5 czerwca 2013

Wojsko pomoże policji. Wchodzi w życie w życie ustawa o środkach przymusu bezpośredniego

(fot.Tomasz Adamowicz/FORUM )

W środę wchodzi w życie w życie ustawa o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej. Zgodnie z nią, gdyby siły policji okazały się niewystarczające, do „zaprowadzania porządku publicznego” mogą zostać użyte oddziały wojska. Bez konieczności wprowadzenia stanu wyjątkowego.


Zgodnie z ustawą możliwe będzie użycie wojska do zapewnienia bezpieczeństwa publicznego w przypadku, gdy siły Policji okażą się niewystarczające. Wojsko będzie mogło zostać użyte na podstawie postanowienia prezydenta na wniosek rządu, a w sytuacjach niecierpiących zwłoki na mocy decyzji ministra obrony narodowej na wniosek ministra spraw wewnętrznych. Żołnierzom mają wtedy przysługiwać uprawnienia policjantów.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Ustawa wzbudza kontrowersje, bo choć zakazuje użycia broni palnej przez oddziały zwarte jakiejkolwiek formacji (obecnie przepisy zezwalają oddziałom policji strzelać na rozkaz dowódcy) to przewidziane są jednak wyjątki. Pierwszy – dotyczy bezpośredniego zagrożenia życia funkcjonariusza, drugi – stanu wyjątkowego. Ustawa nie precyzuje jaki przepis reguluje proces wydawania broni oddziałom zwartym.

 

Ustawa wprowadza nowe środki przymusu bezpośredniego, w tym m.in.: materiały wybuchowe, granaty hukowo-błyskowe, petardy. Zamiast prowadnic stosowane będą kajdanki. Nie będzie używana także broń gazowa, blokady stawu kolanowego czy zasłony na twarz.

 

Nowe prawo zezwala na wystrzeliwanie z wyrzutni siatki obezwładniającej, która może być zastosowana na imprezach masowych, w tym na meczach i podczas demonstracji. BOR i ABW nie będą mogły stosować kaftanów bezpieczeństwa oraz pasów obezwładniających.

 

Ustawa przewiduje zakaz używania środków przymusu bezpośredniego, z wyjątkiem siły fizycznej, wobec kobiet w widocznej ciąży oraz osób, których wygląd wskazuje na wiek do 13 lat lub ograniczoną sprawność ruchową. Zasada ta nie będzie obowiązywać w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia funkcjonariusza bądź innej osoby. Wobec tych osób nie będzie można również użyć broni palnej, z wyjątkiem sytuacji, w której konieczne będzie odparcie bezpośredniego, bezprawnego zamachu na życie lub zdrowie funkcjonariusza lub innej osoby.

 

Źródło: sejm.gov.pl

luk

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 105 295 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram