DZISIAJ JEST
PIĄTEK 18 SIERPNIA
Św. Heleny, cesarzowej
Bł. Sancji Janiny Szymkowiak
Św. Heleny, cesarzowej
Bł. Sancji Janiny Szymkowiak
Imieniny obchodzą:
Helena, Bronisław, Ilona
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 

Minister Waszczykowski: Polska przyjmie imigrantów, ale tylko tych wyselekcjonowanych

Data publikacji: 2016-03-08 08:38
Data aktualizacji: 2016-03-08 08:51:00
Minister Waszczykowski: Polska przyjmie imigrantów, ale tylko tych wyselekcjonowanych
fot. Marian Zubrzycki / FORUM

Jeśli strona polska otrzyma dostęp do punktów identyfikacji migrantów we Włoszech i w Grecji, by móc ich wyselekcjonować, wtedy nasz kraj ich przyjmie – zapewnił Witold Waszczykowski, minister spraw zagranicznych w rozmowie z dziennikiem „Corriere della Sera”.

 

Wywiad z szefem polskiej dyplomacji ukazał się we włoskiej gazecie dzień po jego wizycie w Rzymie i rozmowach z włoskim ministrem Paolo Gentilonim. W rozmowie nie mogło zabraknąć pytań o polską politykę imigracyjną. Waszczykowski pytany czy Polska przyjmie 7 tys. uchodźców przydzielonych przez UE, odpowiedział twierdząco, choć przyznał, że nasz kraj stawia tu pewne warunki.


Szef polskiej dyplomacji wyjaśnił, że Polska nie przyjmie migrantów zmuszonych do przyjazdu do Polski wbrew ich woli, gdyż byłoby to „stratą czasu”, a migranci wróciliby tam, gdzie otrzymają wyższe zasiłki. Ponadto przyjmowani imigranci muszą udowodnić swoją tożsamość i nie mogą stanowić żadnego zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski. - Jeśli otrzymamy dostęp do hot spotów - punktów identyfikacji migrantów na Lampedusie i w Grecji, by móc ich wyselekcjonować, wtedy ich przyjmiemy – zaznaczył. Waszczykowski podkreślił, że problem leży po stronie włoskiej i greckiej, bo kraje te nie mogą same wybierać i odsyłać do Polski imigrantów.

 

Szef MSZ zaznaczył też, że to Europa ponosi wielką odpowiedzialność za to, co dzieje się obecnie w Syrii, Iraku i Libii, ponieważ „przez wiele lat nie dokładała starań, aby rozwiązać trwające tam kryzysy czy wręcz była całkowicie nieobecna”. Minister pytany dlaczego Polska nie okazuje solidarności w sprawie migrantów odparł, ze „solidarność to droga dwukierunkowa, wy nam to pokazujecie, my pokazujemy to wam, przyjmując na przykład milion uchodźców z Ukrainy, przebywających obecnie w Polsce” i dodał: „wy widzicie tylko migrantów, którzy przybywają z południa, a my tych ze wschodu”.

 

Waszczykowski nie chciał oceniać polityki imigracyjnej kanclerz Angeli Merkel, ale przyznał, że „byliśmy zaskoczeni brakiem konsultacji i współpracy oraz zbyt optymistyczną i idealistyczną postawą”.

 

 

Źródło: rp.pl

MA

 

 

 

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
taka prawda
Dla jednych trolling, dla innych postawa jak najbardziej katolicka. Każdy we własnym sumieniu powinien odpowiedzieć sobie na pytanie "jaka naprawdę jest ta władza?" Czy jest wierna Prawdzie i nauce Chrystusa, czy nie ma złych zamiarów, czy jest skuteczna, konsekwentna w działaniu wobec głoszonych przez siebie wartości, pro-polska, czy nie układa się ze złem.. Do tego trzeba uwagi i odwagi do stawania w prawdzie...
Rozczarowany
@Stop iSSlam: Dobra decyzja. Jeśli ktoś nie potrafi przed głosowaniem zapoznać się z programem wyborczym, opierając się jedynie na własnych wyobrażeniach, to lepiej niech w ogóle nie głosuje.
Aaaa
@ Stop iSSlam Dziwny jesteś, przecież to co robią ma na celu nie przyjęcie nikogo. Stawiają takie warunki, których UE nie spełni i to jedyna droga, bo formalnie nie mogą się wycofać z umów kopaczowej. Ja popieram całkowicie. w konsekwencji jesli przyjmą kilkuset chrześcijan, to tez jestem za, a jestem pewna, że islamistów nie przyjmą i już!
Ewa G
Jak widzę to i tu jest sporo trollów. Jakbyśmy tak mieli poprzedni rząd, to już byśmy także mieli hordy muzułmanów. Już! I prosili o więcej.
ewd
waszczykowski to duren albo zdrajca. niech przyjmie ich do swojego domu!
Rozczarowany
@Leaf427: "i PiS zostanie zmieciony w najbliższych wyborach" - i wreszcie wszyscy miejscowi pyskacze będą szczęśliwi, więc w czym problem? :)
Stop iSSlam
Więcej nie zagłosuję na PiS - oszuści !
JAG
@Leaf427 Aby mógł się ziścić tak czarny scenariusz o którym piszesz, nasz rząd musiałby iść w ślady zachodnich państw w szczególności Niemiec. I prowadząc politykę otwartych drzwi przyjmował każdego imigranta bez wyjątków, bez żadnych obostrzeń, bez udowodnienia tożsamości. A to na szczęście dzięki rządom prawicy nam nie grozi.
JAG
Gdyby Uważny baczniej śledził wypowiedzi osób decyzyjnych, a nie echa medialne tychże wypowiedzi, bez trudu dostrzegłby, że PiS jest stałe co do swoich zapewnień o uchodźcach. Uściślając - przed, w trakcie, a także po wyborach faktycznie czołowi politycy tej partii deklarowali, że nie będzie żadnych kwot uchodźców - z jednym ale - które wybiórczo zostało potraktowane przez uważnego - żadnych nowych tj. nic ponadto do czego zobowiązała się poprzednia ekipa rządząca.
ab
Polska przyjęła już swoja pulę uchodźców - z Ukrainy i to wystarczy. Gdzie jest powiedziane, że za ucodzców nalezy uważać tylko muzułmanów i arabów? Waszczykowski na wszystkie naciski o przyjęcie uchodźców powinien odpowiadać: NIKOGO wiecej, bo mamy Ukrainców!
Burak
@ stop uchodźcom. Chyba inaczej z tymi podpisami. Kukiz rzucił hasło i... podpisy zbierały mało liczne środowiska wolnościowe; może narodowe. Sam autor nabrał wody w usta. Pewno funkcjonariusz prowadzący zasugerował, że w każdej chwili muzyk będzie miał przypomniane skąd mu nogi wyrastają.
Leaf427
@JAG Już widzę jak bez emocji i dyplomatycznie będziesz prowadził dialog z krzepkimi, śniadymi nachodźcami gdy złapią cię w ciemnej ulicy z kanapką z szynką w ręce i pieskiem na smyczy. Ludzie będą się bali wyjść z dziećmi na spacer do lasu a PiS-mani dalej będą opowiadać, że to paskudna sytuacja ale inaczej się nie dało, bo były naciski, umów trzeba dotrzymywać, i w ogóle to jest mniejsze zło a mogło być jeszcze gorzej. A broni Polakom nie dadzą bo się wystrzelają jak jakieś małpy nierozumne. Historia was osądzi a ludzie przeklną.
uważny
Gdyby JAC śledził kolejne wypowiedzi PiS o przyjmowaniu uchodźców nie ufałby dzisiejszej wypowiedzi Waszczykowskiego. Najpierw mieliśmy nikogo nie przyjmować (do wyborów), potem 7 tys. chrześcijan, następnie 10 tys. w tym również muzułmanów, teraz 20 tys. nie wiadomo kogo. To jest zabawa ze społeczeństwem, bardzo brzydka zabawa.
JAG
Szkoda, że komentujący tę notkę wyrażają swoje oburzenie w sposób niemiarkowany i wielce niesprawiedliwy. Sami o sobie wystawiając świadectwo. Gdyby spojrzeć bez emocji na tę wyważoną i dyplomatyczną wypowiedź szefa MSZ łatwo dostrzeże się, że jest zgodna nie tylko z naszym interesem ale także nastrojami społecznymi.
lolo
pis=po+psl
stasiu
Jak na razie wygląda mi to na typowe dyplomatyczne zwlekanie, na grę na przeczekanie. Może Waszczykowski chce się pokazać UE jako "dobry glina"?
wmo
Gdy unijni biurokraci oraz miejscowi pyskacze gardłują o niechęci Polaków do imigrantów, to warto zapoznać się z takimi wypowiedziami, opartymi na szacunkach i faktach: "Liczbę imigrantów z Ukrainy, którzy przyjechali w ciągu ostatnich dwóch lat do Polski, szacuje się między 350 o 500 tysięcy, ale spotkałem się też z liczbą 800 tysięcy, a sam ambasador tego kraju mówi o ponad milionie Ukraińców w Polsce ? mówi Nowacki. (wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców)"
Leaf427
Ioni są niezależni? Zdrajcy i mięczaki.Jak tu się zwali 7 tys. nachodźców to będzie początek końca PiSu.Kilka gwałtów, bójek - a mamy to jak w banku - i PiS zostanie zmieciony w najbliższych wyborach.
Jacek
Zdrajca!
kolo
Wyselekcjonowanie i dobrowolność będąca efektem zmuszenia Polski do ich przyjęcia. To pachnie hipokryzją.
taka prawda
Jaki naród taki rząd. Wystarczyło wpuścić ubiegłej wiosny w internet "proroctwo" masonki new age Cindy Jacobs o Polsce "od morza do morza" i polactwo dało się nabrać. Ani się nie modlą, ani nie czynią zadośćuczynienia, ani nie walczą. "Jakoś to będzie, samo się zrobi.."
ad
zdrajca
JARO
ten gość nie nadaje się w ogóle na ministra, a już zwłaszcza od spraw zagranicznych; jedyne co można zrobić na już to zadać pytania i żądać szybkiej odpowiedzi i działań ze strony zwycięzców ostatnich wyborów - kiedy zmienicie tego pana na kogoś odpowiedniego do tej roli? kiedy wymienicie ambasadorów Polski na polskich ambasadorów, zaczynając w pierwszej kolejności od Ameryki Północnej?
stop uchodźcom
Kukiz zebrał 200 tys. podpisów przez 2 miesiące.. W Polsce jest 200 tys. Polaków, reszta to wynarodowieni tubylcy.
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.