28 kwietnia 2017

List członków Zakonu Maltańskiego do papieża. Chcą wyjaśnień z powodu nadużyć abp. Becciu

Tuż przed wyborami nowego Wielkiego Mistrza członkowie Zakonu Rycerzy Maltańskich napisali list bezpośrednio skierowany do papieża Franciszka, prosząc o wyjaśnienie przyczyn tak niezwykłej interwencji papieskiego delegata w wewnętrzne sprawy zakonu i przekroczenie przez niego kompetencji.

 

List przygotowany m.in. przez dr Paula J. Camarata domaga się odpowiedzi na „poważne pytania i wątpliwości”, które pojawiły się po tym, jak Franciszek przywrócił na stanowisko wcześniej zdymisjonowanego Wielkiego Kanclerza barona Albrechta von Boeselagera – promotora prezerwatyw – i zmusił Wielkiego Mistrza o. Matthew Festinga do rezygnacji oraz skutecznie pozbawił wpływu na sprawy zakonu Patrona, kardynała Raymonda Burke’a.

Wesprzyj nas już teraz!

 

„Niedawny rozwój poważnych wydarzeń, jakie miały miejsce w ciągu ostatnich miesięcy w odniesieniu do Zakonu Maltańskiego, wzbudziło wiele niepokojów” – piszą rycerze.

 

„Zostały one pogłębione przez brak uzasadnionego wyjaśnienia, które przedstawiono by zarówno wiernym członkom Zakonu, jak i opinii publicznej w odniesieniu do działań podjętych przez Waszą Świątobliwość i urzędników watykańskich” – czytamy dalej.

 

List przygotowano trzy miesiące po tym, jak Franciszek bezpośrednio zaangażował się w sprawy zarządzania zakonem, który jest suwerenną jednostką i nie ma oficjalnego związku z Papieżem czy Watykanem.

 

Większe zaangażowanie Franciszka pojawiło się już w grudniu po tym, jak Wielki Mistrz Zakonu, o. Matthew Festing pozbawił stanowiska – po długim dochodzeniu – Wielkiego Kanclerza Albrechta von Boeselagera, który od wielu lat sprawował kontrolę nad podległą zakonowi organizacją charytatywną Malteser International. Jej pracownicy rozprowadzali prezerwatywy, pigułki i inne środki antykoncepcyjne w biednych krajach, w których działał zakon.

 

Mimo udokumentowanych nadużyć, papież – ku zaskoczeniu wielu członków Rycerzy Maltańskich – zażądał, aby przywrócić na stanowisko zdymisjonowanego barona niemieckiego, a o. Festingowi polecił, by zrezygnował z kierowania zakonem.  

 

Franciszek następnie skutecznie pozbawił Wielkiego Patrona Zakonu Rycerzy Maltańskich kardynała Burke’a wpływu na to, co dzieje się w zakonie, mianując arcybiskupa Angelo Becciu swoim nowym delegatem, który miał „uporządkować” sytuację.

 

Rycerze Maltańscy proszą teraz papieża o „ważne wyjaśnienie” wszystkich rzeczy, które miały miejsce, stwierdzając, że działania jego delegata wydają się „naruszać misję Zakonu, niezależność, samorządność i dobro duchowe”.

 

Członkowie wspominają niedawną interwencję arcybiskupa Becciu, który zwrócił się bezpośrednio do byłego Wielkiego Mistrza, by w ramach „posłuszeństwa” trzymał się z daleka od Rzymu podczas zbliżających się wyborów jego następcy.

 

Ten akt – czytamy w liście członków zakonu – „stawia pytania o właściwą jurysdykcję Specjalnego Delegata w odniesieniu do wszystkich członków suwerennego Zakonu, ponieważ skutecznie stawia Ojca Festinga w pozycji wygnańca z Rzymu, pozbawia Ojca Festinga jego praw jako członka Zakonu i szkodzi Zakonowi, zakłócając wolne wybory Wielkiego Mistrza”.

 

W środę Watykan łaskawie zmienił swoje stanowisko i zezwolił byłemu szefowi zakonu na uczestniczenie w wyborach – zauważa portal lifesitenews.com.

 

Petycja do papieża Franciszka pojawiła się po tym, jak anonimowe źródło ujawniło w sieci szereg poufnych dokumentów wewnętrznych Rycerzy Maltańskich, które potwierdzają, w jakim stopniu Franciszek zaangażował się w sprawy zakonu.

 

Wśród ujawnionych materiałów znalazł się m.in. list Franciszka z 1 grudnia 2016 r. skierowany do kard. Burke’a, w którym prosi on duchownego, by „upewnił się, że masoni zostaną usunięci z zakonu i by rozwiązano problem jakiegokolwiek zaangażowania zakonu w rozprowadzanie środków antykoncepcyjnych”.

 

Ponadto Zakon musi zadbać o to – napisał papież – aby „metody i środki wykorzystywane w jego inicjatywach i pracach w zakresie opieki zdrowotnej nie były sprzeczne z prawem moralnym. Jeśli w przeszłości wystąpił problem z tą naturą, mam nadzieję, że można ją całkowicie rozwiązać. Byłbym bardzo rozczarowany, gdyby – jak mi powiedziałeś – niektórzy z wysokich funkcjonariuszy byli świadomi takich praktyk, jak dystrybucja jakichkolwiek środków antykoncepcyjnych i nie podjęli jeszcze interwencji w celu zakończenia takich rzeczy” – pisał papież.

 

***

Pełna treść listu członków Rycerzy Maltańskich skierowanego do papieża Franciszka.


Zapytanie w sprawie poważnych obaw dotyczących Suwerennego Zakonu Rycerzy Maltańskich

Wasza Świątobliwość,

Z głęboką miłością do Waszej Świątobliwości i naszej katolickiej wiary oraz  z obowiązku moralnego, jaki nakazuje nam sumienie my niżej podpisani Rycerze i Damy Zakonu Maltańskiego z szacunkiem dążymy do uzyskania odpowiedzi ze strony właściwych organów na poważne pytania i wątpliwości, które pojawiły się ostatnio w odniesieniu do Suwerennego Zakonu Szpitalników Świętego Jana z Jerozolimy z Rodos i z Malty.

Niedawne ujawnienie poważnych wydarzeń, jakie miały miejsce w ciągu ostatnich miesięcy w odniesieniu do Zakonu Maltańskiego, wzbudziło wiele niepokojów. Zostały one pogłębione przez brak uzasadnionego wyjaśnienia, które przedstawiono by zarówno wiernym członkom Zakonu, jak i opinii publicznej w odniesieniu do działań podjętych przez Waszą Świątobliwość i urzędników watykańskich.

W rezultacie członkowie mają wątpliwości, czy kontynuować współpracę z Zakonem. Inni, którzy mieliby przystąpić do Zakonu, okazują swoją niechęć do wstąpienia do czasu prawomocnego wyjaśnienia i klarownego wytłumaczenia kwestii dotyczących prawidłowego procesu i kluczowych wątpliwości odnoszących się do działalności charytatywnej Zakonu Maltańskiego oraz sprawowania właściwego nadzoru – przez osoby upoważnione – nad programami finansowanymi przez Zakon. Z tego powodu niżej podpisani Rycerze i Damy Zakonu Maltańskiego proszą o wyjaśnienia i udokumentowane odpowiedzi na następujące wątpliwości, które wydają się naruszać misję, niezależną suwerenność, samorządność i dobro duchowe.

Opierając się na podstawie relacji z mediów Albrecht von Boeselager, Wielki Kanclerz został poproszony o rezygnację przez Ojca Matthew Festinga, Księcia i Wielkiego Mistrza Zakonu, głównie, choć nie wyłącznie z powodu zarzutów, iż organizacja charytatywna Zakonu, Malteser International (MI), znajdująca się pod nadzorem von Boeselagera finansowała programy pomocy humanitarnej, w tym praktyki antykoncepcyjne sprzeczne z nauczaniem Kościoła Katolickiego. Zarzuty dotyczyły dystrybucji prezerwatyw w Birmie, Kenii i Sudanie Południowym. Rozumiemy, że zarzuty pochodzą z liczącego czterdzieści sześć stron Pierwszego Raportu sporządzonego przez formalną międzynarodową komisję śledczą powołaną przez Ojca Matthew Festinga w celu zbadania oskarżeń, które miały miejsce w ramach zarządu von Boeselagera. Rozumiemy, że w Pierwszym Raporcie stwierdzono, iż polityka MI w odniesieniu do „RH” [zdrowia reprodukcyjnego] i zapobiegania HIV i AIDS była niezgodna z naukami Kościoła Katolickiego w zakresie następujących stanowisk, że:

– dopuszczalne jest stosowanie środków antykoncepcyjnych w celu odłożenia kolejnych narodzin w czasie;

– akceptowalne jest rozpowszechnianie prezerwatyw w celu zapobiegania chorobom przenoszonym drogą płciową;

– MI powinno edukować ludzi w zakresie stosowania środków antykoncepcyjnych, by odłożyć w czasie narodziny kolejnych dzieci i używania prezerwatyw jako opcji zapobiegania chorobom przenoszonych drogą płciową (STI);

– w pewnych sytuacjach MI może odjeść od nauki Kościoła, gdy uzna, że „medyczna i moralna odpowiedzialność” jest sprzeczna z tymi naukami

Dodatkowo Pierwszy Raport wskazał, że te działania MI […], które są uważane za niezgodne z nauczaniem Kościoła nie zostały odpowiednio zgłoszone przez Wielkiego Szpitalnika [Albrecht von Boeselagera] Księciu i Wielkiemu Mistrzowi Matthew Festingowi oraz Suwerennej Radzie.

Raport Komisji został wydany w styczniu 2016 r. i wpłynął na prośbę Ojca Matthew Festinga, zgodnie z którą Albrecht von Boeselager zrezygnował ze stanowiska w grudniu 2016 r.

2. W 2014 roku, po Nadzwyczajnym Synodzie Rodziny, Wasza Świątobliwość mianował Kardynała Raymonda Burke’a Patronem Zakonu Maltańskiego. Oficjalną rolą Patrona jest promowanie relacji między Stolicą Apostolską a Zakonem, a także informowanie Waszej Świątobliwości o aspektach duchowych i religijnych Zakonu. W lutym 2017 r. w ramach szeregu decyzji wydawanych bez powiadomienia kardynała Burke’a, Wasza Świątobliwość powołał arcybiskupa Angelo Becciu na Specjalnego Delegata Waszej Świątobliwości i „wyłącznego rzecznika” Suwerennego Zakonu Rycerzy Maltańskich. W piśmie z 15 kwietnia 2017 r. arcybiskup Becciu, pisząc jako Specjalny Delegat, oficjalnie nakazał Ojcu Festingowi, aby „nie był obecny podczas Najwyższego Zgromadzenia Kawalerów i zrezygnował z podróży do Rzymu przy tej okazji”. Pisał: „Proszę cię o to jako wyraz posłuszeństwa, w którym bez wątpienia uznasz ofiarę własnego poświęcenia dla dobra Zakonu Maltańskiego”.

 

Ten akt stawia pytania o właściwą jurysdykcję Specjalnego Delegata w odniesieniu do wszystkich członków suwerennego Zakonu, ponieważ skutecznie stawia Ojca Festinga w pozycji wygnańca z Rzymu, pozbawia Ojca Festinga jego praw jako członka Zakonu i szkodzi Zakonowi, zakłócając wolne wybory Wielkiego Mistrza.

 

W świetle powyższych rozważań z szacunkiem zwracamy się z prośbą o udzielenie odpowiedzi przez właściwe organy na te wątpliwości, abyśmy wszyscy mogli być zjednoczeni w służbie Bogu poprzez Suwerenny Zakon Szpitalników Świętego Jana z Jerozolimy z Rodos i Malty.”

 

Źródło: lifesitenews.com

Agnieszka Stelmach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 125 884 zł cel: 300 000 zł
42%
wybierz kwotę:
Wspieram