mińsku na Białorusi trwa pierwszy od 107 lat remont generalny. Przy kościele ma również zostać zbudowane centrum edukacyjno – formacyjne i plebania, której do tej pory nie było. Na kościelnych wieżach zawisną 3 nowe, spiżowe dzwony.

 

Wykonanie prac remontowych i budowlanych, w największej mińskiej parafii katolickiej, podzielono na trzy etapy. Pierwszy, już rozpoczęty, to odbudowa zniszczonej części neogotyckiej świątyni. Następnie ruszy renowacja wnętrza zabytkowego kościoła. Ostatnim etapem będzie budowa od podstaw centrum edukacyjno – formacyjnego i plebani. W centrum funkcjonować będą – szkółki niedzielne, ogniska dla dzieci, chór dziecięcy. Nowy budynek centrum edukacyjno – formacyjnego jest na pewno potrzebny, gdyż do szkółek niedzielnych przy kościele uczęszcza obecnie około 800  dzieci.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Obecnie prowadzone prace remontowe skupiają się na wymianie pokrycia dachu kościoła, gdyż stary przecieka niszcząc ściany świątyni. Później nastąpi wymiana witraży. Trwa też zbiórka na trzy nowe dzwony na wieże „Czerwonego kościoła” jak mieszkańcy Mińska nazywają świątynię św. Szymona i Heleny. Ksiądz Władysław Zawalniuk, proboszcz, zastawił nawet, w celu kupna spiżowych dzwonów, swoje mieszkanie w Mińsku, gdyż jak twierdzi z przekonaniem „Świątyni Pańskiej potrzebne są dzwony”.

 

Kościół pw. świętych Szymona i Heleny w Mińsku powstał w latach 1905 –10 z fundacji Edwarda Woyniłłowicza ( trwa jego proces beatyfikacyjny).  Swoje wezwanie kościół otrzymał na pamiątkę zmarłych przedwcześnie dzieci Woyniłłowicza  – Helenki i Szymona.  Mury kościoła zbudowano z cegły sprowadzonej spod Częstochowy, marmury położone wewnątrz, transportowano aż spod Kielc, a dachy pokryto dachówką wypaloną w fabryce we Włocławku.

 

W roku 1923 świątynię sprofanowali bolszewicy. Za czasów sowieckich kościół zamieniono na teatr, a później kino. Z tamtych czasów pozostał, stojący niedaleko kościoła ( na placu miejskim) duży pomnik Lenina. Na szczęście jeszcze bliżej kościoła, na jego terenie, znajduje się przepiękna rzeźba św. Michała Archanioła pokonującego zło.

 

W roku upadku komunizmu rozpoczęła się walka katolików o swoją świątynię. W roku 1990 po wielu protestach, łącznie z głodowym,  została ona zwrócona.  Był to wielki sukces, który wierni uważają za wymodlony cud, bo żadnego innego kościoła komuniści tak szybko nie oddali.

 

Kościół pw. świętych Szymona i Heleny tzw. „Czerwony kościół” jest obecnie, jedną z najbardziej znanych świątyń katolickich w stolicy Białorusi. Jest też, w tym mieście,  największą parafią katolicką. Obecnie świątynia, oprócz podstawowej funkcji sakralnej, stanowi centrum życia kulturalnego, społecznego mińskich katolików. W większości są nimi Polacy żyjący na Białorusi. Przy kościele działają – biblioteka polska, chór i teatr młodzieżowy.

 

Pomimo trwającego remontu kościół jest otwarty dla wiernych i turystów od godziny 6:00 do 21:00. W niedzielę odprawia się w nim aż 11 Mszy świętych. Celebrowane są one w czterech językach – polskim, białoruskim, litewskim i po łacinie – w rycie trydenckim.

 

Adam Białous

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 784 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram