DZIŚ JEST:   21   KWIETNIA   2018 r.

Św. Anzelma, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Kolejny blamaż PO! Środowiska kombatanckie zablokowały inaugurację Klubów Obywatelskich w Muzeum AK

Kolejny blamaż PO! Środowiska kombatanckie zablokowały inaugurację Klubów Obywatelskich w Muzeum AK
Lukasz Dejnarowicz / FORUM

Platforma Obywatelska, która po ośmiu latach nieczułości na głosy społeczeństwa chce rozruszać Kluby Obywatelskie pod hasłami obrony demokracji, wolności i konieczności powstrzymania groźnych działań rządzącej większości, zamierzała upolitycznić wizerunek Muzeum Armii Krajowej. Zapędy w porę powstrzymali krakowscy kombatanci.

 

Działalność Klubów Obywatelskich zainaugurować miała debata „Polska 2016: wyzwania i zagrożenia”. Wydarzenie zaplanowano na najbliższy poniedziałek (7 marca 2016 r.) w Muzeum AK w Krakowie. Anonsowanymi gwiazdami spotkania są m.in. bp. Tadeusz Pieronek, prof. Jerzy Hausner i Grzegorz Schetyna. Już wiadomo, że spotkanie nie odbędzie się w Muzeum AK. Plany upolitycznienia tak ważnego dla kombatantów miejsca spotkała się z ich mocną reakcją. W piątek żołnierze AK i środowiska patriotyczne spotkali się z dyrekcją placówki, która wykluczała możliwość zmiany planów, chodziło ponoć o kwestie finansowe.

 

Kombatanci sprawę postawili jednak dość jasno: jeśli polityczne spotkanie odbędzie w murach Muzeum, właściciele eksponatów zabiorą je z placówki. Spór zakończyła jednoznaczna decyzja władz miasta.


- Wiceprezydent Miasta Krakowa Andrzej Kulig zapewnił mnie przed chwilą, że polityczny mityng PO nie odbędzie się w poniedziałek w Muzeum Armii Krajowej. W miejskich instytucjach kultury nie powinny odbywać się polityczne spotkania partii politycznych. Decyzja Pana Andrzeja Kuliga kończy niepotrzebny spór o próbę wykorzystania muzeum do celów politycznych – napisał w piątek popołudniu Adam Kalita, krakowski radny.

 

Powołanie Klubów Obywatelskich formalnie ma być odpowiedzią na zagrożenia stojące przed Polską. Nie jest jednak tajemnicą, że taki ruch PO jest tylko rozpaczliwą próbą odbudowania elektoratu.

 

- Chcemy, żeby Kluby działały w każdym powiecie i żeby stały się centrum lokalnej aktywności społecznej, miejscem otwartej debaty i poszukiwania rozwiązań zarówno dla lokalnych wspólnot, jak i dla całego kraju – poinformował Instytut Obywatelski, który patronuje inicjatywie.

 

Taka działalność promująca społeczeństwo obywatelskie oczywiście nie jest niczym złym, niemniej cieniem na całe zamierzenie kładzie się fakt, że Kluby Obywatelskie zdaje się są takowymi jedynie z nazwy. Podobnie jak wielki niegdyś przecież projekt obywatelskiej partii. Przemawia za tym już sam fakt, że Kluby organizuje Instytut Obywatelski, który jest think thankiem politycznym i jak sam o sobie pisze, stanowi „eksperckie zaplecze partii Platforma Obywatelska RP”.

 

Instytut wprawdzie twierdzi, że chce aby „Kluby Obywatelskie były odpowiedzią na zagrożenia, jakie stają dziś przed Polską” i zaprasza do nich „wszystkich, którzy sprzeciwiają się niszczeniu demokracji i ograniczaniu wolności w naszym kraju.” - Chcemy wykorzystać energię Polek i Polaków, którzy nie zgadzają się na trwające dziś niszczenie fundamentów praworządności w Polsce – podkreślono.

 

Próba sztucznego rozruszania Klubów Obywatelskich, to kolejny dowód na to, że tonąca Platforma Obywatelska nie ma pomysłów nawet już nie na zwiększanie, ale na utrzymanie elektoratu i próbuje kopiować rozwiązania, które wyniosły na szczyt PiS. Sęk w tym, że zwolennicy partii rządzącej organizowali się sami, a nie byli zwoływani przez ludzi partii. Warto przypomnieć, że nie tak dawno PO próbowała licytować się z PiS na lepszy program „500+”. Zapowiedź inauguracji KO pokazuje też dwulicowość środowisk sympatyzujących z Platformą, które chętnie punktują każde „propisowskie” zaangażowanie ludzi Kościoła w politykę. To rodzi pytania o to w jakim zatem charakterze w „platformerskiej” inicjatywie uczestniczyć ma bp Pieronek.

 

 

Marcin Austyn

 

 

 


DATA: 2016-03-04 15:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Bliska współpraca PiS z Gazetą Polską wskazuje na chrześcijaństwo z litery a nie ducha.
ponad 2 lata temu / Luki
 
@Jerzy W. Jacy patrioci z rządu? Ci od traktatu lizbońskiego, wstrzymania ekshumacjii w Jedwabem?Ci ktorym nie przeszkadza kompromis aborcyjny, ustawa 1060, konwencja antyprzemocowa? Zlituj się Boże nad krajem, jeśli to są nasi patroci.
ponad 2 lata temu / daffy
 
Pieronek?
ponad 2 lata temu / Leo
 
PO DZIAŁAŁO I DZIAŁA Z INSPIRACJI ZŁEGO.POLSKI PREZYDENT I RZĄD ORAZ PATRIOCI SĄ ATAKOWANI PRZEZ SIŁY CIEMNOSCI ZA POŚREDNICTWEM MIN.KOD,PO,NOWOCZESNĄ ITP.ZA WARTOŚCI CHRZESCIJAŃSKIE. NIECH PAN BÓG CHRONI I BŁOGOSŁAWI NASZE WŁADZE ORAZ CAŁY NASZ KRAJ!ABY POLSKA TRWAŁA PRZY PANU JEZUSIE NASZYM ZBAWICIELU;JEMU CHWAŁA ! ! !
ponad 2 lata temu / JERZY W.
 
Brawo, jeszcze trzeba zablokować wystawienie na 1050-lecie Chrztu Najjaśniejszej Rzeczpospoliej lewackiej obrazoburczego pseudowidowiska w Poznaniu na stadionie 16. kwietnia br. ...Superstar (celowo nie piszę pełnego tytułu, by nie bluźnić)!!
ponad 2 lata temu / John Galt
 
To raczej kluby UBywatelskie!
ponad 2 lata temu / Jurek
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.