DZIŚ JEST:   26   MAJA   2018 r.

Św. Filipa Neri
 
 
 
 

Media przed wizytą Trumpa. Obawy m.in. o podział Unii Europejskiej i „prawdę smoleńską”

Media przed wizytą Trumpa. Obawy m.in. o podział Unii Europejskiej i „prawdę smoleńską”
fot. flickr / Gage Skidmore
#POLSKA    #TRUMP    #DONALD TRUMP    #DUDA    #KOMENTARZE    #WIZYTA    #KACZYŃSKI    #WARSZAWA    #PIS    #SMOLEŃSK    #MEDIA    #WSCHÓD    #EUROPA    #UNIA EUROPEJSKA    #POLITYKA    #TRÓJMORZE

„Poland first. Dlaczego Trump najpierw odwiedzi były komunistyczny kraj przed Wielką Brytanią?”, „W Polsce Trump spotka nową Europę” „Trump odwiedzi sprawiającą problemy Polskę” – to niektóre tytuły artykułów światowych koncernów medialnych, jakie ukazały się tuż przed wizytą amerykańskiego prezydenta w Warszawie.


Liberalne media najchętniej przemilczałyby wizytę Donalda Trumpa w naszym kraju, gdyby nie fakt, że wielu światowych przywódców obawia się dalszej polaryzacji na kontynencie europejskim i głębszego podziału Unii w związku z inicjatywą Trójmorza.


Ośrodkom analitycznym nie umyka fakt, że inicjatywa ta jest przeciwwagą dla niemieckiego zaangażowania w realizację budowy gazociągu Nord Stream 2, który potencjalnie uczyniłby z Niemiec główny węzeł energetyczny w Europie. Polska też ma takie ambicje. Dlatego Berlin postrzega koncepcję Trójmorza jako zagrożenie dla swoich planów. Niemcy obawiają się zaangażowania Amerykanów w projekt, który mógłby nie pozostać już jedynie w sferze planów i marzeń polskich czy chorwackich liderów.


Kanadyjski „National Post” zauważa na swojej stronie, że prezydent Donald Trump zrywa z tradycją, odwiedzając najpierw Polskę – były komunistyczny kraj w Europie Środkowej – a nie wieloletnich sojuszników takich jak: Wielka Brytania, Francja czy Niemcy.” Chociaż portal odnotowuje, że Biały Dom podkreślił znaczenie Polski jako lojalnego sojusznika NATO i jej potencjał jako partnera energetycznego, pisze też, że „jest kilka innych powodów, które czynią Polskę logicznym wcześniejszym celem wizyty nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych”.


Portal wskazuje, że Trump będzie mile widziany w Polsce przez „populistycznych przywódców, którzy zgadzają się z jego nacjonalistycznym światopoglądem i antymuzułmańską retoryką, która skonfliktowała zarówno nowego przywódcę USA, jak i Polski z przywódcami Zachodniej Europy”. Wskazuje na to, że Trump może liczyć na entuzjastyczne przyjęcie. Poza tym, polscy przywódcy, podobnie jak Trump chcą przywrócić większą narodową suwerenność i osłabić międzynarodowe instytucje takie, jak np. Unia Europejska. „Niektórzy obserwatorzy polityczni obawiają się, że wizyta mogłaby pogłębić podziały między Polską a jej zachodnioeuropejskimi partnerami” – pisze „NP.”


Istnieje również obawa, że wizyta Trumpa „może zachęcić polski rząd do pogłębiania procesu, który UE postrzega jako erozję rządów prawa.” Kanadyjski portal powtarza za głosami liberalnych dziennikarzy z Polski, że PiS będzie dowoził autobusami swoich zwolenników, by zgotowali oni dobre przyjęcie Trumpowi.

Polacy, z drugiej strony, mogą oczekiwać jedynie pochwał od amerykańskiego prezydenta w kwestii wydatków na obronę. Kanadyjskie medium zwraca uwagę, że wielu członków NATO w Europie Wschodniej oczekuje, że prezydent USA potwierdzi zobowiązania wynikające z artykułu piątego. Jednak – wg „NP” – „wypowiedzenie tego w kraju położonym blisko Rosji, oznaczałoby wiele niepokoju.” „NP” wskazuje na inicjatywę „Trójmorza” i na Polskę jako obiecujący rynek zbytu skroplonego gazu (LNG) z USA.


Niemiecki tytuł „Deutsche Welle” zauważa, że w Polsce Donald Trump spotyka się z „nową Europą”. Eksponuje znaczenie szczytu państw Trójmorza i ambicje Polski jako lidera koalicji państw Europy Środkowo-Wschodniej.

„Nie po raz pierwszy prezydent USA odwiedzi Warszawę. Od czasu wizyty w tym mieście prezydenta Richarda Nixona w 1972 r., dziesięciu amerykańskich przywódców przyjechało do stolicy Polski. Ale to zupełnie coś innego” – czytamy w głównym artykule na stronie „DW.” Portal zaznacza, że Trump jest jedynym prezydentem Stanów Zjednoczonych, który spotka się z dwunastoma przywódcami z całej Europy Wschodniej, od Estonii po Bułgarię wraz z Austrią.


„Zdaniem Białego Domu – czytamy w „DW” – administracja Trumpa chce tą wizytą „potwierdzić solidne zaangażowanie USA wobec jednego z naszych najbliższych europejskich sojuszników i podkreślić priorytety administracji mające na celu wzmocnienie zbiorowej obrony NATO”. Mówi się także o „wspólnych wartościach i zainteresowaniach” oraz o bliskich stosunkach z Europą Środkową.


Niemieckie medium zauważa, że liderzy USA są zawsze dobrze witani w Polsce i obecny prezydent naszego kraju chce się przedstawić jako ważny regionalny lider, który oznajmił, że projekt Trójmorza będzie „jednym z politycznych priorytetów".


Opisując szczegółowo założenia projektu Trójmorza, „DW” zauważa, że oprócz tworzenia nowych połączeń infrastrukturalnych Pólnoc-Południe, Polska oraz inne kraje Europy Wschodniej chętnie wspierały USA w działaniach wojennych podejmowanych na całym świecie. Dlatego nowi członkowie NATO zostali „ochrzczeni nową Europą.” Niemcy obawiają się sojuszu i „silniejszego partnerstwa między USA a tymi członkami "nowej Europy,", do jakiego może dojść w najbliższym czasie. „Deutche Welle” nie pisze o tym wprost, ale w innych mediach niemieccy politycy wyrażali obawy, że przy okazji szczytu w Warszawie może dojść do podjęcia istotnych decyzji za „zamkniętymi drzwiami”, co pogłębi podział Europy na Wschód i Zachód.


„DW” postrzega Trójmorze jako zagrożenie dla niemieckich interesów w Europie. Pismo nie pisze  wprost, czego obawia się Berlin. Odpowiedzi na ten temat udziela jednak analiza liberalnego think tanku European Council of Foreign Relations (ECFR). Wskazuje on, że nie tylko Berlin, ale także Bruksela uważnie obserwują rozwój inicjatywy Trójmorza. „Istota wizyty Trumpa w Warszawie wykracza więc daleko poza sesję zdjęciową” – czytamy.


ECFR dostrzega, że Polska chce stać się węzłem energetycznym w Europie Środkowo-Wschodniej, osiągając pełną niezależność od Rosji i zapewniając realną dywersyfikację gazu w regionie. Oprócz rozbudowy terminalu w Świnoujściu, Warszawa planuje budowę gazociągu bałtyckiego, aby połączyć Polskę za pośrednictwem Danii z norweskimi Polami Gazowymi. Istnieją jednak dwie główne przeszkody: Nord Stream II, którego budowa sprawi, że Europa zostanie zalana tanim gazem rosyjskim, a Niemcy staną się głównym węzłem energetycznym w tej części Europy Po drugie, plany Polski wymagają olbrzymich inwestycji w rurociągi i terminale LNG - i tu właśnie chodzi o wizytę Trumpa.


Promocja interesów gospodarczych i inwestycji amerykańskich w tej części Europy nie jest na rękę Berlinowi i innym zachodnioeuropejskim krajom. Zaczynają one dostrzegać, że jeśli faktycznie zostaną zaangażowane amerykańskie środki, wówczas inicjatywa, która ma zrównoważyć hegemonię niemiecko-francuską, ma szansę powodzenia. Unijni komisarze i niemieccy politycy zaproszeni na konferencję  Global Forum organizowaną w Warszawie podczas wizyty Trumpa odmówili udziału w imprezie. Powód? Mieli wziąć udział jedynie w ekonomicznej części sympozjum, a nie w rozmowach politycznych z Trumpem i przedstawicielami państw Trójmorza.


Amerykańskie media cytują natomiast wypowiedź Gianni Pitella, lidera grupy socjalistycznej w Parlamencie Europejskim, który stwierdził, że „po kilku miesiącach swojej prezydentury Trump naruszył już paryską umowę w sprawie zmian klimatu, zagroził relacjom UE-USA i NATO, a teraz istnieje ryzyko, że doprowadzi do zaognienia i tak bardzo delikatnej sytuacji w Polsce i Europie Wschodniej”. Abcnews.go.com podkreśla za to wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego, z której ma wynikać, że inne narody europejskie są zazdrosne, iż prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump zamierza odwiedzić Warszawę przed szczytem w Niemczech z światowymi liderami.


„New York Times” zwraca uwagę, że wizyta Trumpa „może poszerzyć szczelinę pomiędzy Wschodem a Zachodem w Unii Europejskiej”. Co więcej, nowojorski dziennik wskazuje, że jeśli Trump nie potępi łamania zasad praworządności w Polsce, zachęci partię Kaczyńskiego do dalszego kwestionowania obecnego kształtu UE.


Brytyjskie BBC podaje pięć przyczyn wizyty Trumpa w Warszawie. Trump jedzie do Polski, bo może liczyć na ciepłe powitanie, ze względu na podobne poglądy populistyczne, spełnienie wymagań USA dot. wydatków na obronę, z powodu gazu i w celu poparcia inicjatywy Trójmorza.


Lewicowy portal „Politico” eksponuje wypowiedź szefa MSZ Polski Witolda Waszczykowskiego, który powiedział PAP, że podczas wizyty Trumpa prezydent Duda planuje wspomnieć o katastrofie smoleńskiej. Polska strona ma nadzieję, że Amerykanie dostarczą informacji wywiadowczych, potwierdzających, iż za katastrofę smoleńską odpowiada ówczesny premier Donald Tusk.


O ile wcześniej próbowano dezawuować rangę wizyty Trumpa w Warszawie teraz w światowych mediach wyraźnie wybrzmiewa obawa, że spotkanie w stolicy Polski rzeczywiście może przyczynić się do zainicjowania głębszej współpracy USA z Europą Wschodnią i osłabić jedność Unii Europejskiej opartej na dominacji niemiecko-francuskiej. Mówi się także o groźbie zerwana planu transformacji energetycznej w Europie sprzężonego z Agendą Zrównoważonego Rozwoju 2030.

 Agnieszka Stelmach
DATA: 2017-07-05 14:50
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Prezydent Trump, zrobił sobie wycieczkę krajoznawczą do Polski. Podbechtał naiwnych patriotów czułymi słówkami,oklepanymi i płytkimi sloganami na temat Powstania Warszawskiego, a tu tyle zachwytu, jak to inni nas lubią.
9 miesięcy temu / nn
 
Do administratorów PCH: dlaczego nie zbanujecie Państwo ewidentnego trolla jakim jest Stormer?
10 miesięcy temu / Rafał
 
Jeszcze jedno. Trump powtarza scenariusz zaprojektowany przez Brzezińskiego i spółkę, to samo wydarzyłoby się gdyby wybory wygrała Clinton, a w Polsce rządziła PO. Była nadzieja na zmianę tego scenariusza po wygranej Trumpa, ale neoconi w USA użyli swoich wpływów i go przekonali do starego planu. Przy rządzącej PO mielibyśmy dokładnie to samo, tylko jeszcze z islamistami. Być może już dawno byłoby po wszystkim.
10 miesięcy temu / kumasz wreszcie?
 
@Stormer: Bo ten "były" komunistyczny kraj w kretyński sposób zgodził się udzielić swojego terytorium na rozgrywkę wojenną USA-Rosja(również nuklearną) bez pytania obywateli o zgodę a Trump przyjeżdża po to, żeby nie ponosząc żadnych kosztów finansowych potwierdzić to i rozegrać tę wojnę z dala od swojego terytorium oraz dodatkowo zarobić. Będzie klepał nas po plecach jacy to jesteśmy odważni, wielkiego ducha, wspólne wartości itd. Zrobi to pod pomnikiem Powstania Warszawskiego czym jasno da nam do zrozumienia jaki los nam przeznaczył tj. Powtórkę z zagłady 1944. Aha. Przy okazji zapewne Trump zażąda spełnienia roszczeń żydowskich i nakaże nam kupienie całego uzbrojenia wyłącznie w USA. Czyste interesy kosztem gojów. L.Kaczyński w Izraelu kilka lat temu oświadczył "strachliwi nie jesteśmy, my się bomb latających nad naszymi głowami nie boimy". Powiedział to w imieniu Polaków bez naszej wiedzy i zgody. Brat kontynuuje to czego Lech już nie musi się bać.
10 miesięcy temu / kumasz wreszcie?
 
Dlaczego Trump najpierw odwiedzi były komunistyczny kraj przed Wielką Brytanią? Może chce się spotkać z Wałęsą? :-)
10 miesięcy temu / Stormer
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.