DZISIAJ JEST
PONIEDZIAŁEK 01 MAJA
Św. Józefa Rzemieślnika
Św. Zygmunta, króla
Św. Józefa Rzemieślnika
Św. Zygmunta, króla
Św. Józefa Rzemieślnika
Imieniny obchodzą:
Aniela, Filip, Maja
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Grzegorz Kucharczyk

Książka o wojnie obronnej

Data publikacji: 2016-10-26 10:00
Data aktualizacji: 2016-10-26 15:47:00
Książka o wojnie obronnej

Gilbert K. Chesterton zauważył kiedyś, że „ludzie krytykujący krucjaty przemawiają zupełnie jakby krzyżowcy napadli na jakieś cichutkie i nie wadzące nikomu plemię ze środkowego Tybetu, o którym świat nawet przedtem nie słyszał”. A przecież – kontynuował autor „Obrony wiary” – „arabski dżentlemen, którego nakryliśmy, gdy galopował drogą na Paryż albo łomotał w bramy Wiednia, nie powinien się uskarżać, że i my odnaleźliśmy go potem w jego pustym namiocie na pustyni. Zdobywca Sycylii i Hiszpanii nie powinien, na zdrowy rozum, wyrażać zdumienia, że stał się obiektem niezdrowej ciekawości mieszkańców Francji i Włoch”.

 

W przypadku Hiszpanii ta „niezdrowa ciekawość” chrześcijańskiej Europy przybrała formę rekonkwisty – procesu wyzwalania ziem dawnego, katolickiego królestwa Wizygotów, które runęło w 711 roku pod najazdem muzułmańskim. Opublikowana niedawno nakładem Wydawnictwa Poznańskiego książka Josepha F. O’Callaghana „Rekonkwista. Krucjaty w średniowiecznej Hiszpanii” (ss. 397) jest pierwszym tego typu, syntetycznym opracowaniem w języku polskim. Choćby z tego powodu warto dostrzec tą monografię. Natomiast warto ją polecić z powodu treści.

 

Autor przedstawia zarówno dzieje militarne średniowiecznej rekonkwisty, jak i narodziny idei i duchowość towarzyszącą kolejnym wyprawom krzyżowym, które razem złożyly się na to, co nazywamy rekonkwistą. Tak, wypraw krzyżowych, bowiem autor (moim zdaniem całkiem słusznie) akcentuje już we wstępie do swojej książki, że pojęcie krucjat nie należy tylko do pielgrzymek zbrojnych zdążających do Ziemi Świętej, ale również – a może przede wszystkim (z racji chronologicznych) – należy je wiązać z wyprawami chrześcijańskich rycerzy próbujących odzyskać obszary okupowane od VIII wieku przez muzułmanów. O’Callaghan akcentuje w tym kontekście kluczową rolę papiestwa dla organizacji i podtrzymywania zainteresowania sprawą odzyskania ziem dawnego królestwa Wizygotów.

 

Amerykański historyk nie napisał czarnej legendy rekonkwisty. Żyjemy w czasach, gdy mówienie (pisanie) rzeczy oczywistych jest zasługą, poczytajmy więc za zasługę O’Callaghanowi, że na kartach swojej książki niejednokrotnie podkreśla, że zamiarem krzyżowców na Półwyspie Iberyjskim nie było nawracanie nikogo mieczem na chrześcijaństwo. Cel od początku był jasno sformułowany od początku: należy odebrać muzułmanom ziemię wydarte wcześniej chrześcijanom. Nie zakładano nawet – co podkreśla autor – jakiejś masowej ekspulsji muzułmanów z okupowanych przez nich ziem. Miały one „tylko” wrócić pod rządy chrześcijańskich (katolickich) władców.

 

Jak już wspomniałem zaletą książki jest uwzględnienie przez autora wymiaru duchowego rekonkwisty. Nie zapomina on, co jest nagminne w przypadku badaczy zajmujących się krucjatami do Ziemi Świętej, że krzyżowcy w coś (a właściwie w Kogoś) wierzyli i religia miała znaczenie. Zresztą słusznie O’Callaghan unika (świadomie) używania w odniesieniu do rekonkwisty pojęcia „wojny świętej”, używając w zamian pojęcia „wojny religijnej”. Na kartach jego książki czytelnik odnajdzie omówienie kaznodziejstwa towarzyszącego organizowaniu kolejnych krucjat za Pirenejami, opis kultu świętych i męczenników związanych z rekonkwistą oraz wskazania na szeroką sferę symboliczną (święte chorągwie, zawołania, etc.).

 

To nie były potyczki bandytów, to było starcie cywilizacji. Także tego kontekstu nie zgubił w swojej książce O’Callaghan. Jak pisze: „społeczeństwa chrześcijańskie i muzułmańskie były zatem wzajemnie wykluczające się, nie tylko z powodu różnic społecznych i prawnych, ale przede wszystkim ze względu na to, że religia przesycała każdy aspekt życia. Codzienne kontakty między chrześcijanami a muzułmanami przyczyniały się do pewnego stopnia akulturacji zwłaszcza w kwestiach językowych i społecznych, nie istniała jednak rzeczywista szansa na pełną integrację chrześcijan w społeczeństwie muzułmańskim czy muzułmanów w społeczeństwie chrześcijańskim” (s. 26).

 

Chociaż autor pisze o średniowiecznej Hiszpanii, to patrząc na to, co dzieje się w dzielnicach współczesnej Brukseli, Londynu, czy Berlina, można dojść tylko do tego samego wniosku, co autor opisujący epokę Cyda i św. Ferdynanda. Zagrożenie jest więc to samo, tylko gdzie ci mężni chrześcijanie?

 

 

Grzegorz Kucharczyk 

Joseph F. O’Callaghan, Rekonkwista. Krucjaty w średniowiecznej Hiszpanii, Poznań 2016, s. 397

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
Michu.
Ja też przeczytam. Sprawdziłem, mam w abonamencie legimi.
Strzelec
Dziękuję za recenzję, zaciekawiła mnie i sięgnę przez nią po książkę
piotr
Dziękuję za recenzję, książka zapowiada się naprawdę interesująco.
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.