DZISIAJ JEST
SOBOTA 23 WRZEŚNIA
Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
Imieniny obchodzą:
Pius, Bogusław, Tekla
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 
Polonia Christiana nr 58       CREDO
Jerzy Wolak

Misja świątyni

Misja świątyni

Bóg w Trójcy Jedyny jest obecny w każdej katolickiej świątyni – to niezbity pewnik. Czy jednak w każdej czuje się tak samo dobrze – oto jest pytanie?

 

 

Można wymienić tysiąc powodów, dla których dawne kościoły przewyższają współczesne, ale czy nie najważniejszym z nich jest ten, że o wiele przyjemniej się w nich „odlatuje” podczas nabożeństw? Zwłaszcza, gdy nie będąc w stanie sprostać intelektualnej woltyżerce kaznodziei, wybieramy bezpieczną przystań zmysłów zewnętrznych…

Inicjatywę natychmiast przejmuje wzrok. Przełączywszy słuch w tryb stand-by, rozpoczyna wędrówkę po architektonicznych porządkach. A wraz z nim myśl i w ogóle cała nasza jaźń – biegnie w górę po służkach filarów, by się bujać na łukach; zwisa z kapiteli i zjeżdża po festonach; wzdłuż gzymsów goni zajączki z witraży, w poprzek nawy skacze po żebrach sklepienia i krąży po liściach rozety; czepia się maswerków, liczy kasetony, nurkuje w głąb kopuły, by niespodzianie wychynąć z gąszczu splątanych liści akantu, płosząc stada pulchnych aniołków…

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie
..
..
 
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.