20 marca 2013

Milcarek: Ewangelia tylko po grecku – wyraz katolickości

(fot. REUTERS / FORUM)

Śpiew Ewangelii po grecku w czasie Mszy św. inaugurującej pontyfikat papieża Franciszka, nie jest rzeczą zaskakującą – powiedział znany publicysta i znawca liturgii Paweł Milcarek. To tradycja Kościoła.

 

Jest to tradycją Kościoła rzymskiego, że w trakcie liturgii papieskiej jest ona śpiewana w języku, w którym powstała. To bardzo stary zwyczaj związany z dziejami liturgii rzymskiej, także z tym, że w Rzymie przebywała liczna kolonia Greków i grup, posługujących się tym językiem. W związku z tym liturgię śpiewano w obu tych językach – przypomina.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Dziś jednak przepiękny śpiew był wyłącznie po grecku – i to jest novum, które nie wiąże się jednak z obecnością patriarchy ekumenicznego Bartłomieja I, który uczestniczył w uroczystej liturgii. Jest to tradycja, która nawiązuje do całego chrześcijaństwa. To, że przy dokonywaniu pewnych skrótów w celebracji, zachowano akurat wersję grecką, jest symbolem katolickości Rzymu: objęcia nie tylko Zachodu (Mszę sprawowano po łacinie, z Kanonem rzymskim), lecz i Wschodu – powiedział Milcarek.

 

 

KAI

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 724 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram