DZIŚ JEST:   21   LUTY   2018 r.

Św. Piotra Damianiego, Doktora Kościoła
Św. Roberta Southwella
 
 
 
 

Monachium chce zakazać silników Diesla. Wyśrubowane normy mają poprawić stan powietrza

Monachium chce zakazać silników Diesla. Wyśrubowane normy mają poprawić stan powietrza
Źródło: pixabay.com

Lewicowy burmistrz Monachium Dieter Reiter planuje wprowadzenie zakazu korzystania z pojazdów z silnikami wysokoprężnymi. Chodzi o obniżenie zanieczyszczenia powietrza w bawarskiej stolicy. Zmiany dotknęłyby nawet 170 tysięcy pojazdów.

 

- Cieszyłbym się, gdyby nie trzeba było wprowadzać takich zakazów, ale nie wiem, jak bez obostrzeń możemy w przyszłości wybrnąć z obecnej sytuacji – powiedział Dieter Reiter, burmistrz Monachium, członek Socjaldemokratycznej Partii Niemiec. W rozmowie z lewicową „Süddeutsche Zeitung” skomentował w ten sposób najnowsze dane na temat zanieczyszczenia powietrza w bawarskiej stolicy.

 

Zakaz poruszania się pojazdami z silnikiem Diesla dotknąłby od 133 tys. do 170 tys. samochodów osobowych, w zależności od tego, jak surowe byłyby nowe normy. Prawdopodobnie dopuszczalne byłoby poruszanie się pojazdami spełniającymi normę emisji spalin Euro 6 wprowadzoną przez Parlament Europejski w 2008 roku. W Monachium spośród 720 tys. dopuszczonych do ruchu aut 295 tys. ma silniki wysokoprężne.

 

Według najnowszych danych stężenie trującego dwutlenku azotu jest w monachijskim powietrzu na tyle duże, że zdaniem burmistrza restrykcyjne  środki są po prostu konieczne. Jak powiedział w rozmowie z „SZ”, nie zna żadnego innego środka oprócz zakazu, który pomógłby szybko naprawić obecny stan rzeczy. Normy zanieczyszczenia dopuszczalne przez unijne ustawodawstwo są przekraczane nie tylko w centrum Monachium, ale także na obrzeżach miasta, co wskazuje na potężną skalę problemu. – Wyniki badania są przerażające, nikt się tego nie spodziewał – komentuje Reiter.

 

Bawarski Trybunał Administracyjny zobowiązał Monachium do redukcji zanieczyszczenia powietrza do 29 czerwca bieżącego roku. Wyrok zapadł po skardze Niemieckiej Pomocy Środowiska, organizacji specjalizującej się w sądowej walce z miastami przekraczającymi dopuszczalne prawem normy zanieczyszczenia powietrza.

 

Reiter zapowiada, że musi teraz zbadać, czy Monachium jest w stanie samodzielnie wprowadzić odpowiedni zakaz, czy też będzie potrzebna decyzja wyższego szczebla administracyjnego. Na poziomie miejskim walka będzie zresztą jego zdaniem trudna – i to nie tylko ze względu na przewidywalny opór silnie reprezentowanej w radzie miejskiej chadeckiej CSU, ale przede wszystkim wskutek protestów przemysłu motoryzacyjnego, w Monachium mocno reprezentowanego zwłaszcza przez firmę BMW.

 

Reiter w swojej walce o zakaz silników Diesla nie jest odosobniony. Wcześniej w tym roku z projektem wprowadzenia daleko idących restrykcji wystąpiła już federalna minister środowiska, Barbara Hendriks z SPD. Zaproponowała, by niemieckie miasta zyskały możliwość samodzielnego ograniczania prawa do poruszania się samochodami niespełniającymi wyśrubowanych norm. Koncepcja Hendriks została jednak ostro skrytykowana przez resorty transportu i gospodarki.

 

Ewentualna pozytywna decyzja władz Monachium byłaby w warunkach niemieckich prawdziwym przełomem. Jak dotąd żadne duże miasto nie wprowadziło podobnych obostrzeń.


Pach

Źródło: sueddeutsche.de


DATA: 2017-06-19 08:25
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Brawo władze Monachium! Wymuszą w końcu przesiadkę na BEV i hybrydy. Postępu nie da się zatrzymać.
8 miesięcy temu / Stormer
 
@adam "Państwo" nic nie wypłaca. To inni obywatele będą musieli się złożyć na rekompensatę dla dieslowców - z powodu decyzji tegoż państwa.
8 miesięcy temu / aaa
 
kiedys wreszcie dieslowcy powinni sie zjednoczyc i postawic przeciwka psychopatomm rzadowym roznych krajow. To przeciez ci psychopaci siedzacy w parlamentach, bundsetagach, reichstagach dopuszczaja te pojazdy kazdego roku do ruch, a kiedy je kupisz, to jestes natychmiast ukarany.To sie musi skonczyc. Panstwo jesli chce usunac diesle, to ma wyplacic obywatelom pieniadze na zakup pojazdu benzynowego. Innej opcji nie ma , ani terroryzmu psychicznego i ekonomicznego.
8 miesięcy temu / adam
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.