22 marca 2018

Młodzi Polacy: chętnie się modlą, rzadziej praktykują – ale i tak najpobożniejsi w Europie

(Fot. Ł. Korzeniowski)

Wśród mieszkańców 21 badanych europejskich krajów to młodzi Polacy najczęściej uważają się za chrześcijan i katolików. Najczęściej też uczestniczą w nabożeństwach, a także modlą się prywatnie. Autorzy raportu zwracają uwagę na wyjątkowo silną religijność Polaków – w porównaniu do reszty badanych krajów. Dane za okres 2014-2016 wskazują bowiem na niemal powszechne zjawisko odchodzenia Europy od wiary w Chrystusa.

 

Aż 83 procent Polaków w wieku 16 do 29 lat to chrześcijanie, przylko 1 procent z nich utożsamia się z wyznaniem niekatolickim. Na drugim miejscu znaleźli się młodzi Litwini, a na trzecim – Austriacy. Z drugiej strony, jak wynika z raportu brytyjskiego St Mary’s University oraz Instytutu Katolickiego w Paryżu, najmniej religijni są młodzi Czesi. Jedynie 9 procent z nich identyfikuje się z chrystianizmem. Niewiele lepsi pod tym względem są Estończycy, Szwedzi, Holendrzy i Brytyjczycy.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Polacy wypadają średnio jeśli wziąć pod uwagę praktyki religijne. Wszak jedynie 39 procent spośród badanej grupy uczestniczy w nich co tydzień lub częściej, jednak i tak najchętniej w Europie. Z kolei wśród młodych Portugalczyków (plasujących się na drugim miejscu pod tym względem) przynajmniej co tydzień w praktykach religijnych uczestniczy jedynie co piąty. Co więcej, w niektórych przypadkach może chodzić o kult niechrześcijański – wszak 1 procent Portugalczyków identyfikuje się z „inną wiarą”.

 

Co drugi młody Polak modli się raz w tygodniu lub częściej. Także w tym przypadku znajdujemy się na czele stawki. U drugich w kolejności młodych Irlandczyków co najmniej cotygodniową modlitwę deklaruje 31 procent. Warto zauważyć, że jedynie 17 procent młodych Polaków deklaruje, że nigdy się nie modli.

 

Twórcy sondażu oprócz 21 europejskich krajów zbadali także Izrael. Tam z jakąkolwiek religią utożsamia się więcej młodych niż w Polsce – aż 99 procent. Co ciekawe, 20 procent młodych Izraelczyków to muzułmanie. To dwa razy więcej niż w najbardziej „muzułmańskich” państwach Europy, takich jak Austria, Francja czy Belgia. Choć młodzi Izraelici częściej nawet niż młodzi Polacy identyfikują się z jakąś religią, to rzadziej od nich uczestniczą w nabożeństwach i rzadziej modlą się prywatnie.

 

Osobno autorzy raportu zbadali katolicyzm młodych mieszkańców poszczególnych państw. 82 procent Polaków w wieku 16 do 29 lat utożsamia się z tym wyznaniem. Jest to najwięcej z 22 badanych krajów (wliczając Izrael). Na drugim miejscu znajdują się Litwini, a na trzecim Słoweńcy. Młodzi Polacy najczęściej też chodzą do katolickich kościołów. W tym przypadku zbadano jednak jedynie 15 krajów.

 

„Polska jest także pod tym względem wyjątkowym przypadkiem” – komentują autorzy raportu. „Nie tylko z racji bardzo wysokiego odsetka katolików, lecz również dużego poziomu praktyk religijnych” – dodają.

 

Jedno nie zawsze idzie w parze z drugim. W niektórych krajach wprawdzie wielu młodych deklaruje katolicyzm (na przykład 71 procent na Litwie), a niewielu uczestniczy we Mszy przynajmniej raz w tygodniu (5 procent w tymże kraju).

 

Co ciekawe Rosja, uznawana przez niektórych za ostoję chrześcijaństwa, znalazła się na 9 miejscu pod względem „popularności” chrześcijaństwa u osób w wieku 16-29 lat. Jedynie 41 procent młodych Rosjan identyfikuje się z wiarą w Pana Jezusa. Co dziesiąty utożsamia się z inną religią, a pozostali z żadną. Statystyczny odsetek młodych Rosjan-katolików wynosi zaś zero.

 

Ogólne wyniki badania pokazują przyspieszenie sekularyzacji. Chrześcijanie stanowią ponad połowę wśród młodych jedynie w 6 z 22 badanych krajów (europejskich plus Izrael). Napawa to niepokojem o przyszłość naszego kontynentu.

 

Autorem raportu zatytułowanego: Europe’s Young Adults and Religion Findings from the European Social Survey (2014-16) to inform the 2018 Synod of Bishops jest profesor Stephen Bullivant. Dokument powstał dzięki współpracy brytyjskiego St Mary’s University i Instytutu Katolickiego w Paryżu. Naukowcy oparli się na analizie Europejskiej Ankiety Społecznej (European Social Survey).

 

 

Źródła: stmarys.ac.uk / theguardian.com

Mjend

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 515 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram