DZIŚ JEST:   24   KWIETNIA   2018 r.

Św. Marii Pelletier
Bł. Mariana z Ratyzbony
 
 
 
 

Kulisy negocjacji z Turcją: Erdogan szantażował Juncekra i Tuska potężną falą imigrantów. Co obiecano Ankarze?

Kulisy negocjacji z Turcją: Erdogan szantażował Juncekra i Tuska potężną falą imigrantów. Co obiecano Ankarze?
fot. World Economic Forum / commons.wikimedia.org, licencja cc

Jeszcze w listopadzie ubiegłego roku, gdy ważyła się kwestia porozumienia UE z Turcją w sprawie powstrzymania fali uchodźców, prezydent Tayyip Erdogan zagroził, że zaleje Europę  migrantami, jeśli nie otrzyma przynajmniej 6 mld euro z budżetu unijnego. 3 mld euro, które zaproponowała KE, turecki prezydent skwitował: „Jak tak, to nie ma o czym mówić. Wcale nie potrzebujemy środków unijnych”.


Grecki serwis finansowy euro2day.gr opublikował notatki ze spotkania Erdoğana z szefem KE, Jean-Claude Junckerem i przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem.

 

Wynika z nich, że urzędnicy UE starali się pozyskać pomoc Ankary w powstrzymaniu syryjskich uchodźców i imigrantów z Afryki, którzy przedostają się do Europy wąską szczelinę morską między Turcją a wyspami należącymi do Grecji.

W notatce dotyczącej spotkania w Antalyi z 16 listopada ub. roku, tuż po szczycie G20, czytamy: „Zawsze możemy otworzyć granice z Grecją i Bułgarią, i wysłać autobusami  uchodźców (...) Jak więc będziecie sobie radzić z uchodźcami, jeśli nie chcecie dojść do porozumienia? Co, zabijecie ich” – pytał przedstawicieli Brukseli wzburzony Erdoğan.

 

Turecki lider uznał 3 mld euro pomocy za śmieszną sumę. Żądał co najmniej 6 mld euro w ciągu dwóch lat. Przekonywał, że sama Grecja na uporanie się z kryzysem finansowym dostała 400 mld euro. Gdy Juncker zaznaczył, że Unia nie może więcej zaoferować, Erdogan rzucił krótko: „W takim razie Turcja nie potrzebuje pieniędzy UE”.

 

Unia Europejska ostatecznie pozostała przy swojej propozycji, oferując połowę żądanej sumy, ożywienie rozmów akcesyjnych (Turcja ubiega się o członkostwo w strukturach europejskich) i przyspieszenie ruchu bezwizowego dla Turków w zamian za ograniczenie liczby azylantów, usiłujących przedostać się do sąsiedniej Grecji.

 

Wypowiedzi europejskich urzędników były często przerywane przez tureckiego prezydenta, który zarzucił Brukseli, że oszukuje. Z kolei Juncker żalił się, że turecki polityk nie ma szacunku dla reprezentantów UE.

 

Erdoğan miał drwić z byłego premiera Luksemburga, obecnego szefa KE. Mówił, że „Luksemburg jest jak miasteczko w Turcji" i domagał się poszanowania dla Turcji, liczącej 80 mln mieszkańców.

 

Rozmowa tureckiego lidera z przedstawicielami UE była pełna wzajemnej podejrzliwości. Bruksela jednak jest przeświadczona, że bez pomocy Turcji, gdzie znajduje się ponad 2,5 ml uchodźców, nie uda się powstrzymać napływu imigrantów w głąb Europy. Od czasu rozmów w listopadzie nic praktycznie się nie zmieniło. Ponad 3,5 tys. uchodźców dziennie wciąż napływa na kontynent.

 

Greccy deputowani w Parlamencie Europejskim domagają się od KE wyjaśnień w sprawie „transakcji”, do której doszło z Turkami. Pytają też, czy przypadkiem Bruksela czegoś jeszcze nie obiecała, co jest na razie przemilczane.

 

 

 

Źródło: euractiv.com., AS.

DATA: 2016-02-09 15:43
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W jednym Erdogana rozumiem. Do UE szacunku już mieć nie można. No, bo jak można mieć szacunek do kogoś kto sam pędzi ku samozagładzie. No niby wypadałoby czuć litość, ale to co wyczynia UE jest mieszaniną komedii i tragedii! Zamiast ostro postawić sprawę i po prostu zamknąć swoje granice dla nachodźców to płaszczy się przed Turcją. A jeszcze ten fragment, że Juncker się żali z powodu braku szacunku. Brawo! Wreszcie coś zauważył ten ideologiczny ślepiec.
ponad 2 lata temu / Liwka
 
Tusk i Juncker domagaja sie szacunku??? Na to trzeba sobie zapracowac! A Erdogan tez dobry: robi interesy z ISIS razem ze swoja rodzina. Do Fr: Niestety jestesmy w unii i nas tez ograbiaja. Pani Premier dopiero co wplacila w Londynie 3 miliony euro.
ponad 2 lata temu / Piotr
 
Pod rozwagę wszystkim miłośnikom wrogów naszych wrogów, którzy podobno są naszymi przyjaciółmi, bo zawsze trzymali krzesło dla naszego ambasadora...
ponad 2 lata temu / secessio
 
I bardzo dobrze niech tą bolszewicką unie ograbią co do grosza
ponad 2 lata temu / Fr
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.