10 listopada 2017

Miarka się przebrała. „Solidarność” zarzuca posłom PiS wspieranie zagranicznego lobby handlowego

(źródło: solidarnosc.org)

Przedstawiciele „Solidarności” wysłali w czwartek do parlamentarzystów list, w którym zawarli apel o przywrócenie pierwotnej wersji obywatelskiego projektu ustawy ograniczającej handel w niedzielę, przygotowanego przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Wolna Niedziela”. Zarzucili posłom m.in., że wprowadzone przez nich zmiany stanowią w rzeczywistości „realizację postulatów silnego lobby zagranicznych sieci handlowych”.

 

„Komitet Inicjatywy Ustawodawczej wyraża stanowczy sprzeciw wobec postępowania posłów sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, którzy doprowadzili do całkowitego wypaczenia projektu obywatelskiego” – napisano w dokumencie podpisanym przez Alfreda Bujarę, szefa handlowej „Solidarności” i pełnomocnika Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej.

Wesprzyj nas już teraz!

 

„Aktualna treść projektu ustawy nie spełnia oczekiwań obywateli Rzeczypospolitej, którzy swoim podpisem udzielili poparcia dla ustawowej ochrony niedzieli jako dnia wypoczynku i czasu budowania więzi rodzinnych oraz umacniania relacji społecznych”, podkreślili związkowy. Podkreślili, że naniesienie przez posłów ok. 30 poprawek „zaprzecza celowi inicjatywy, jakim jest ochrona szczególnego charakteru każdej niedzieli”.

 

„Rzeczywistym skutkiem poprawek poselskich będzie utrzymanie przez sieci handlowe pełnej operacyjności wielu hipermarketów we wszystkie niedziele roku. Dotyczy to przede wszystkim zgody na wielkopowierzchniowy handel niedzielny przy dworcach kolejowych i autobusowych, w centrach handlowych połączonych z hotelami, jak również w hipermarketach prowadzących dodatkowo sprzedaż paliwa” wskazano.

 

Komitet Inicjatywy Ustawodawczej zauważa, że zmiany zaproponowane przez posłów dają wielkim sieciom handlowym w rzeczywistości możliwość dalszego prowadzenia działalności w niedzielę. Wystarczy, że wprowadzą one do swojej oferty jeden konkretny produkt. „Pełne zatrudnienie niedzielne będzie możliwe w każdym sklepie, który w okresie od 1 czerwca do 30 września wprowadzi do swojej oferty jakąkolwiek, chociażby najprostszą, maszynę rolniczą” zauważyli przedstawiciele „Solidarności”. Dodali, że „obowiązek pracy dotknie wreszcie tych pracowników, którzy w niedziele kierowani będą do pracy w magazynach i centrach logistycznych sieci handlowych”.

 

„Wprowadzone poprawki zaburzyły wewnętrzną logikę pierwotnego projektu obywatelskiego. Projekt rodzi wątpliwości natury konstytucyjnej, nadal sankcjonuje nadmierną eksploatację pracowników i jest zaprzeczeniem, deklarowanej przez obóz rządzący, polityki prorodzinnej. Poprawki wprowadzone do projektu dają szerokie pole do obchodzenia jej zapisów” podkreślili związkowcy.

 

Zdaniem „Solidarności”, projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele w swoim obecnym kształcie „zamiast realnie przywrócić pracownikom handlu prawo do niedzieli wolnej od pracy, stworzy fikcję prawną”.

 

„Postępowanie Komisji budzi zasadny sprzeciw środowisk zrzeszonych w Komitecie Inicjatywy Ustawodawczej, liczących na realizację przedwyborczych zapewnień polityków Prawa i Sprawiedliwości o poparciu dla wprowadzenia wolnych niedziel od pracy w handlu. Dokonane przez posłów  zmiany w projekcie realizują tymczasem postulaty silnego lobby zagranicznych sieci handlowych”, napisano w liście.

 

Przypomnijmy: w środę opublikowano opinie prawne przygotowanych dla MSZ, z których wynika, że wprowadzenie niedziel wolnych od handlu musi notyfikować Komisja Europejska. Ze względu na to dalsze prace nad ustawą spadły z porządku obrad Sejmu RP na co najmniej 3 miesiące.

 

Sprawę skomentował dla portalu PCh24.pl mec. Jerzy Kwaśniewski – wiceprezes Instytutu Ordo Iuris doradzającego komitetowi inicjatywy ustawodawczej. – Bardzo mocno dziwi mnie opinia Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz działania, jakie w tej sprawie podjęła pani poseł Beata Mazurek, która dopiero teraz zwróciła się do MSZ z prośbą o zajęcie stanowiska. Stało się tak najprawdopodobniej pod wpływem lobbystów czy też grup reprezentujących interesy sklepów elektronicznych, wielkopowierzchniowych i ogólnie rozumianego handlu, które podnosiły ten temat podczas prac komisji sejmowej – podkreślił.

 

Dodał, że obecne stanowisko jest sprzeczne z opinią przedstawioną wcześniej na zlecenie Biura Analiz Sejmowych przez profesora Bogumiła Szmulika. Wynikało z niej jasno, że projekt komitetu „Wolne Niedziele” założonego przez „Solidarność” nie narusza prawa europejskiego i nie dotyczy obszaru regulowanego przepisami UE.

 

 

Źródło: solidarnosc.org

TK

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 132 803 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram