3 stycznia 2018

Zatrudnianie cudzoziemców pod większą kontrolą

(Fot. Grażyna Myślińska / Forum)

Wraz z początkiem roku zaczęły obowiązywać nowe zasady prawne dotyczące sezonowego zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy przewidują m.in. prowadzenie rejestru pracy osób pochodzących z zagranicy. Wykaz będzie zawierał wszystkie wymagane pozwolenia. Pracodawcy mają teraz obowiązek informowania urzędów o wszelkich zmianach dotyczących przebiegu zatrudnienia obcokrajowców.

 

Nowe przepisy dotyczą prac wykonywanych w krótkim (kilkumiesięcznym) terminie. Przeważnie zatrudniani są do nich obywatele Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy. Cudzoziemcy mogą wówczas starać się uzyskać pozwolenie na wykonywanie pracy w Polsce na zasadzie uproszczonych procedur. Nowe przepisy umożliwiają otrzymanie za zgodą wojewody dostępu do pracy na kilka (do trzech) lat, tak jak to było do tej pory, ale też sezonowo, do 9 miesięcy w ciągu roku. Obecnie za wydanie tzw. oświadczenia woli o zatrudnieniu cudzoziemca (w ubiegłym roku było bezpłatne) teraz trzeba zapłacić około 30 złotych. „Celem tego rozwiązania jest zmniejszenie nadużyć oraz zapewnienie środków finansowych, które będą wykorzystane przez starostów do wykonywania tego zadania” – uzasadniają autorzy nowego przepisu.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Zezwolenia na prace sezonowe dla cudzoziemców dotyczą jedynie niektórych dziedzin gospodarki – są to rolnictwo, ogrodnictwo, turystyka oraz gastronomia. Procedury wydawania dokumentów inne są dla cudzoziemców przebywających poza granicami Polski, a inne dla tych, którzy mieszkają już od pewnego czasu na terytorium naszego kraju i posiadają pozwolenie legalnego pobytu. W przypadku obcokrajowców spoza RP pracodawca musi teraz złożyć wniosek o zezwolenie na pracę sezonową. Dopiero na jego podstawie cudzoziemiec może uzyskać wizę, umożliwiającą mu wjazd do Polski. Natomiast właściciele paszportów biometrycznych mogą wjechać z takim zezwoleniem bez konieczności otwierania wizy. Pracodawca musi zarejestrować pracownika zagranicznego w urzędzie pracy.

 

Obowiązujące od 1 stycznia 2018 roku przepisy nakazują utworzenie specjalnego rejestru pracy cudzoziemców. Każdy z nich będzie miał teraz oddzielną „teczkę”, w której znajdą się wszelkie zezwolenia na pracę – zarówno kilkuletnią jak i sezonową. Będą też tam oświadczenia składane w celu dokonania wpisu do ewidencji oraz zaświadczenia wydawane przez starostów o braku możliwości zaspokojenia zapotrzebowania lokalnego rynku pracownikami krajowymi. Składający oświadczenie obowiązany jest do zawarcia w nim klauzuli o treści: „jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”.

 

Oświadczenie takie wypełnia przede wszystkim pracodawca. Obowiązujące od 1 stycznia przepisy nakazują mu również powiadomienie urzędu pracy o okolicznościach związanych z podjęciem pracy przez cudzoziemca, tj. co ma dokładnie robić, jaką pracę wykonywać. Zatrudniający obcokrajowca muszą też powiadomić urząd, gdyby ten, po otrzymaniu pozwolenia, pracy jednak nie podjął.

 

 

Adam Białous

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 784 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram