28 maja 2020

Kostarykański biskup krytycznie o legalizacji pseudomałżeństw jednopłciowych

Kostarykański biskup ostrzegł, że chociaż małżeństwa osób tej samej płci zostały zalegalizowane w tym kraju, Kościół katolicki nie ustanie w głoszeniu prawdy o Bożym planie seksualności i małżeństwa.

 

Pomimo zmiany prawa, biskup José Manuel Garita z Ciudad Quesada powiedział 26 maja: Nie ustaniemy w pokazywaniu piękna małżeństwa mężczyzny i kobiety. Kościół nie przestanie też głosić zamysłu, jaki Bóg miał stwarzając mężczyznę i kobietą, mimo że czasy, mody, naciski i ideologie nakazują co innego.

Wesprzyj nas już teraz!

 

W decyzji z 9 stycznia 2018 r. Międzyamerykański Trybunał Praw Człowieka orzekł, że Kostaryka musi zalegalizować tzw. małżeństwa homoseksualne. Rząd Kostaryki zwrócił się do sądu o opinię doradczą na temat związków jednopłciowych i innych kwestii.

 

Krytycy w tym czasie argumentowali, że decyzja nie była wiążąca i stanowiła naruszenie suwerenności narodowej Kostaryki.

 

Izba Konstytucyjna Najwyższego Trybunału Sprawiedliwości na Kostaryce wydała następnie decyzję w sierpniu 2018 r. (6 głosów „za” i 4 „przeciw”), uznając za niekonstytucyjną część krajowego kodeksu rodzinnego, która zabraniała pseudomałżeństw homoseksualnych. Sąd dał Zgromadzeniu Narodowemu 18 miesięcy na dostosowanie się do przepisów krajowych, zezwalających na związki osób tej samej płci.

 

Zgromadzenie Narodowe nie uchwaliło przepisów w tej sprawie, więc odpowiednia część kodeksu rodzinnego została automatycznie wyeliminowana w dniu 26 maja 2020 r., zgodnie z orzeczeniem trybunału.

 

Prezydent Kostaryki Carlos Alvarado powiedział, że zmiana „przyniesie znaczącą transformację społeczną i kulturową, która pozwoli tysiącom ludzi zawrzeć legalny związek”.

 

Jednak biskup Manuel podkreślił, że redefinicja prawna małżeństwa zmienia nieodłączne jej znaczenie. – Jako chrześcijanie wiemy, że rodzina oparta na związku kobiety i mężczyzny ma godność i misję – powiedział hierarcha. Podkreślił, że nikomu, bez względu na „orientację seksualną”, nie należy odmawiać jedzenia, mieszkania, pracy ani opieki zdrowotnej, ale dodał, że „aby osiągnąć te i inne prawa, nie wolno dotykać świętych fundamentów małżeństwa”. – My także mamy prawo do poszanowania tego, co święte dla ogromnej większości naszego społeczeństwa – komentował.

 

15 maja Konferencja Biskupów Kostaryki wydała oświadczenie z okazji Międzynarodowego Dnia Rodziny, ubolewając nad rozprzestrzenianiem się ideologicznej kolonizacji, która „dyskredytuje wartość osoby, życia, małżeństwa i rodziny”, powodując utratę jasności wokół prawdy „że tylko wyłączny i nierozerwalny związek mężczyzny oraz kobiety spełnia pełną funkcję społeczną, ponieważ jest to trwałe zaangażowanie i umożliwia płodność”.

 

Biskupi przyznali, że „w demokratycznym i pluralistycznym społeczeństwie, takim jak nasze, prawne uznanie może być udzielone osobom tej samej płci, które mieszkają razem”, ale stwierdzili, że „niesprawiedliwe byłoby, gdyby takie uznanie równoważyło związek osób tej samej płci z małżeństwem”.

 

Dodano, że władze państwa nie mają prawa do ingerowania w naturalny porządek małżeństwa i rodziny.

 

Źródło: catholicnewsagency.com

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 132 803 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram