31 października 2017

Konferencja w Watykanie nt. rozbrojenia z udziałem noblistów i działaczy ONZ

(See page for author [Public domain], via Wikimedia Commons)

Sekretarz Generalny ONZ i laureaci nagrody Nobla przybędą na watykańską konferencję w sprawie rozbrojenia jądrowego zaplanowaną na 10 i11 listopada 2017 – poinformował rzecznik Stolicy Apostolskiej, Greg Burke. Zaznaczył on, że spotkanie to nie będzie kolejną próbą mediacji pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Koreą Północną.

 

Do Watykanu ma przyjechać Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres, Wysoki Przedstawiciel Unii Europejskiej Federica Mogherini oraz nobliści. Przywita ich watykański Sekretarz Stanu kard. Pietro Parolin.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Kongres „nie będzie mediacją” między Stanami Zjednoczonymi a Koreą Północną – zastrzegł rzecznik watykański, ale będzie to „konferencja wysokiego szczebla”.

 

– Ojciec Święty – zadeklarował – działa z determinacją w celu promowania niezbędnych warunków dla rozwijania świata bez broni jądrowej, jak sam powtórzył w marcowym komunikacie skierowanym do ONZ. Właśnie dlatego w przyszłym tygodniu odbędzie się ważna konferencja zatytułowana „Perspektywy dla świata wolnego od broni jądrowej i dla integralnego rozwoju” –  powiedział rzecznik Watykanu.

 

Organizatorem spotkania jest Departament ds. Integralnej Służby Rozwoju Społecznego z Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

 

26 września z okazji Międzynarodowego Dnia ONZ w sprawie całkowitego wyeliminowania broni jądrowej na świecie papież napisał na Twitterze o potrzebie wyeliminowania broni jądrowej, stosując traktat o jej nierozprzestrzenianiu.

  

Kilka dni wcześniej arcybiskup Paul Richard Gallagher, Sekretarz Stolicy Apostolskiej ds. Stosunków z Państwami podpisał we wrześniu traktat o zakazie broni nuklearnej, przyjęty 7 lipca 2017 r. na zakończenie konferencji ONZ. „Rosnące napięcia związane z programem jądrowym Korei Północnej – podkreślił wówczas watykański wiceminister spraw zagranicznych – dopinguje do wznowienia negocjacji. W szczególności należy pokonać zagrożenie nuklearne, przewagę militarną, ideologię i unilateralizm, przypominający logikę zimnej wojny”.

 

Abp Gallagher przywołał także słowa Franciszka z ubiegłego roku w sprawie broni jądrowej. 23 marca 2016 r. papież mówił, że „wspólnota międzynarodowa jest powołana do przyjęcia przyszłych strategii mających na celu promowanie pokoju i stabilności oraz unikanie krótkowzrocznego podejścia do krajowych i międzynarodowych problemów w zakresie bezpieczeństwa”.

 

W niedawnym wywiadzie z „Civiltà Cattolica” Hyginus Kim Hee-Joong, katolicki arcybiskup Gwangju i przewodniczący Koreańskiej Konferencji Biskupów potwierdził między innymi, że został wysłany do Watykanu w maju przez nowego prezydenta Korei Południowej, Moon Jae-ina, zaraz po jego wyborze, z zadaniem przekazania osobiście papieżowi listu, w którym nowy prezydent poprosił Franciszka o pomoc i modlitwę w zapewnieniu pokoju na Półwyspie Koreańskim.

 

 

Źródło: lastampa.it

AS

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 714 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram