27 października 2017

Koniec z odbieraniem polskich dzieci w Niemczech? Międzynarodowa grupa zajmie się Jugendamtami

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com)

Po raz pierwszy od pięciu lat spotkała się polsko-niemiecka grupa robocza ds. mediacji transgranicznych. Dyskutowano nad działalnością Jugendamtów. Inicjatorem rozmów była strona polska.

 

Niemieckie urzędy ds. dzieci i młodzieży budzą w Polsce silne emocje, bowiem wielokrotnie odbierały pociechy rodzinom naszych rodaków. Oczywiście ofiarami procederu padają także Niemcy oraz imigranci innych narodowości.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Spotkanie odbyło się przed warszawską konferencją pt. „Mediacje w międzynarodowych konfliktach dotyczących dzieci”. Udział w niej wziął wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Jak powiedział w rozmowie z serwisem niezalezna.pl, w walce z urzędnikami Jugendamtów o dzieci strona polska nie jest już z góry skazana na porażkę.

 

Polityk przypomniał, że Sejm pracuje nad przygotowanym przez MS projektem ustawy zmieniającej postępowanie z wnioskami o przekazanie dziecka za granice, wynikającej z Konwencji Haskiej. Przepisy dadzą także oręż w sytuacji odebrania dziecka obywateli polskich za granicą lub w sytuacji grożącej odebraniem. – Mediacja to instrument, który przez lata nie był należycie wykorzystywany w tego typu trudnych sprawach, gdzie w tle powinno być przede wszystkim dobro dziecka. Dlatego cieszy mnie, że reaktywowaliśmy prace polsko-niemieckiej grupy roboczej – powiedział dla niezalezna.pl minister Wojcik dodając, że polskie rodziny żyjące za granicą cieszą się zainteresowaniem resortu sprawiedliwości.

 

W RFN żyje około 800 tys. Polaków dysponujących wyłącznie jednym – polskim – obywatelstwem. Około 1,5 mln osób ma zarówno polskie jak i niemieckie paszporty.

 

W trakcie spotkania grupy ds. mediacji transgranicznych z udziałem przedstawicieli MS strona polska zabiegała o otwarcie się Jugendamtów na mediację, aby sprawy dotyczące obywateli RP nie były rozstrzygane w postępowaniu sądowym, a przy udziale mediatorów zaakceptowanych przez resort.

 

„Strona niemiecka wskazała, że nie widzi żadnych przeszkód prawnych, by spróbować stosować mediacje w sprawach związanych z Jugendamtami. Kolejnym krokiem we współpracy, jak ustalono, ma być spotkanie środowisk sędziowskich z Polski i Niemiec” – informuje serwis.

 

 

Źródło: niezalezna.pl

MWł

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 133 333 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram