22 maja 2020

Komisarz ds. zatrudnienia spodziewa się poważnego kryzysu społecznego

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: unsplash.com)

Epidemia COVID-19 uderzyła w europejską gospodarkę, ale nie dotknęła poszczególnych sektorów w różnych krajach w takim samym stopniu. To może doprowadzić do kryzysu społecznego – sugeruje europejski komisarz ds. zatrudnienia i praw socjalnych, Nicolas Schmit.

 

– W lutym miałem przyjemność ogłosić najwyższy poziom zatrudnienia w Europie i ciągły spadek liczby bezrobotnych – mówił. – Już kilka miesięcy później Europa stoi w obliczu ogromnego wzrostu bezrobocia i istnieje ryzyko fragmentacji nie tylko w naszych krajach, ale także w naszych społeczeństwach – dodał. Schmit zwrócił uwagę, że niektóre sektory, firmy i obywatele bardziej ucierpieli z powodu COVID-19 i zamrożenia gospodarki, dlatego też „istnieje ryzyko, że kryzys ten przerodzi się w kryzys społeczny”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Komisarz ds. zatrudnienia i praw socjalnych podkreślił, że zwalczanie bezrobocia „powinno być naszym głównym priorytetem” i z zadowoleniem powitał niedawną decyzję Rady o przyjęciu SURE, instrumentu, który Komisja przedstawiła, aby wesprzeć kraje zmuszone do ustanowienia programów wspierających utrzymanie miejsc pracy poprzez tymczasowe dopłaty do wynagrodzenia. – Ponad 30 milionów osób jest tymczasowo lub częściowo bezrobotnych i bez takiego instrumentu większość tych obywateli straciłaby pracę – mówił komisarz, wskazując na sytuację w Stanach Zjednoczonych, gdzie miliony osób już utraciło źródło utrzymania.

 

Migranci, osoby niepełnosprawne, członkowie społeczności romskiej, młodzi ludzie – to tylko niektóre najbardziej zagrożone kategorie osób napotykających większe trudności w dostępie do rynku pracy, a także w zakresie korzystania w czasach kryzysu z ochrony socjalnej. – Ożywienie powinno sprzyjać integracji i konwergencji gospodarczej, która posiada zasadnicze znaczenie dla konwergencji społecznej. Musimy tworzyć miejsca pracy i wspierać pracowników – podkreślił Schmit.

 

Podczas kryzysu finansowego w 2008 roku najbardziej ucierpieli ludzie młodzi. W niektórych krajach stopa bezrobocia sięgała 50 proc. Schmit ostrzegał, że obecnie nie można zaakceptować poświęcenia kolejnego pokolenia. W najbliższych tygodniach Komisja Europejska przedstawi zaktualizowaną, „wzmocnioną” „Europejską gwarancję dla młodzieży” – instrument zaproponowany w 2013 r., który miał pomagać państwom członkowskim wspierać młodych ludzi w czasach spowolnienia gospodarczego.

 

Komisja zachęca kraje do wzmocnienia reakcji gospodarczej i społecznej na kryzys, „ze szczególnym naciskiem na aspekty związane ze zdrowiem” w perspektywie krótkoterminowej, ponieważ „gospodarka UE doświadczy w tym roku recesji na skalę historyczną”. W perspektywie średnioterminowej celem jest „przywrócenie gospodarki na właściwe tory” przy jednoczesnym dążeniu do zielonej i cyfrowej transformacji.

 

Komisarz mówił o potrzebie przekwalifikowania i podnoszenia obecnych umiejętności pracowników. – Musimy upewnić się, że młodzi ludzie, a także ci, którzy mogą stracić pracę, zdobędą umiejętności pracy w tych nowych sektorach – powiedział, dodając, że to również będzie częścią planu naprawy. Obecna recesja uderza także w grupę samozatrudnionych. Zdaniem komisarza, konieczne są inwestycje w systemy opieki zdrowotnej, by były one lepiej przygotowane na wypadek sytuacji kryzysowych.

 

Źródło: euractiv.com

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 675 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram