DZISIAJ JEST
PONIEDZIAŁEK 24 KWIETNIA
Św. Marii Pelletier
Bł. Mariana z Ratyzbony
Św. Marii Pelletier
Bł. Mariana z Ratyzbony
Św. Wojciecha - patrona Polski
Imieniny obchodzą:
Fidelis, Grzegorz, Horacy
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Kolejny hierarcha wyraził wsparcie dla autorów kardynalskiego listu „Dubia”

Data publikacji: 2017-01-06 07:00
Data aktualizacji: 2017-01-06 08:46:00
Kolejny hierarcha wyraził wsparcie dla autorów kardynalskiego listu „Dubia”

Biskup Andreas Laun zgadza się z obawami czterech kardynałów, którzy zwrócili się do papieża z prośbą o wyjaśnienie wątpliwości dotyczących nauczania zawartego w adhortacji apostolskiej „Amoris laetitia.

- Czytałem dubia czterech kardynałów i zgadzam się z nimi! – mówił duchowny w rozmowie z dr Maike Hicksonem z OnePeterFive. - Znam osobiście tych kapłanów, w szczególności kardynałów Meisnera i Caffarrę i wiem, że są bardzo kompetentni! Podzielam ich stanowisko! – podkreślił biskup Laun.  Austriacki hierarcha dodał, że podpisałby „dubia”, gdyby został o to poproszony „po ich ponownym przeczytaniu i być może także po konsultacji z co najmniej jednym z kardynałów”.


Biskup pomocniczy z Salzburga, profesor teologii moralnej na Wydziale Filozoficzno-Teologicznym w Heiligenkreuz, zasugerował, że dopuszczenie do Komunii świętej rozwiedzionych katolików, żyjących w kolejnych związkach można porównać do nieodpowiedniego leczenia aplikowanego pacjentowi przez lekarza.

- Przewodnik duchowy, o którym mówi Franciszek, jest jak lekarz, który stawia diagnozę, a potem niestety nie świadczy prawdziwej usługi pacjentowi, usiłując zapanować nad chorobą i ją wyleczyć, lecz jedynie pozornie z nią walczy, mimo że wie o zagrożeniu, jakie ona stwarza -  tłumaczył duchowny.


Bp Laun wyjaśnił, że nie ma i nie może istnieć żadna inna możliwość dopuszczenia rozwodników z kolejnych związków do Komunii świętej, o ile nie żyją oni jak brat z siostrą, nawet jeśli chciałby dla nich łatwiejszej drogi. - Tu chodzi o prawdę, a nie o moje uczucia – podkreślił hierarcha. Dodał też, że „chodzi o obiektywną kwestię i nie ma to nic wspólnego z miłosierdziem.” - Czy święty Jan Chrzciciel mógł miłosiernie zezwolić Herodowi na poślubienie żony brata? – pytał retorycznie duchowny. Wyjaśnił, że dubia czterech kardynałów dotyczą obiektywnej kwestii.


Kardynałowie: Renato Raffaele Martino, Paul Josef Cordes, biskup Atanazy Schneider, bp Jan Wątroba, bp Józef Wróbel - wszyscy publicznie wyrazili poparcie dla dubia lub kardynałów, którzy wysłali list do papieża z prośbą o formalną korektę wątpliwości. Bp Laun jest pierwszym austriackim hierarchą, który udzielił poparcia publicznego staraniom czterech kardynałów.


- W historii jest wiele przykładów krytyki, w tym również papieża. Chodzi jednak o to, by przestrzegać moralności krytyki, czyli, by wyrazić ją grzecznie, obiektywnie, sprawiedliwie, w duchu miłości i z wielkim zrozumieniem dla tego, kto jest krytykowany, ponieważ każda krytyka boli mniej lub bardziej- mówił bp Laun.


Austriacki hierarcha przyznał także, że byłby to „pewien wstyd, gdyby ze strachu” inni prałaci nie poparli dubia. Przypomniał, że papież nie może zmienić prawa moralnego, które wynika z praw boskich, tak jak nie może zmienić praw fizyki.


 

Źródło: lifesitenews.com., AS.


 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
Tomasz
Ma obowiązuje C.I.C 1983 C.A.N 915 -Do Komunii świętej nie należy dopuszczać ekskomunikowanych lub podlegających interdyktowi,po wymierzeniu lub deklaracji kary,jak również osób trwających z uporem w jawnym grzechu ciężkim.C.A.N 917-Kto ma świadomość grzechu ciężkiego ,nie powinien bez sakramentalnej spowiedzi odprawiać Mszy Świętej ani przyjmować Komunii świętej,chyba że istnieje poważna racja i nie możliwości wyspowiadania się.W takim jednak wypadku ma pamiętać o tym,że jest obowiązany wzbudzić akt żalu doskonałego,który zawiera w sobie zamiar wyspowiadania się jak najszybciej.
ma
@Tomasz: Hmmm... Jesteś pewien, że to nadal obowiązuje? Bo ja czytam AL 297 i autor nadal jest w KK. Nawet na szczycie.
Tomasz
Rozwodnicy powinni żyć w samotności tak naucza Urząd Nauczycielski Kościoła."życie jak brat z siostrą\'jest to złe sformułowanie użyte przez Papierza Jana Pawła II.
tradycja
Mimo szacunku dla biskupa A.Laun, że miał odwagę poprzeć Czterech Kardynałów, mam wątpliwość co do twierdzenia, że rozwodnicy w nowych związkach mogą przystępować do Komunii świętej o ile żyją "jak brat z siostrą". Takie stwierdzenie sprowadza małżeństwo wyłącznie do jednego aspektu: współżycia seksualnego. W jednej z ostatnich katechez ks.G. Śniadoch mówi:"...nie godzi się układać sobie nowego życia z rozwiedzioną osobą i to nawet gdy nie zamierza się współżyć(...), bo małżeństwo to nie tylko pożycie intymne, ale CAŁOKSZTAŁT WSPÓLNEGO ŻYCIA, wzajemna pomoc, czerpanie przyjemności ze wspólnego przebywania, lekarstwo na samotność, wzajemne sobie usługiwanie (...). Gdyby tylko brak współżycia decydował czy można przystępować do Komunii, czy nie, to byłoby to niebezpieczne zawężenie życia małżeńskiego do jednego tylko elementu, ważnego lecz nie jedynego.."- Tytuł katechezy: "Czy możemy dziś przestrzegać norm moralnych sprzed 2000 lat"
Ona
Piękne ,piękne ,piękne wyznanie wiary i to biskupa z Austrii .
log21
Polecam do obejrzenia: http://telewizjarepublika.pl/magazyny/starcie-cywilizacji/17/starcie-cywilizacji-odc-146-201516,2642.html
Tomasz
Herezja to grzech ciężki wyłączający ze społeczności wierzących.[por C.I.C 1983 C.A.N 915-916]
ma
Wszyscy wyrażają uprzejme obawy a Kościół się rozsypuje na oczach. Może w dokumentach to są to wszystko "uprzejme spory" proceduralne ale w praktyce wśród wiernych całego świata to już są dwie rzeczywistości. Herezja nie czeka na uprzejmości.
Tomasz
Modlitwa za Świętą Matkę Kościół i Jej Pasterzy przynosi dobre owoce.
Slawomir Tomasz Roch
Bogu niech beda dzieki za piekne swiadectwo wiary bp Andreasa Launa z Astrii! Papiez Franciszek nie moze zmienic prawa Bozego, tak jak nie moze zmienic praw fizyki i to sa b. mocne i b. przekonywujace slowa. Piekne swiadectwo! Zarazem jakze wymowne przynaglenie dla innych pralatow, biskupow, kardynalow, bp Laun mowi wprost o zawstydzeniu, postawa innych przedstawicieli Kosciola! W tym miejscu trzeba zwrocic uwage na oczekujaca postawe polskich, rodzimych apostolow. Podobniez w marcu ma byc oswiadczenie!
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.