4 marca 2018

Kraków: obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył w niedzielę w katedrze na Wawelu Mszy św. z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. „Dali do końca świadectwo tego, co znaczy trwać na przekór mądrości tego świata przy Bożej mądrości i przy Bożej mocy” – podkreślił w homilii.

 

To właśnie jest zadanie dla nas na dzisiaj i na przyszłość. (…) Uparte poszukiwanie świętych znaków, poprzez które Żołnierze Niezłomni uświęcili polską ziemię – mówił abp Jędraszewski do zebranych w katedrze wawelskiej.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Według abp. Jędraszewskiego, nie ma wątpliwości, że XX wiek był „czasem głoszenia mądrości tego świata w wydaniu bolszewickim i nazistowskim”. Dodał też, że w tym czasie pojawiali się również ludzie, którzy mieli odwagę przeciwstawić się tej mądrości uznając, że jest inna, większa mądrość – Boża. Do nich zaliczył Żołnierzy Wyklętych.

 

Dali do końca świadectwo tego, co znaczy trwać na przekór mądrości tego świata przy Bożej mądrości i przy Bożej mocy, na przekór logice przemocy tego świata – przekonywał metropolita krakowski, przywołując przykłady cierpień i śmierci Żołnierzy Wyklętych, wśród nich Łukasza Cieplińskiego, którego skazano na pięciokrotną karę śmierci oraz na utratę praw publicznych i obywatelskich praw honorowych na zawsze.

 

Arcybiskup przypomniał, że wyrok na Cieplińskim i jego kolegach wykonano 1 marca 1951 r. strzałem w tył głowy. – Pułkownik, idąc na śmierć, wziął w usta medalik Matki Bożej z nadzieją, że może kiedyś po tym znaku ktoś rozpozna jego szczątki – opowiadał. Dodał, że w świętych znakach, z którymi szli na śmierć, żołnierze ci upatrywali nadziei, że dzięki nim ich szczątki zostaną kiedyś odkryte i zidentyfikowane.

 

Abp Jędraszewski podkreślił, że poszukiwanie tych znaków i oddanie Żołnierzom Niezłomnym należnej czci jest ważnym zadaniem na dziś i na przyszłość. – Konieczność narodowej pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Konieczność pamięci Matki Kościoła, która nigdy nie wyrzeka się tych, którzy w Chrystusie umierają. I na koniec uparte poszukiwanie świętych znaków, poprzez które Żołnierze Niezłomni uświęcili polską ziemię. Tę ziemię, którą zawsze całował św. Jan Paweł II, kiedy przybywał do naszej ojczyzny – podsumował hierarcha.

 

Po Mszy św. odbył się Apel Pamięci przy Galerii Wielkich Polaków XX w. w Parku Jordana w Krakowie.

 

KAI

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 624 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram