25 kwietnia 2012

W sobotę pogrzeb zmarłego dziś biskupa Jana Szlagi

(fot. Biuro Prasowe KEP)

Uroczystości pogrzebowe zmarłego dzisiaj biskupa pelplińskiego Jana Bernarda Szlagi odbędą się w sobotę 28 kwietnia w Pelplinie. Uroczystości, która rozpocznie się o godz. 10, przewodniczył będzie nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore. Homilię wygłosi abp Henryk Muszyński, prymas senior. Rada Konsultorów Diecezji Pelplińskiej wybrała biskupa pomocniczego Wiesława Śmigla administratorem diecezji pelplińskiej.

 

Eksporta ciała zmarłego biskupa do katedry pelplińskiej odbędzie się w piątek, 27 kwietnia o godz. 17 pod przewodnictwem abp. Sławoja Leszka Głódzia, metropolity gdańskiego. Homilię wygłosi bp włocławski Wiesław Mering.

Wesprzyj nas już teraz!

 

„Odchodzi człowiek zasłużony dla Diecezji Pelplińskiej, której był pierwszym biskupem, organizatorem i reformatorem, oraz dla Kościoła w Polsce – kapłan i biskup żyjący duchem eklezjalnym, pochylony nad Biblią, miłujący liturgię i jej piękno” – napisali o zmarłym dziś bp. Janie Bernardzie Szladze przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik oraz sekretarz generalny KEP bp Wojciech Polak. List kondolencyjny przesłali na ręce bp. Wiesława Śmigla, biskupa pomocniczego diecezji pelplińskiej.

24 marca 2012 r. odbyły się w Pelplinie uroczyste obchody 20-lecia powstania diecezji. Tego dnia Stolica Apostolska ogłosiła decyzję o mianowaniu ks. prał. dr. hab. Wiesława Śmigla biskupem pomocniczym diecezji pelplińskiej. Konsekracja odbyła się 21 kwietnia w bazylice katedralnej w Pelplinie, jednak już bez udziału biskupa Jana Bernarda Szlagi, który miał być konsekratorem swojego biskupa pomocniczego. W niedzielę 22 kwietnia bp Szlaga trafił do szpitala w Starogardzie Gdańskim, gdzie zmarł 25 kwietnia 2012 r. o godz. 6.25. 

 

Biskup Jan Bernard Szlaga urodził się 24 maja 1940 r. w Gdyni. Jak przypomina Biuro Prasowe Episkopatu Polski, 2 czerwca 1963 r., uzyskawszy dyspensę od wieku, przyjął święcenia kapłańskie. 1 października 1965 r. rozpoczął studia specjalistyczne z zakresu biblistyki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, w 1970 r. uzyskał stopień doktora teologii w zakresie nauk biblijnych. W roku akademickim 1972/73 odbył studia specjalistyczne w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie. W roku 1976 habilitował się na wydziale Teologicznym KUL, a w roku 1983 został powołany na stanowisko profesora w tej katedrze i uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego. Był prodziekanem, a później dziekanem Wydziału Teologicznego, w 1984 r. został wybrany na prorektora KUL. W latach 1969-88 pracował w zespole redakcyjnym „Encyklopedii Katolickiej”. Pracę dydaktyczną na KUL-u zakończył 30 września 1995 roku, czyli po 25 latach.

 

Od roku 1977 wykładał w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie. Prowadził okolicznościowe zajęcia i wykłady na UKSW, Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, Poznaniu, Białymstoku, Katowicach.

 

26 maja 1988 roku został prekonizowany na biskupa pomocniczego chełmińskiego. Konsekracja odbyła się w Pelplinie 25 czerwca 1988 roku. Biskupami konsekratorami byli kardynał Józef Glemp – prymas Polski, abp Francesco Colasuonno – nuncjusz apostolski do spraw specjalnych poruczeń i bp Marian Przykucki – ordynariusz chełmiński.

 

19 marca 1992 r. został prekonizowany na pierwszego biskupa diecezjalnego pelplińskiego; nominacja ta została ogłoszona 25 marca 1992 r. Rządy w nowo powstałej diecezji pelplińskiej objął 29 marca, a uroczysty ingres do bazyliki katedralnej w Pelplinie odbył 24 maja.

 

Jako biskup diecezjalny przeprowadził reformę administracyjną w ramach dekanatów, zwołał I Synod Diecezji Pelplińskiej, zainicjował proces beatyfikacyjny kapłanów-męczenników okresu II wojny światowej, ustanowił Medal za Zasługi dla Diecezji Pelplińskiej, przyznawany osobom świeckim za wkład w duszpasterstwo, kulturę i naukę diecezji pelplińskiej, w 1997 r. powołał Chrześcijańską Szkołę pod Żaglami. To tylko niektóre z dokonań bp. Jana Szlagi.

 

W ramach Konferencji Episkopatu Polski był członkiem Komisji Duszpasterstwa Rodzin, Komisji Duszpasterstwa Akademickiego, Komisji ds. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Komisji ds. Ekumenizmu. W roku 1995 został członkiem Komisji ds. Liturgii i przewodniczącym sekcji służby liturgicznej. Po reorganizacji struktur Konferencji Episkopatu Polski został 2 maja 1996 r. wybrany na przewodniczącego Rady Naukowej KEP.

pam

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 105 295 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram