DZIŚ JEST:   27   MAJA   2018 r.

Trójcy Przenajświętszej
Św. Augustyna z Canterbury
Św. Fryderyka, biskupa
 
 
 
 

Modlitwa wymaga praktyki. Pięć sposobów na usprawnienie Twojej modlitwy

Modlitwa wymaga praktyki. Pięć sposobów na usprawnienie Twojej modlitwy
Źródło: pixabay.com

Co dzień jesteś skłonny dokonywać wyrzeczeń dla spraw powszednich, z powodu własnych ambicji, dla żony, dla dziecka, dla przyjaciół czy szefa. A dla Boga? Czy nie powinieneś poświęcić więcej czasu i energii na „najważniejszą ze wszystkich sztuk” jaką jest nauka „praktyki modlitwy”?


Czy zdobyłeś już dyplom? Ile czasu poświęciłeś na przygotowanie się do wszystkich egzaminów w szkole? Startowałeś kiedyś w zawodach sportowych? IIe wysiłku, potu, bólu i wyrzeczeń cię to kosztowało? Przygotowywałeś niespodziankę dla ukochanej osoby? Ile przyjemności potrafiłeś sobie odmówić, by tylko móc ją kupić?


Ojciec Ed Broom zadaje takie właśnie pytania na portalu Catholic Exchange. Duchowny pragnie nam tym samym uświadomić, że skoro każdego dnia jesteśmy skłonni dokonywać wyrzeczeń dla spraw codziennych to, czy nie powinniśmy poświęcić więcej czasu i energii na naukę modlitwy?


Autor powołuje się na słowa Doktora Kościoła Alfonsa Marii Liguoriego, nazywającego modlitwę kluczem do zbawienia. Dlatego może warto poświęcić kilka minut na lekturę pięciu wskazówek, mogących udoskonalić nasze życie modlitewne, tak byśmy wzrastali w świętości, ale także byli źródłem tej świętości dla innych.


1. Przekonanie

Ojciec Broom podkreśla, że musimy być przekonani o wadze modlitwy w naszym życiu i jej kluczowej roli dla naszego zbawienia. Św. Alfons pisze o tym bardzo krótko: „Ci którzy się modlą będą zbawieni, ci którzy się nie modlą, będą potępieni”. Z kolei św. Jan Damasceński definiuje modlitwę jako: „Podniesienie umysłu i serca do Boga”. Św. Augustyn niezbędność modlitwy wyraża tymi słowami: „Dobrze żyje ten, kto się dobrze modli, ten, kto dobrze żyje umiera dobrze, a ten, kto dobrze umiera, cały jest dobry”. Duchowny pisze o jeszcze jednej analogii w tym temacie: tak jak powietrze dla płuc, tak modlitwa konieczna jest dla duszy. Podobnie jak płuca obumierają bez powietrza, tak osoba bez modlitwy może łatwo paść ofiarą pokusy, popaść w grzech śmiertelny i utracić przyjaźń Bożą.


2. Przyznanie się

Autor przestrzega nas, że rozmowa twarzą w twarz z Panem Bogiem będzie tym trudniejsza, im więcej wyrzuca nam nasze sumienie, a także im więcej mamy niewyznanych i niewybaczonych grzechów. „Jeśli skrzywdzimy naszego przyjaciela, powinniśmy przeprosić, szukać przebaczenia, a następnie powrócić do przyjacielskich relacji”, poucza duchowny.


3. Wyznacz czas i miejsce do modlitwy

Człowiek jest stworzeniem, które posiada własne przyzwyczajenia, a w związku z tym wykonuje pewne rzeczy w tym samym miejscu i czasie, pisze ojciec Broom. Dlatego właśnie tak fundamentalne znaczenie ma wyrobienie w sobie nawyku modlitwy, który to może przyczynić się do zbawienia naszego, ale także innych. Oczywiście modlić można się zawsze i wszędzie, jednak istnieją pewne szczególne pory dnia, w których to powinniśmy się modlić. Autor wymienia modlitwę poranną, tuż po przebudzeniu, dziękczynienie przed posiłkami, przed podróżą, różaniec w gronie rodzinnym po południu, a także modlitwy wieczorne. „Są to tradycyjne pory dnia przeznaczone na modlitwę”, zauważa duchowny.


4. Msza i Komunia Święta

Najwspanialszą modlitwę stanowi Ofiara w trakcie Mszy Świętej. Należy pamiętać, że uczestnictwo w Mszy w niedzielę ma charakter obowiązkowy, pod groźbą grzechu śmiertelnego. Jednak jeśli naprawdę kochamy Pana Boga, nie powinniśmy dążyć do wypełnienia minimum, ale realizować plan maksimum, podkreśla autor. Najwspanialszym działaniem i gestem, który doprowadzi nas do życia wiecznego jest uczestnictwo w Mszy Świętej oraz przyjmowanie Komunii Świętej żarliwie, pokornie i z wielką ufnością. „Aniołowie w Niebie doświadczają świętej zazdrości wobec nas, ponieważ nawet najwspanialszy spośród Aniołów nie może otrzymać Pana Jezusa w Komunii Świętej. Tak bardzo jesteśmy uprzywilejowani” - zauważa o. Broom.


5. Poszukiwanie Matki Bożej Różańcowej

Matka Boża ukazując się w Fatimie od maja do października 1917 roku kładła bardzo duży nacisk na modlitwę różańcową, w każdym ze swoich objawień. Święty Jan Paweł II również podkreślał, by modlić się za wstawiennictwem Błogosławionej Dziewicy Maryi na Różańcu w dwóch ważnych intencjach: pokoju na świecie oraz dla dobra rodziny. Dlaczego? Ponieważ „rodzina, która modli się razem, pozostaje razem”, a „świat modlitwy jest światem pokoju”. Według ojca Brooma rodzina powinna znaleźć czas i miejsce na modlitwę różańcową każdego dnia. „Niech ojciec, który jest duchową głową rodziny, zainicjuje tę praktykę, połączy rodzinę i wytrwa w tej modlitwie o zbawienie całej rodziny” – podkreśla duchowny.


Uskutecznienie tych pięciu punktów może przynieść obfite owoce dla naszego życia. Niech Matka Boża, pełna łask, zainspiruje nas do podejmowania codziennego wzrostu w naszym życiu modlitewnym.       

 

Źródło: Catholic Exchange

malk


DATA: 2017-09-05 10:30
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

AMEN
8 miesięcy temu / szukający
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.