5 lutego 2018

Naczelnik IPN w Kielcach: reakcja izraelska niezrozumiała i zaskakująca

(Credit Image: © Artur Widak / NurPhoto za pośrednictwem ZUMA Press)

Zdaniem dr Doroty Koczwańskiej-Kality, reakcja Izraela w sprawie nowelizacji ustawy o IPN jest niezrozumiała i zaskakująca. Historyk zwraca uwagę na wspólnotę losów narodu żydowskiego i polskiego podczas II wojny światowej. Naczelnik Delegatury IPN w Kielcach mówi również o celowym rozmywaniu odpowiedzialności za zbrodnie II wojny światowej.

 

Naczelnik IPN w Kielcach zauważa, że jeśli jest coś niezrozumiałego w proponowanych zapisach, to „strony powinny to przepracować”. Nie uważa także kwestii badań naukowych za zagrożone. – Rozmawiamy przede wszystkim na temat szkalowania narodu polskiego, co się zdarzało coraz częściej i problem eskalował – podkreśliła.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Dr Dorota Koczwańska-Kalita podała przykład z końca lat 40. XX wieku, gdy powstawała NRD. Wtedy to nazwa Komisji Badania Zbrodni Niemieckich została zmieniona. W ostatnim członie: zamiast „niemieckich” wprowadzono określenie „hitlerowskich”, a potem „przeciw narodowi polskiemu”. – Z pozoru nic nie znacząca zmiana, eliminująca przymiotnik „niemieckich”, co jednak rozmywa odpowiedzialność za zbrodnię – stwierdziła historyk.

 

Dodała, że stopniowo pojawiały się kwestie uczynienia współodpowiedzialnymi za Holokaust inne narody, aż po ostatnie przekazy wprost obciążające Polskę za udział w Holokauście i formułujące niezgodne z prawdą historyczną tezy o „polskich obozach śmierci”.

 

Naczelnik IPN w Kielcach wyraża nadzieję, że obie strony: polska i izraelska, będą starały się dojść do porozumienia i wyjaśnić wszelkie nieścisłości, które być może na etapie prac przygotowawczych nad nowelizacją ustawy o IPN zostały popełnione. – Przez wiele lat pracowaliśmy wspólnie, pojawiło się wiele wartościowych dokumentów, opracowań naukowych, osiągnięć kulturowych, edukacyjnych. Szkoda byłoby ten dorobek zaprzepaścić – podsumowuje dr Dorota Koczwańska-Kalita.

 

Po uchwaleniu nowelizacji ustawy o IPN przez Sejm, krytycznie zareagowały władze Izraela, m.in. premier Benjamin Netanjahu i członkowie Knesetu, a także amerykański Departament Stanu, zarzucając stronie polskiej m.in. chęć zablokowania niezależnych badań historycznych w sprawie Holokaustu. W czwartkowym orędziu premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska chce walczyć z kłamstwem oświęcimskim w każdej jego postaci i nie zamierza ograniczać wolności debaty o Holokauście.

 

Nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej została przekazana prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Głowa państwa – zgodnie z konstytucją – może ustawę podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego.

 

 

Źródło: KAI

WMa

 

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 132 673 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram