31 sierpnia 2012

W jednej ze swoich przypowieści św. Bernard ze Sieny przedstawia historię trzech właścicieli gospodarstw rolnych, którzy kupili „na spółkę” osła. Według umowy między rolnikami, co trzeci dzień zakupiony osioł miał pracować u innego współwłaściciela. Po kilku dniach okazało się jednak, że osioł zakończył swój żywot, gdyż każdy ze współwłaścicieli był przekonany, iż nakarmią go dwaj pozostali, zwalniając tym samym siebie z tego obowiązku.

 

W ten sposób św. Bernard ze Sieny przekonywał o wyższości własności indywidualnej nad kolektywną, podobnie jak czynili to – używając innych argumentów – pozostali zakonnicy skupieni wokół tzw. szkoły w Salamance.

Wesprzyj nas już teraz!

 

W swej książce Wiara i wolność. Myśl ekonomiczna późnych scholastyków Alejandro A. Chafuen prezentuje bogaty dorobek intelektualny takich zakonników dominikańskich jak Francisco de Vitoria, Domingo de Soto, jezuitów w osobach Luisa de Moliny lub Juana de Mariana czy wreszcie franciszkanów: Juana de Mediny oraz Luisa de Alcali, którzy w oparciu o teologię moralną św. Tomasza z Akwinu, przyczynili się do rozwoju myśli ekonomicznej w duchu kapitalistycznym na długo przed Adamem Smithem. Praca Argentyńczyka jest lekturą obowiązkową dla wszystkich osób zainteresowanych historią myśli ekonomicznej, a w szczególności obrony wolnej gospodarki z punktu widzenia tomizmu i późnej scholastyki.

 

Paweł Toboła-Pertkiewicz

 

Alejandro A. Chafuen, Wiara i wolność. Myśl ekonomiczna późnych scholastyków, Wydawnictwo ARWIL, Warszawa 2007.


Książkę można nabyć w księgarni Multibook.pl:

http://multibook.pl/pl/p/Alejandro-A.-Chafuen-Wiara-i-wolnosc.-Mysl-ekonomiczna-poznych-scholastykow/1768

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 105 665 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram