24 czerwca 2016

Kościół w Niemczech coraz bogatszy. Rekordowe wpływy z podatków

(fot. REUTERS/Ina Fassbender)

Kościół katolicki oraz wspólnoty protestanckie w Niemczech mają coraz mniej wiernych, ale coraz więcej pieniędzy. W ubiegłym roku zanotowały wzrost zysków na poziomie 6,4 proc., otrzymując łącznie z podatków 11,461 mld euro.


W ubiegłym roku Kościół katolicki i protestanci zanotowali rekordowe wpływy z podatków. Nigdy jeszcze w historii nie otrzymali tak wiele – to łącznie 11,461 mld euro, a więc o 692 mln euro więcej, niż w roku 2014 (to wzrost o 6,4 proc.).

Wesprzyj nas już teraz!

Przy tym większość – 6,09 mld euro – otrzymał Kościół katolicki, co oznacza wzrost względem poprzedniego roku o 7,1 proc.

 

Wzrost zysków Kościoła i wspólnoty protestanckiej wynika przede wszystkim z ogólnego wzrostu zamożności niemieckiego społeczeństwa. Jak mówił rzecznik „Kościoła” ewangelickiego w rozmowie z agencją informacyjną KNA, obecnie gospodarka RFN jest w naprawdę dobrym stanie, co przekłada się także na wpływy z podatków. Niemcy zarabiają coraz więcej, a zatem obejmująca ich „składka kościelna” wzrasta.

 

W Niemczech nie ma zwyczaju wspierania Kościoła ani wspólnoty protestanckiej datkami „na tacę”. Całe finansowanie organizowane jest przez państwo ściągające tak zwany „podatek kościelny” od każdego formalnego chrześcijanina. Podatek wynosi 8 lub 9 proc. podatku dochodowego. W praktyce niemiecki katolik zarabiający 3000 euro miesięcznie około 30 euro oddaje Kościołowi katolickiemu. Przy tym liczne są ulgi lub nawet zwolnienia z podatku związane z niskimi dochodami lub wychowywaniem dzieci.

 

Dzięki przyjętym w Niemczech rozwiązaniom finansowania Kościoła i wspólnoty protestanckiej, w połączeniu z dobrą koniunkturą gospodarczą, biskupi nie odczuwają od strony finansowej skutków masowego odpływu wiernych. Ten jest tymczasem naprawdę poważny. Co roku Kościół katolicki opuszcza około 200 tysięcy wiernych, a wspólnotę protestancką około 250 tysięcy. Jako główną motywację apostazji około 50 proc. osób występujących z Kościoła podaje podatek kościelny; dla drugiej połowy kluczowy jest brak zainteresowania wiarą.

 

 

 

 

Źródło: kathpress.co.at, pch24.pl

Pach

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 240 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram