6 czerwca 2013

Książę Chrześcijański

(Fot. PCh24.pl)

 

 

 

Wesprzyj nas już teraz!

Szóstego czerwca kończy 75 lat Jego Cesarska i Królewska Wysokość, Książę Ludwik Gaston Maria Józef Pius Orleański – Braganza i Wittelsbach (Dom Luís Gastão Maria José Pio de Orléans e Bragança e Wittelsbach), od 1981 roku Szef Domu Cesarskiego Brazylii (Chefe da Casa Imperial do Brasil) i de iure z Łaski Bożej i przez Jednomyślną Aklamację Ludów, Cesarz Konstytucyjny i Wieczny Obrońca Brazylii (por Graça de Deus e Unânime Aclamação dos Povos, Imperator Constitucional e Defensor Perpétuo do Brasil), książę krwi Francji i Portugalii.

 

Dom Luís jest pierworodnym synem i dziedzicem Księcia Cesarskiego Piotra Henryka Orleańskiego – Braganzy i Burbona (1909-1981), wnukiem Księcia Cesarskiego Ludwika Marii Orleańskiego – Braganzy (1878-1921), nazywanego Księciem Doskonałym (Príncipe Perfeito), prawnukiem Księżnej Cesarskiej Izabeli Braganzy i Burbon-Sycylia (1846-1921), zwanej – z racji dokonania przez niej, jako regentki za panowania ojca, abolicji niewolników – Wybawicielką (Redentora), oraz praprawnukiem drugiego i ostatniego Cesarza Brazylii w latach 1831-1889, Piotra II (1825-1891), obalonego przez spisek oficerów masonów i pozytywistów, którzy ustanowili republikę pod dewizą Auguste’a Comte’a „Ład i Postęp” (Ordem e Progresso).

 

Dzięki swoim przodkom JCW książę Ludwik jest potomkiem i dziedzicem trzech znamienitych dynastii chrześcijańskiego Zachodu. Po swoim prapradziadku, cesarzu Piotrze II, jest spadkobiercą luzytańskiej dynastii Braganzów (bocznej linii poprzedniej dynastii Aviz, spokrewnionej z Kapetyngami), panującej jako królowie Portugalii i Algavre od 1640 roku i od 1815 roku także jako królowie, a następnie cesarze Brazylii, a wywodzącej się od bohatera narodowego Portugalii i zarazem świętego Kościoła katolickiego, kanonizowanego w 2009 roku, konetabla Portugalii, św. Noniusza (Nuno) Álvaresa Pereiry OCarm (1360-1431). Po pradziadku, księciu Gastonie Orleańskim, hrabim d’Eu (małżonku księżnej cesarskiej Izabeli), dziedziczy tradycję królewskiego Domu Francji Kapetyngów, zajmując tym samym 107. pozycję w porządku sukcesji korony św. Ludwika. Po swojej matce, księżniczce Marii Bawarskiej (1914-2011), jest spadkobiercą tradycji rodu Wittelsbachów, panującego od XII wieku jako książęta, a w latach 1806-1918 – królowie Bawarii, który wydał także dwóch cesarzy Świętego Cesarstwa (Ludwik IV w latach 1328-1347 i Karol VII w latach 1742-1745) oraz jednego króla Niemiec i Rzymian (Ruprecht w latach 1400-1410), i który to ród od 1919 roku dziedziczy również prawa do koron Anglii, Irlandii i Szkocji.

 

Dom Luís urodził się 6 czerwca 1938 roku w Mandelieu-la-Napoule, na południu Francji (region Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże), w posiadłości swojej babki, księżnej Marii Pii Burbon-Obojga Sycylii (1878-1973). Jego ojcem chrzestnym był słynny jurysta brazylijski, prof. Alcebíades Delamare Nogueira da Gama (1888-1951). Po II wojnie światowej i zniesieniu prawa o wygnaniu rodzina cesarska, wraz z księciem Ludwikiem powróciła do ojczyzny, zamieszkując najpierw w posiadłości Vassouras koło Rio de Janeiro, a następnie w Paranie. Po ukończeniu sławnego jezuickiego Kolegium św. Ignacego w Rio Dom Luís wyjechał do Europy, gdzie mieszkał i studiował najpierw w Paryżu, a następnie (1962-1967) chemię na Uniwersytecie Monachijskim. W 1967 roku powrócił ponownie do Brazylii i zamieszał w São Paulo, tworząc także swój sekretariat polityczny. Z chwilą śmierci swojego ojca, Dom Pedro Henrique, czyli 6 lipca 1981 roku, stał się dziedzicem jego praw do korony brazylijskiej oraz głową Domu Cesarskiego Brazylii. Przewodniczy regularnie kongresom i innym wydarzeniom monarchistycznym, wygłaszając konferencje w różnych regionach kraju oraz za granicą. Książę Ludwik jest także miłośnikiem i znawcą muzyki, a zwłaszcza barokowych kompozytorów brazylijskich. Jest bezżenny i bezdzietny, podobnie jak jego bezpośredni następca – młodszy brat, Książę Cesarski, Dom Bertrand Maria José Pio Januário Miguel Gabriel Rafael Gonzaga (ur. 1941).

 

Obaj książęta są gorącymi katolikami i obrońcami cywilizacji chrześcijańskiej. Wyrazem tego jest ich związek z założonym przez prof. Plinia Corrêę de Oliveira (1908-1995) Brazylijskim Stowarzyszeniem Obrony Tradycji, Rodziny i Własności (Sociedade Brasileira de Defesa da Tradição, Familia e Propriedade). Tak Dom Luís, jak Dom Bertrand, odwiedzili w ostatnich latach Polskę na zaproszenie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi.

 

Niech Bóg Wszechmogący błogosławi Jego Cesarskiej Wysokości Księciu Ludwikowi w tym dniu jego 75. rocznicy urodzin i we wszystkich jakie są jeszcze przed nim – Księciu Chrześcijańskiemu, Księciu Doskonałemu!

 

Jacek Bartyzel

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie