31 maja 2017

Niemcy proponują reformę Funduszu Spójności. „Praworządność” priorytetem

(Zdjęcie ilustracyjne)

Państwa członkowskie, które nie spełnią standardów UE w zakresie praworządności, mogłyby utracić dostęp do finansowania z Funduszu Spójności – zaproponował Berlin.

 

Ze środków funduszu korzystają przede wszystkim nowi członkowie UE, a także Polska czy Węgry. Siedmiostronicowy dokument niemiecki zawiera wiele rozważań dotyczących reformy funduszy unijnych w związku ze zbliżającymi się negocjacjami w Brukseli w sprawie zmian w systemie wspierania biedniejszych państw po roku 2020.

Wesprzyj nas już teraz!

 

„Należy zbadać, czy wpływ funduszy spójności UE może wiązać się z przestrzeganiem podstawowych zasad prawa” – stwierdza dokument, sugerujący, że Komisja Europejska mogłaby zablokować wypłacanie środków, gdyby określone państwa zignorowały zalecenia reformatorskie. 

 

Każda taka propozycja byłaby poważnie kwestionowana przez odbiorców netto, ale pozycja Niemiec, jako kraju, który najwięcej wpłaca do wspólnego budżetu i na Fundusz Spójności, nie mogłaby być zignorowana.

 

„Dyskusje o przyszłej polityce spójności nie mogą być postrzegane w izolacji, ale należy je omówić w kontekście przyszłych wieloletnich ram finansowych UE i jej roli we wdrażaniu priorytetów UE” – czytamy w dokumencie.

 

Komisarz ds. Budżetu Günther Oettinger powiedział we wtorek że konkretne zalecenia dla danego kraju, które Komisja regularnie wydaje, mogłyby być wykorzystywane jako „obowiązkowe”, przy jednoczesnym dopuszczeniu „pewnego stopnia warunkowości”.

 

Źródło: euractiv.com

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 132 183 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram