DZISIAJ JEST
PIĄTEK 28 KWIETNIA
Św. Ludwika Grignion de Montfort
Św. Joanny Beretty Molli
Św. Ludwika Grignion de Montfort
Św. Joanny Beretty Molli
Imieniny obchodzą:
Paweł, Waleria, Piotr
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Ks. Henri Boulad SJ: islam jest religią miecza. Zwyciężyła w nim skrajna ideologia

Data publikacji: 2017-04-21 07:00
Data aktualizacji: 2017-04-21 07:35:00
Ks. Henri Boulad SJ: islam jest religią miecza. Zwyciężyła w nim skrajna ideologia
© Islamic State/Planet Pix via ZUMA Wire/FORUM

Islam jest religią miecza. Całkowicie zwyciężyła w nim skrajna ideologia wahabityzmu polegająca na literalnym odczytywaniu Koranu. Muzułmanie tym surom, w których nawołuje się do wojny i przemocy, przydają większą wartość niż tym, które głoszą pokój – mówi egipski jezuita, ks. Henri Boulad.


Henri Boulad urodził się w egipskiej Aleksandrii w rodzinie melkickiej. Studiował na Bliskim Wschodzie, w Europie i Stanach Zjednoczonych. 86-letni kapłan, obecnie mieszkający w Kairze, otrzymał niedawno węgierskie obywatelstwo, przyznawane w ramach pomocy Budapesztu zagrożonym przez islam chrześcijanom. W wywiadzie udzielonym L’Osservatore Romano ks. Boulad mówił o prawdziwej naturze współczesnego islamu.

 

Jak wyjaśnia jezuita, islam ma różne oblicza, co wynika z dwojakiego charakteru Koranu. W surach medyńskich, powstałych w pierwszej części życia Mahometa, mowa jest o miłości i przyjaźni z chrześcijanami i żydami, o bliskości Boga. Zupełnie inny charakter mają jednak sury powstałe później, już w Medynie, gdy Mahomet z przywódcy duchowego stał się przywódcą politycznym i wojskowym, głową państwa.  Większość Koranu powstała właśnie w tym okresie. Sury te „są nawoływaniem do wojny, przemocy i walki z chrześcijanami”, wyjaśnia kapłan.

 

Muzułmanie już w IX i X stuleciu byli świadomi tej sprzeczności. By ją przezwyciężyć, wypracowano zasadę, według której sury medyńskie „znoszą” sury mekkańskie. – To sprawia, że religia muzułmańska jest religią miecza – mówi ks. Boulad.


- Umiarkowany islam jest herezją. Musimy oczywiście rozróżniać między ludźmi a ideologią; większość muzułmanów jest otwarta, przyjacielska i umiarkowana. Jednak ideologia wypracowania w podręcznikach szkolnych jest radykalna. W każdy piątek dzieci słuchają w meczecie kazania, które jest nieustannym podburzaniem: Kto porzuca religię muzułmańską, musi zostać ukarany śmiercią – mówi jezuita.

 

Umiarkowani muzułmanie nie mają decydującego głosu; władza należy do tych mahometan, którzy oczekują literalnego odczytywania Koranu, co oznacza odrzucenie wszelkiego dialogu.

 

Jezuita wskazuje, że współczesny islam neguje wszelkie inne prądy poza fundamentalistycznym. Nikt nie pamięta o tych myślicielach, którzy postulowali inną interpretację wiary mahometańskiej; całkowicie zwyciężyła idea Muhammada ibn Abda al-Wahhabiego, twórcy skrajnie radykalnego wahabityzmu.

 

Ostatnią próbę reformy podjął szejk Mahmud Muhammad Taha w Sudanie. Powieszono go na głównym placu Chartumu, bo powiedział, że sury mekkańskie powinny znosić sury medyńskie – mówi kapłan.

 

 

Źródło: Katholisches.info

Pach
 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
Leo
Islam jest od początku diaboliczny także w swych lajtowych odmianach. Podobnie ma się rzecz z niezliczoną ilością sekt protestanckich.
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.