8 maja 2018

Nowa decyzja papieża – uprawnienia kardynała Burke wciąż ograniczone

(Kard. Burke. ALESSANDRO BiANCHI/FORUM)

Papież Franciszek 2 maja przedłużył mandat arcybiskupa Angelo Becciu, specjalnego wysłannika do zakonu Rycerzy Maltańskich. Pierwotnie funkcję tę sprawować miał tylko do wyboru Wielkiego Mistrza.

 

Papież w swoim dokumencie stwierdził, że proces duchowej i prawnej odnowy zakonu trwa nadal. To zaś uzasadnia przedłużenie funkcji arcybiskupa Becciu. W liście z 2 maja Franciszek podkreślił, że aż do zakończenia procesu reformy hierarcha będzie wciąż korzystać „ze wszystkich uprawnień” i pozostanie jego „wyłącznym rzecznikiem we wszelkich sprawach związanych ze stosunkami między Stolicą Apostolską a Zakonem”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Arcybiskup Angelo Becciu przejął stanowisko specjalnego wysłannika papieskiego do zakonu Rycerzy Maltańskich 2 lutego 2017. Oznaczało to de facto ograniczenie funkcji Patrona Zakonu, kardynała Leo Raymonda Burkego. Wyznaczony przez Ojca Świętego hierarcha przejął bowiem znaczną część uprawnień konserwatywnego hierarchy. Chodzi tu o promocję interesów duchowych zakonu, a także zajmowanie się relacjami Maltańczyków ze Stolicą Apostolską.

 

Początkowo specjalny wysłannik miał ustąpić ze swej funkcji po wyborze nowego Wielkiego Mistrza Zakonu. Jednak papież przedłużył jego funkcję, pomimo wyboru na to stanowisko brata Giacomo Dalla Torre – co nastąpiło również 2 maja.

 

Losy Zakonu Maltańskiego budziły w ostatnich latach liczne kontrowersje. Pod koniec 2016 roku ówczesny maltański Wielki Mistrz Matthew Festing usunął Albrechta von Boeselagera z funkcji Wielkiego Kanclerza. Według mediów zarzucano mu złamanie przyrzeczenia posłuszeństwa i tolerowanie dystrybucji prezerwatyw w ramach charytatywnej działalności zakonu. Sam Albrecht von Boeselagera zdementował jednak twierdzenia, jakoby świadomie przyzwalał na ten proceder.

Jednak w styczniu 2017 roku pod wpływem próśb Watykanu Wielki Mistrz Matthew Festing podał się do dymisji. Unieważniono też jego ostatnie decyzje. W efekcie Albrecht von Boeselager powrócił na stanowisko Wielkiego Kanclerza.

 

Udział papieża w sprawie spotkał się z krytyką. Wszak Suwerenny Rycerski Zakon Szpitalników Świętego Jana, z Jerozolimy, z Rodos i z Malty to formalnie niezależne państwo.

 

Konserwatywni komentatorzy zwracają też uwagę, na ograniczanie przez papieża uprawnień kardynała Leo Raymonda Burkego. W 2013 roku Franciszek usunął amerykańskiego hierarchę z Kongregacji do spraw Biskupów. Następnie zaś zwolnił hierachę ze stanowiska prefekta Sygnatury Apostolskiej (organu sądowniczego Kościoła). Z kolei w 2016 roku papież usunął hierarchę z Kongregacji do Spraw Kultu Bożego.

 

W 2017 roku amerykański kardynał powrócił do Sygnatury Apostolskiej. Pełni jednak w niej inną rolę niż poprzednio. Ponadto kardynał Burke od 2014 roku sprawuje funkcję patrona Zakonu Maltańskiego. Jednak za sprawą powołania specjalnego wysłannika papieskiego dysponuje ograniczonymi uprawnieniami. Słynie też ze sprzeciwu wobec liberalnej interpretacji adhortacji Amoris Laetitia i udzielania sakramentów niektórym rozwodnikom w nowych związkach.

 

 

Źródła: lifesitenews.com/pch24.pl

mjend

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 290 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram