8 maja 2018

Zmiana strategii NATO na Atlantyku. Amerykanie reaktywują Drugą Flotę

(commons.wikimedia.org)

NATO zmienia strategię na Atlantyku w związku z zagrożeniem rosyjskim. USA ogłosiły, że marynarka wojenna reaktywuje Drugą Flotę, która została dezaktywowana we wrześniu 2011 roku po 65 latach służby.

 

Druga Flota została dezaktywowana w ramach oszczędności i restrukturyzacji organizacyjnej, ale ma zostać ponownie reaktywowana, by patrolować północny obszar Oceanu Atlantyckiego i wschodnie wybrzeże USA. Jednostka obejmowała 126 statków, 4500 samolotów i 90 tys. personelu i w latach 1950-2011 patronowała północny obszar Atlantyku.

Wesprzyj nas już teraz!

 

O zmianie decyzji dowództwo amerykańskie poinformowało podczas ceremonii zmiany dowództwa Sił Zbrojnych USA. Według doniesień medialnych, reaktywacja Drugiej Floty oznacza przygotowywanie się do ewentualnego konfliktu na wielką skalę, zwłaszcza przeciw Rosji.

 

W oświadczeniu adm. John Richardson, szef US Naval Operations powiedział: „Nasza narodowa strategia obrony jasno pokazuje, że jesteśmy z powrotem w erze wielkiej rywalizacji, ponieważ środowisko bezpieczeństwa staje się coraz trudniejsze i bardziej złożone”. – Druga Flota będzie sprawować władzę operacyjną i administracyjną nad przydzielonymi statkami, statkami powietrznymi i siłami desantowymi na wschodnim wybrzeżu i północnym Oceanie Atlantyckim – dodał.

 

Urzędnicy amerykańscy poinformowali też, że Druga Flota będzie planować i przeprowadzać operacje morskie, szkolić, certyfikować oraz dostarczać siły morskie – w razie konieczności reakcji – w dowolne obszary na całym świecie.

 

Notatka informująca o zmianie, uzyskana przez US Naval Institute News, stwierdzała, że ​​flota zostanie aktywowana 1 lipca. Na razie będzie ona liczyła zaledwie 11 oficerów i czterech zatrudnionych pracowników. Ostatecznie powiększy się do 85 oficerów, 164 zatrudnionych pracowników i siedmiu cywilów.

 

Niektóre raporty wskazują jednak, że reaktywacja Drugiej Floty naraża na niebezpieczeństwo przyszłość Czwartej Floty, czyli morskiego oddziału dowództwa południowego utworzonego w 2008 roku, w dużej mierze wspomagającego działania straży przybrzeżnej USA.

 

Zanim siły rosyjskie zajęły półwysep krymski na Ukrainie w 2014 r., amerykańska marynarka na Oceanie Atlantyckim skupiała się głównie na misjach humanitarnych i pomocy ofiarom klęsk żywiołowych, a także na walce z przemytem narkotyków.

 

W ostatnich latach obserwatorzy są przekonani, że aktywność rosyjskiej marynarki znacznie wzrosła, a kilku urzędników NATO opisuje ją jako najwyższą od czasów zimnej wojny. Rosjanie zagrażają przede wszystkim sieciom podwodnej łączności.

 

Moskwa kontynuuje ambitne działania modernizacyjne, mimo że jej flota jest mniejsza niż podczas zimnej wojny. Rosjanie zintensyfikowali także działania w rejonie Morza Czarnego i Północnego.

 

Amerykańska marynarka remontuje również hangary na Islandii, w których mieści się morski boeing patrolowy P-8 Poseidon, przeznaczony m.in. do wykrywania okrętów podwodnych. Będzie on monitorować korytarz między Grenlandią, Islandią i Wielką Brytanią, który jest „wąskim gardłem” dla statków poruszających się między Oceanem Arktycznym a Północnoatlantyckim.

 

Jednocześnie NATO wprowadza zmiany w strukturze dowodzenia w odpowiedzi na zwiększone napięcia z Rosją i przygotowuje się do ewentualnych operacji wojskowych na kontynencie i wokół niego.

 

Na początku tego roku Niemcy ogłosiły, że proponowane dowództwo logistyczne NATO będzie zlokalizowane w południowym mieście Ulm. Dowództwo logistyczne będzie działać na rzecz usprawnienia przepływu personelu i sprzętu w Europie.

 

Źródło: bignewsnetwork.com

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 515 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram