23 listopada 2014

Ks. Henryk Wejman nowym biskupem pomocniczym archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej

(Biskup nominat, ks. Henryk Wejman, fot. Mateusz Tschech / szczecin.kuria.pl)

Papież Franciszek mianował ks. Henryka Wejmana nowym biskupem pomocniczym archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Nominat jest profesorem duchowości na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu w Szczecinie. Archidiecezja szczecińsko-kamieńska potrzebowała nowego biskupa pomocniczego, gdyż w maju 2013 r. na emeryturę przeszedł 77-letni bp Marian Błażej Kruszyłowicz, pełniący tę funkcję od 1990 r.

 

Ks. Henryk Wejman urodził się w Choszcznie. W 1978 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie, w którym to mieście został sześć lat później wyświęcony na kapłana, po czym podjął posługę w parafii Chrystusa Króla w Świnoujściu. Następnie studiował duchowość na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza Angelicum w Rzymie, gdzie się doktoryzował. Po powrocie do Polski pracował w Szczecinie, gdzie był kolejno dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Kurii Biskupiej, proboszczem parafii św. Brata Alberta oraz ojcem duchownym w Wyższym Seminarium Duchownym.

Wesprzyj nas już teraz!

 

W 1997 r. habilitował się z teologii duchowości na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, po czym rozpoczął pracę na Uniwersytecie Szczecińskim, a po dwóch latach także na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 2003 r. otrzymał tytuł profesora nauk teologicznych. Aktualnie biskup nominat jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Teologów Duchowości, Polskiego Towarzystwa Teologicznego i Komisji Bioetycznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, a także ekspertem Państwowej Komisji Akredytacyjnej i Uczelnianej Komisji Akredytacyjnej.

 

Ks. Wejman jest autorem 19 monografii oraz 211 artykułów naukowych i popularnonaukowych. Obszary jego zainteresowań to m.in. alternatywne ruchy religijne a duchowość chrześcijańska, doświadczenie religijne i mistyczne człowieka, zastosowanie metod właściwych fenomenologii do teologii duchowości, duchowość miłosierdzia oraz komplementarność duchowości stanów życia w Kościele.

 

Źródło: episkopat.pl

pam

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 132 773 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram