DZIŚ JEST:   27   MAJA   2018 r.

Trójcy Przenajświętszej
Św. Augustyna z Canterbury
Św. Fryderyka, biskupa
 
 
 
 

Muzułmanka bez wyborów została prezydentem Singapuru. „Obrońcy demokracji” milczą

Muzułmanka bez wyborów została prezydentem Singapuru. „Obrońcy demokracji” milczą
Źródło youtube.com

W wyniku różnych zabiegów prawnych i ustawiania kryteriów wyborczych, prezydentem Singapuru została muzułmanka Halimah binti Yacob. Protestów w obronie demokracji singapurskiej raczej nie należy się spodziewać, choć przebieg procesu wyborczego może być ciekawym przykładem poprawności politycznej na azjatyckiej scenie politycznej.

 

Singapur to małe państwo – miasto, położone na wyspie u południowego krańca Półwyspu Malajskiego. Skupienie na powierzchni 716 km kwadratowych aż 5,6 mln mieszkańców powoduje, że Singapur jest drugim (po europejskim Monako) pod względem zagęszczenia ludności państwem świata. Na 1 kilometrze kwadratowym żyje tu średnio ok. 7,8 tys. osób. Republika Singapuru należy do pierwszej trójki najbogatszych państw świata. Z wskaźnikiem prawie 88 tys. dolarów PKB na obywatela ustępuje tylko Katarowi i Luksemburgowi, wyprzedzając kolejnych krezusów – Brunei, Kuwejt i Norwegię.

 

Singapur zamieszkuje wiele narodowości, wśród których najliczniejsi są Chińczycy (ok. 78 proc.), Malajowie (ok. 14 proc.) i Hindusi (ok. 8 proc.). Jeszcze silniej widoczne są podziały religijne. Buddyzm wyznaje 34 proc. mieszkańców, chrześcijan jest 18 proc., muzułmanów ponad 14 proc. i nieco ponad 5 proc. hinduistów. Bezwyznaniowcy to ponad 16 proc., a inne wyznania religijne deklaruje ok. 12 proc. mieszkańców. W takiej mieszance kulturowej i narodowej łatwo o zdominowanie sceny politycznej przez jedną grupę narodową. Ponieważ stanowisko prezydenta kraju nie ma dużego znaczenia w systemie politycznym Republiki Singapru, w ubiegłym roku zdecydowano się na rozwiązanie, które w niczym nie przypomina zasady równości praw wyborczych, w szczególności biernego prawa wyborczego.

 

Cuda przed urną

Jak podaje portal „Islam Today”, zgodnie z rezolucją przyjętą w listopadzie ubiegłego roku, o fotel prezydenta mogli ubiegać się tylko przedstawiciele drugiej, po Chińczykach, mniejszości narodowej Singapuru – Malezyjczyków. Ograniczenie to spowodowało zgłoszenie się jako kandydatów do wyścigu wyborczego czterech osób, z których dwie odpadły właśnie ze względu na etapie przedstawiania dokumentów, ponieważ nie wywodzili się z malajskiej mniejszości narodowej.

 

Pozostałą dwójkę kandydatów oceniono następnie pod względem spełniania drugiego kryterium wprowadzonego na potrzeby wyborów prezydenckich. Był to wymóg doświadczenia służby w państwowej administracji lub kierowania przedsiębiorstwem z kapitałem nie mniejszym niż pół miliarda dolarów singapurskich (ok. 371 mln dolarów amerykańskich). To kryterium wprowadzono dopiero w czerwcu tego roku i dzięki właśnie temu kryterium jeszcze jeden kandydat odpadł.

 

Na placu boju o fotel prezydenta została Halimah binti Yacob, bo tylko ona spełniała znowelizowany zapis, dotyczący pretendentów do roli głowy państwa. Ordynacja wyborcza Singapuru przewiduje, że w sytuacji gdy w wyborach prezydenckich zarejestrowany jest tylko jeden kandydat nie przeprowadza się głosowania. Halimah Yacob została w ten sposób wprowadzona (bo nie da się stwierdzić, że wybrana) na stanowisko prezydenta Republiki Singapuru.

 

Kobieta w hidżabie

Halimah Yacob została pierwszą w historii kobietą – głową Singapuru. „Kobieta w hidżabie została prezydentem Singapuru” – skomentowały tę wiadomość media, zwracając uwagę nie tylko na płeć, ale też na wyznanie nowej pani prezydent. Do fotela prezydenckiego 63-letnia Halimah Yacob przesiądzie się z stanowiska przewodniczącej singapurskiego parlamentu. Na tę funkcję wybrano ją jednogłośnie. Wcześniej pełniła też funkcję zastępcy sekretarza generalnego Narodowego Kongresu Związków Zawodowych oraz kierowała ministerstwem do spraw rozwoju społecznego, młodzieży i sportu.

 

Ograniczenie wyborów prezydenckich w Singapurze do przedstawicieli Malezyjczyków niemal przesądzało, że głową państwa zostanie ktoś z środowisk muzułmańskich, ponieważ Malezyjczycy zarówno w Malezji, jak i w Singapurze, są najczęściej wyznawcami islamu. Wobec rosnących wpływów środowisk muzułmańskich w różnych krajach azjatyckich pokazanie pozycji muzułmanów w Singapurze mogło mieć funkcję tonizującą nastroje społeczne i relacje między nacjami, współżyjącymi na tej małej ale ważnej wyspie.


Jan Bereza


DATA: 2017-09-14 07:57
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.