DZISIAJ JEST
SOBOTA 23 WRZEŚNIA
Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
Imieniny obchodzą:
Pius, Bogusław, Tekla
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Kto się boi „Współodkupicielki”?

Data publikacji: 2017-08-17 07:00
Data aktualizacji: 2017-08-08 14:02:00
Kto się boi „Współodkupicielki”?
Pietro Lorenzetti 1310 - 1329

„Jaka jest Twoja pierwsza reakcja, kiedy słyszysz, że ktoś nazywa Matkę Jezusa Chrystusa „współodkupicielką”? To przesada? To nadmierna pobożność, nawet jeśli przyświecają jej dobre intencje? Tylko Jezus jest Odkupicielem? Jeśli to nie herezja, to jest to skrajnie niebezpieczne? Albo jest to co najmniej antyekumeniczne?” – pyta profesor teologii Mark Miravalle. Okazuje się, że takie zastrzeżenia nie mają żadnego uzasadnienia. „Współodkupicielką” Maryję nazywali papieże, święci i błogosławieni.


„Teraz zwróćmy uwagę na osoby, które faktycznie nazywały Maryję Współodkupicielką: Jan Paweł II (sześciokrotnie), bł. Matka Teresa z Kalkuty, św. ojciec Pio, stygmatyk-cudotwórca XX wieku; siostra Łucja, wizjonerka z Fatimy; św. Franciszka Cabrini, pierwsza kanonizowana Amerykanka; św. Jose Maria Escriva, założyciel Opus Dei; św. Edyta Stein, współpatronka Europy; papiescy teologowie, kardynałowie Ciappi i Cottier; (…) i cała rzesza świętych, papieży, myślicieli, prałatów, teologów i doktorów Kościoła, a także świeccy” – podkreśla prof. Mark Miravalle.


„Czy dostrzegamy niebezpieczny ekstremizm, herezję albo antyekumenicznego ducha u ludzi takich jak Jan Paweł II, czy Matka Teresa? Czy święci o. Pio albo matka Cabrini uczestniczyliby w maryjnym ekscesie kosztem Jezusa i Jego Kościoła? (…) Czy wizjonerka z Fatimy stosowałaby tytuł współodkupicielki, tłumaczyła go i broniła sześciokrotnie na stronach jej ostatniego dzieła, Apeli orędzia fatimskiego, gdyby miało to być obraźliwe wobec Stolicy Apostolskiej, która udzieliła impirimatur jej książce?” – zauważa teolog. „Dlaczego więc mielibyśmy bać się nazywać Maryję Współodkupicielką razem z Jezusem, boskim Odkupicielem ludzkości, kiedy ci papieże, święci, teologowie i mistycy czynili tak przez ostatnich 700 lat?” – podkreśla Miravalle.


Co Kościół ma na myśli mówiąc o Maryi jako o Współodkupicielce? „Po pierwsze wyjaśnimy czego nie ma na myśli: 1) Nie twierdzi, że Maryja jest równa Jezusowi. 2) Nie twierdzi, że Maryja posiada równy udział w odkupieniu ludzkości. Byłoby to faktycznie herezją. Odnosząc się do Matki Chrystusa jako do Współodkupicielki mają za to na myśli, że Maryja w wyjątkowy sposób, z całkowitym podporządkowaniem i zależnością od Chrystusa współpracowała z Jezusem w historycznym dziele Odkupienia” – tłumaczy.


Czy człowiek może uczestniczyć w boskim dziele Odkupienia? Na Krzyżu przywrócone zostało to, co utracił Adam i Ewa. „Choć Adam, jako ojciec rodu ludzkiego, był zasadniczo odpowiedzialny za grzech pierworodny przekazywany jego potomkom ( Rz 5,12), Ewa także odegrała drugorzędną rolę utracie łaski przez ludzkość (Rdz 3,6). Dlatego też Ojcowie Kościoła odnosili się do Maryi jako do nowej Ewy lub drugiej Ewy, ze względu na jej posłuszeństwo wobec Jezusa Chrystusa, nowego Adama (1 Kor 15,45), według słów Ojca Kościoła z II w., św. Ireneusza, stała się „przyczyną zbawienia zarówno dla siebie, jak i dla całego rodzaju ludzkiego” – podkreśla.


Każdy z nas może mieć udział w zbawieniu drugiego człowieka poprzez modlitwę, dobre czyny, ofiarowanie własnego cierpienia. Matka wychowująca swoje dzieci w wierze, dbająca o ich sakramenty także współuczestniczy w dziele ich zbawienia. Podobnie rzecz się ma w przypadku kapłana posługującego jako szafarz sakramentów. „Czy sam nie uczestniczysz w zbawieniu innych ludzi, nawet jeśli zależy ono całkowicie od Jezusa Chrystusa, jedynego i koniecznego boskiego Odkupiciela?” – dodaje teolog. Nie tylko możemy, ale i powinniśmy współuczestniczyć w zbawieniu innych.


Analizując ewangeliczne obrazy Zwiastowania widzimy, iż Maryja współdziałała swoim „fiat” w dziele Odkupienia. Brała w nim udział w sposób zupełnie wyjątkowy i niedostępny żadnemu innemu człowiekowi: przekazując Chrystusowi ludzką naturę. W Liście do Hebrajczyków czytamy: „Na mocy tej woli uświęceni jesteśmy przez ofiarę ciała Jezusa Chrystusa raz na zawsze”. Kto inny, poza Maryją, w tak bliski i bezpośredni sposób współpracował z Chrystusem w Jego boskiej misji? „A Twoją duszę miecz przeniknie, aby na jaw wyszły zamysły serc wielu” (Łk 2,35) – prorokował Symeon. Maryja swoją obecnością na Golgocie potwierdziła to proroctwo jednocząc się z cierpieniem Syna Bożego. „Skutkiem jej nieporównywalnego współcierpienia z Odkupicielem, umierający Chrystus ofiaruje Janowi i wszystkim, którzy chcą być umiłowanymi uczniami Chrystusa, ostatni dar, Jego Matka współodkupicielka ma być ich matką: „Niewiasto, oto syn Twój” (Łk 19,25).


Jak podkreślał bł. Jan Paweł II, Maryja została „ukrzyżowana duchowo wraz z Jej ukrzyżowanym Synem” a „Jej rola Współodkupicielki nie skończyła się wraz z wejściem do chwały Jej Syna” (Przemówienie Papieskie, 31 stycznia 1985 r., Guayaquil, Ekwador). „Maryja jest Współodkupicielką. Ona dała Jezusowi Jego ciało, a to właśnie Jego ciało zbawiło nas” – tłumaczyła 14 września 1984 roku bł. Matka Terasa z Kalkuty.


Nie bójmy się Maryi Współodkupicielki, Pośredniczki Wszystkich Łask!Źródło: fifthmariandogma.com

mat

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
sp
Chrystus niósł na Krzyż wszystkie grzechy ludzi, wszystkich czasów (w tym przecież i nasze, obecne). Oznacza to, że ktokolwiek zgrzeszył, bądź dopiero zgrzeszy w przyszłości, ten zadał już Jezusowi ból na Golgocie - Jezus już za niego cierpiał. Tu właśnie wyjawia się również i tajemnica Serca Maryi, które "miecz przeniknie". Każdy grzech, każdych czasów, dotyczy bowiem również i Maryi! To przez nas - grzeszników - Ona, sama będąc "pełna łaski", bez grzechu, bez winy (nawet pierworodnej), musiała patrzeć na mękę i śmierć swojego Syna. A każda kochająca matka co najmniej spodziewa się, co to oznacza, gdy musi patrzeć, jak zamęczają na śmierć jej dziecko - wolałaby cierpieć i umrzeć sama! Oprócz tych Dwóch Serc, żadne inne nie zostało naznaczone cierpieniem za każdy (co do jednego) grzech ludzkości... Dlatego właśnie w pełni sprawiedliwym jest nazywanie Maryi: Współodkupicielką. A miecz, który przeniknął Serce Maryi, który zadał Jej cierpienie, to wszystkie grzechy.
MiniMax
MODLIMY się o USTANOWIENIE DOGMATU:Współodkupicielki i Pośredniczki wszystkich łask. Matko Boża, Współodkupicielko Świata, Pośredniczko wszystkich łask Módl się za nami.
czciciel
@Soplica Mariologia przywilejów rozpoczęła się na Soborze Efeskim kiedy ogłoszono dogmat o Bożym Macierzyństwie to wtedy też zaczęto odmawiać Sub Tuum Praesidium.
krzyżowiec
to co Matka Boża powiedziała idzie Pedermann podczas objawien w Amsterdamie w 1951 roku uznane przez kościół za autentyczne sprawdza się Matka Boża mówiła ze będzie piąty dogmat marjny współodkupicielki i pośredniczki wszystkich łask PANI WZYSTKICH NARODÓW
Soplica
Mariologia przywilejów rozpoczęła się w 1858, przez 1950 i trwa do dziś jak widać po dyskusji :) Kościół rozpoczął od Niepokalanego Poczęcia i krok po kroku odkrywa rolę i wagę Maryi w dziele odkupienia. Duch Święty poprowadzi i mimo wielu sprzeciwów, Kościół odkryje nieznaną sobie cząstkę planu Bożego wobec Matki Bożej. Dziś nie jesteśmy gotowi ale ... już się modlimy : ... i Ty któraś współcierpiała Matko Bolesna przyczyń się za nami!
BP
Tak jak Abraham zgodził się na ofiarę z Izaaka, tak Maryja zgodziła się na ofiarę z Jezusa. Jeżeli mówimy o ofierze Abrahama, możemy też mówić o ofierze Maryi. Ja tej prawdy do końca nie rozumiem, ale przyznaję, że to ma sens, a Królowa nieba i ziemi ma inny status od pozostałych świętych.
Katarzyna
Maryjo - Współodkupicielko Świata, Pośredniczko wszystkich łask Módl się za nami i naszymi bliskimi, abyśmy dostąpili zbawienia wiecznego.
smax69
"Punkt kulminacyjny współodkupicielstwa Maryi ma miejsce u stóp Krzyża, kiedy to cierpienie Serca Matki jest złączone z cierpieniem Serca Jej Syna (por. J 19, 26-27). Tak jak uczy nas nasz Ojciec święty Jan Paweł II, Maryja była na Kalwarii ?ukrzyżowana duchowo wraz z Jej ukrzyżowanym Synem?, a ?Jej rola Współodkupicielki nie skończyła się wraz z wejściem do chwały Jej Syna? (Przemówienie Papieskie, 31 stycznia 1985 r., Guayaquil, Ekwador). Współodkupicielstwo Maryi trwa nadal w rozdzielaniu nam zbawczych łask Kalwarii".
WAWA
Co mówi o tym Skład Apostolski?
Leo
Jak to kto? Ha, ha, ha.
St
Przeciwników i zwolenników Matki Bożej Współodkupicielki i Wspomożycielki wszelkich Łask będzie wielu. Dla magisa: 1. Popatrz na Litanię Loretańską - jakie tam otrzymała Maryja tytuły, 2. Popatrz na tajemnice Różańca Św. - czy nie jest on nakierowany na Nią (od początku do końca)? 3. Poczytaj co mówią egzorcyści o pozycji Maryi w Kościele na podstawie rozmów z demonem Jeśli wspomniani w tym artykule święci i błogosławieni mylą się co do pozycji Maryi w Kościele Katolickim (nie protestanckim lub innym) to chyba rozmawiamy o innych realiach. Radzę odprawić Nowennę Pompejańską o większą miłość do Maryji
magis
Jeszcze jedno, w kwestii teologicznej paraleli pomiędzy Adamem i Ewą a Jezusem a Maryją na podstawie, której próbuje się uzasadnić biblijne źródło tego tytułu jest dużo błędów i raczej nie dowodzi ona niczego. Co do sensus fidei to jest to, w przeciwieństwie do Pisma św., źródło teologiczne normowane i podlega weryfikacji. Zresztą, jak już wspominałem, zdania w kwestii tego tytułu wśród ludu Bożego są podzielone. Dlatego weryfikacja takiego poglądu jest konieczna.
magis
@Młody; to co miałeś na myśli pisząc "Dla mnie "współodkupicielka" to tytuł spójny z poprzednimi nieomylnymi definicjami." skoro nie chcesz dogmatyzacji tego tytułu? Wiadomo, że Kościół nie opiera się na demokracji ale przed błędami chroni nas UNK. Ja już pisałem, możemy nazywać Maryję różnie w modlitwie. Jednak tytuł "corredemptrix" = współodkupicielki nie jest teologicznie poprawny gdyż sugeruje, że Maryja (jako człowiek odkupiony i zbawiony) przyczyniła się do odkupienia a nie współpracowała z nim - co istotnie miało miejsce. Można o niej mówić w ten sposób na zasadzie współpracy w odkupieniu. I choć była to współpraca pod wieloma względami wyjątkowa (tak jak wyjątkowa była udzielona jej łaska uprzednia) to jednak podobna do zaangażowania wielu świętych Kościoła.
Asia
Matko Boża, Matko Cierpiąca i Wspomożenie Wiernych, nasza Współodkupicielko - módl się za nami grzesznymi!
Mlody
@magis, jest zupełnie inaczej, niż to przedstawiasz. To, co mówi papież, biskupi, co wyznają wierni w różnych krajach na przestrzeni czasu jest wyrazem JUŻ WYZNAWANEJ wiary. Skoro miliony wierzą we współodkupicielstwo Maryi i tego tytułu używają, to jest to arguementem teologicznym z sensus fidelium. Nie jest wymagana tu jednomyślność ani głosowanie. Podobnie rzecz się miała z Niepokalanym Poczęciem, przed dogmatyzacją niektóre środowiska, w tym teologów zakonnych, się jemu sprzeciwiały. Co rzecz jasna w niczym nie przeszkodziło. Magisie, nie sugerują nigdzie, że tytuł ten został zdogmatyzowany, co byłoby absurdem. Twierdzę za to, że posiada umocowanie teologiczne w tradycji Kościoła i w zwyczajnym nauczaniu papieskim. Oficjalne przemówienia Ojca świętego wygłaszane w trakcie spotkań z wiernymi w ramach podróży apostolskich jest nauczaniem zwyczajnym. To dość teologicznie proste, nie rozumiem, skąd to przeinaczenie z Twojej strony.
ślusarz-spawacz
A kto wierzy inaczej, est anathema
magis
@Młody; no cóż pogląd ten jest ciekawy ponieważ, związany z Kościołem powszechnym, ukazuje pewną prawdę;)). Zapewne wiesz, że nie wszystko co powie lub napisze papież jest nieomylne. Nie tak rozumiemy dogmat nieomylności w Kościele. Poza tym np. Jan Paweł II na pewno nie dążył do dogmatyacji takiego tytułu, wystarczy uważnie przeczytać encyklikę "Redemptoris Mater"; podobnie Paweł VI, Pius IX czy Pius XII. W kwestii zmysłu wiary (a. sensus fidelium) nie jest prawdą, że on potwierdza tytuł Maryji jako Współodkupicielki. Chociażby dlatego, że (nie ma czego jeszcze potwierdzać) znam wiele osób, teologów i innych wierzących, którzy się jemu sprzeciwiają. Oczywiście nie są napędzani lękiem, jak wskazuje powyższy tytuł, tylko dążeniem do prawdy. Dla porządku dodam, że nie istnieje, jak sugerujesz, definicja tego tytułu/dogmatu w KK.
Mlody
magis: to bardzo ciekawy pogląd. Skoro tytuł pojawia się w magisterium papieskim a przedtem został potwierdzony przez sensus fidelium, jak i inne źródła teologiczne, to trudno twierdzić, że jest niemożliwy do pogodzenia z wiarą katolicką. Dla mnie "współodkupicielka" to tytuł spójny z poprzednimi nieomylnymi definicjami.
nederlanden
W Jezusie istnieje unia hipostatyczna natury Bożej i ludzkiej. Jezus jest Zbawicielem w całej Osobie. Podczas, gdy jego pośrednictwo zawarte jest w Jego naturze, na unii hipostatycznej. Podczas gdy dzięki Swojej naturze Bożej jest jedynym pośrednikiem duchowego poziomu człowieka u Ojca, tak w swojej naturze ludzkiej jest pośrednikiem między całym cielesnym aspektem człowieka a Bogiem. I tutaj bezpośrednio w naturze ludzkiej Chrystusa uczestniczy Maryja. W całej pełni natury Chrystusa. A jeśli współuczestniczy to i w pełni współpośredniczy. Tak jak jest jeden Bóg w trzech osobach, tak jest jeden Adam w 2 osobach, bo z żebra Adama została utworzona Ewa. Jeden człowiek w 2 osobach.
magis
Możemy Maryję nazywać różnie, byle nie obrażając. Natomiast wiadomo, że tytuł "współodkupicielki" jako dogmatyczny jest nie do pogodzenia z wiarą katolicką. Do odkupienia nie mogło przyczynić się żadne stworzenie. Mariologia przywilejów skończyła się wraz z SWII.
ben
Nie chcę nikogo urazić ale na marginesie nasuwa mi się taka uwaga. Bóg stworzył człowieka na obraz i podobieństwo swoje. Rozumiem, ze jest w nim i pierwiastek męski i żeński. W dawnych/starszych wierzeniach występowała także bogini/matka. A u nas Maryja jest Matką Jezusa i pomaga/ła Jezusowi. Czemu nie mielibyśmy traktować jej jako współodkupicielki- pośredniczki/pomocnika.
Mlody
Jeśli ktoś twierdzi, że prawda wiary (nawet jeśli chodzi o niezdogmatyzowaną), wyznawana przez świętych, papieży, biskupów, miliony wiernych "jedzie herezją" to znaczy że z wiarą katolicką jest ostro na bakier. To samo niektórzy twierdzili o tytule wszechpośredniczki - źródła ewangeliczne, świadectwa Ojców i Doktorów Kościoła, papieży, duchowieństwa, wiernych załatwiły temat. Tak też powinno być w tym przypadku.
mat
Tekst jest omówieniem artykułu doktora Marka Miravalle\'a.
pytający
Dlaczego brak podpisu pod artykułem? Tekst jest ważny (bez wzlędu na stronę w dyskusji), a podpisany jak notka PAP.
Gabriel
Jedzie herezją, podziękuję.
Tymo
Ehh, nie zgadzam się. Rezygnuję już z subskrypcji tej strony.
Asia
+
Timek
Jakie to szczęście,że Maryja jest naszą Mamą :). Życzę wszystkim aby coraz bardziej poznawali naszą Niebieską Mamę.
orlik57
O Najświętszej Panience nigdy za wiele.
ela
+
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres kontakt@pch24.pl. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.