DZIŚ JEST:   25   MAJA   2018 r.

Św. Grzegorza VII
Św. Bedy Czcigodnego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Miłość do arcypasterza

Miłość do arcypasterza

Niewiele jest godniejszych naśladowania postaw w Kościele, niż postawa miłości owiec do swego pasterza. Najnowsza publikacja wydawnictwa Biały Kruk udowadnia, że wśród krakowskich katolików ta postawa nie ginie.


„Ty masz zwyciężać! Opowieść o abp. Marku Jędraszewskim” – taki właśnie tytuł nosi album zawierający piękne zdjęcia dokumentujące pierwsze miesiące posługi duszpasterskiej w Krakowie nowego metropolity. Prócz biografii krakowskiego arcypasterza znajdziemy w nim liczne wyjątki z przemówień kapłana, które poruszyły niejedno katolickie serce.


Przeglądając album trudno nie zwrócić szczególnej uwagi na jego… katolickość, w rozumieniu „powszechności”. Kościół krakowski trwa bowiem już tysiąc lat i każdy kolejny jego pasterz, przyjmując paliusz przyjmuje jednocześnie niezwykłe zobowiązanie. Prócz troski o zbawienie powierzonych mu wiernych, obcuje bowiem z ogromną Tradycją, uosabianą przez licznych świętych i wielkich ludzi Kościoła. Przewodzenie krakowskiemu Kościołowi stanowi zatem zadanie szczególnie przejmujące – co dostrzegamy zarówno w szeroko cytowanych homiliach arcybiskupa Jędraszewskiego jak i w przepięknych zdjęciach autorstwa Adama Bujaka.


W albumie widzimy zatem metropolitę, który – mimo zupełnie innej mody panującej dziś w Kościele – nie waha się sięgnąć do szat i naczyń liturgicznych używanych w katedrze na Wawelu czy kościele na Skałce od stuleci. Arcybiskup Jędraszewski nie kłania się także innym modom – choćby tym sugerującym, że katolicy nie powinni udzielać się w życiu publicznym, gdyż byłoby to „wtrącanie się Kościoła do polityki”. Krakowski arcypasterz wie bowiem, że do polityki „wtrącali się” jego wielcy poprzednicy – od świętego Stanisława do Karola Wojtyły – i sam również nie stroni od prób nawracania świata pozostającego poza Kościołem.


Wszystko to znajdziemy w „Opowieści o arcybiskupie Marku Jędraszewskim”, której rozpoczęty niedawno krakowski rozdział może wycisnąć piękny ślad na całym Kościele powszechnym - w albumie udowadniającym, że mimo nawałnicy nienawiści skierowanej przeciwko katolikom, ci wciąż chcą wierzyć, modlić się i stać murem za pasterzami prowadzącymi ich ku Prawdzie, Drodze i Życiu.

 

 


Krystian Kratiuk 
Ty masz zwyciężać Opowieść o abp. Marku JędraszewskimAdam Bujak, Jolanta Sosnowska, Wydawnictwo Biały Kruk, Rok wydania: 2017, Liczba stron: 200
DATA: 2017-07-18 10:29
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Warto wstawic tu ... Piesn Pasterzy / Ojcze nasz , ktory jestes w Niebie strzez Twego stada , Aby sie nie rozproszylo i bylo Twoje. Niech bedzie zbawione to , co nalezy do Ciebie, tak w Niebie , jak i na ziemi . Przyszle pastwiska daj nam dzisiaj, odnajdz zagubiona owce , a my Ci ja ofiarujemy . Nie pozwol , abysmy wpadli w sidla , i bron nas od wilkow . Amen / Erri di Luca/ ....wtedy , Pasterzem moim jest Pan ... i nie brak niczego ! - Nie dziwi "milosc do arcypasterza".
10 miesięcy temu / MariaPietrzak
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.