31 marca 2016

Kongres Życia i Rodziny: Rodzina podlega ochronie prawnej oraz stanowi zasadę ustrojową

(fot. Samantha Villagran/pl.freeimages.com)

Kongres Życia i Rodziny to miejsce wymiany doświadczeń, pogłębienia wiedzy oraz poszukiwania rozwiązań dla problemów dotykających polskie rodziny. Tym razem organizowany pod hasłem „Wychowanie – wehikuł cywilizacji życia”, stanowił okazję do zmierzenia się z wyzwaniami, które  często są bagatelizowane w przestrzeni publicznej. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. prof. Grzegorz Kucharczyk, prof. Maria Ryś oraz mec. Jerzy Kwaśniewski.

Podczas pierwszej części Kongresu, głos zabrał prof. Grzegorz Kucharczyk, który wygłosił referat pt. „Świat wartości cywilizacji łacińskiej”. Zwrócił w nim uwagę na szczególną rolę, jaką w procesie wychowania odgrywa Kościół, Uniwersytet oraz szlachetna zasada rycerskości.

Wesprzyj nas już teraz!

Niezwykle interesująca była kolejna część Kongresu, która aulę Katolickiego Centrum Kultury „Dobre Miejsce” zamieniła w radiowe studio. Panel prowadzony przez Ewę Pietrzak, był transmitowany na żywo przez Radio Warszawa. W rozmowie pt. „Wychowywać, ale jak?” wzięła udział prof. Maria Ryś oraz Janusz Wardak, prezes Stowarzyszenia Akademia Familijna. Komentatorzy zwrócili uwagę na problemy występujące czasami w rodzinach, a także możliwości ich rozwiązywania.

– W relacji rodzinnej, małżeństwo powinno stać zawsze na pierwszym miejscu. Najpierw powinniśmy pielęgnować relację między żoną a mężem, a dopiero później patrzeć na dzieci. Znam mnóstwo małżeństw skupionych na dzieciach do tego stopnia, że zapominają o swym małżeństwie. Zarówno mąż jak i żona powinni zawsze koncentrować się na priorytetach. Musimy również przełamywać złe wzorce wyniesione z rodzin, w których się wychowaliśmy. Odpowiedzialność za nasze dzieci, to także odpowiedzialność za ich rodziny oraz nasze wnuki. Nasze dzieci będą czerpać właśnie z naszego wizerunku i postawy – powiedział Wardak.

Małżeństwo i rodzina, a także autorytet Kościoła w procesie wychowawczym były przedmiotem dyskusji w kolejnej części Kongresu. Prof. Grzegorz Łęcicki z UKSW zwrócił uwagę, że nic nie będzie w stanie uzdrowić polskiej rodziny jeśli uznamy, że matka i ojciec mogą zastąpić autorytet Pana Boga.

– To problem ustawienia hierarchii. Ktoś musi nauczyć dzieci dojrzałej i wielkiej miłości. Nie nauczą tego rodzice mający problemy emocjonalne. Nie nauczą tego również psychologowie. Kościół swój autorytet zachowuje, ale dla tych którzy chcą tego autorytetu słuchać – zakończył prof. Łęcicki.

Wśród prelegentów III Kongresu dla Życia i Rodziny byli także: Paweł Woliński, prezes Fundacji Mamy i Taty, poseł Piotr Uściński, Wojciech Starzyński, prezes Fundacji Rodzice Szkole, a także prezes Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris – mec. Jerzy Kwaśniewski. W swoim referacie skupił się na aspektach prawnych działań społecznych, a w szczególności na Konstytucji jako gwarancie chroniącym zdrowie i życie wszystkich obywateli, także tych najmłodszych.

– Rodzina podlega ochronie prawnej oraz stanowi zasadę ustrojową Rzeczypospolitej Polskiej. Czytamy o tym w I rozdziale Konstytucji, która o rodzinie mówi w sposób wyjątkowy. Rodzina to małżeństwo, a małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny. To fundament naszego ustroju – podkreślił mec. Kwaśniewski.

Prezes Instytutu Ordo Iuris przywołał także trzy niezwykle ważne dokumenty, których zadaniem jest pełna ochrona praw małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny, a także ochrona życia i zdrowia dzieci nienarodzonych. Są nimi ustawa o ochronie autonomii życia rodziny oraz projekt ustawy o ochronie tożsamości małżeństwa. Wśród wymienionych dokumentów jest także projekt ustawy przygotowany przez Społeczny Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Stop aborcji”, który zakazuje aborcji a tym samym w pełni chroni zdrowie i życie dzieci, zarówno przed jak i po urodzeniu.

Organizatorem Kongresu Życia i Rodziny było Centrum Wspierania Inicjatyw dla  Życia i Rodziny, a także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi.

Patronat medialny nad Kongresem objął portal PCh24.pl.

 

Paweł Ozdoba

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 784 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram