DZIŚ JEST:   20   KWIETNIA   2018 r.

Św. Agnieszki z Montepulciano
 
 
 
 

Kim są nowi ministrowie? Przedstawiamy członków ekipy premiera Morawieckiego

Kim są nowi ministrowie? Przedstawiamy członków ekipy premiera Morawieckiego
Joachim Brudzinski, Jacek Czaputowicz. FOT.Krystian Maj/FORUM

Zgodnie z zapowiedziami premier Mateusz Morawiecki dokonał rekonstrukcji swojego rządu. I nie były to tylko zmiany kosmetyczne. Kto teraz pokieruje poszczególnymi resortami, co ciekawe, także nieco przemodelowanymi pod względem kompetencji? Przedstawiamy sylwetki nowych ministrów.

 

Henryk Kowalczyk – minister środowiska. To twarz doskonale znana w świecie polityki. Do tej pory pełnił funkcję przewodniczącego Komitetu Stałego Rady Ministrów. Zmiana w ministerstwie najwyraźniej została podyktowana kwestiami wizerunkowymi, związanymi ze sporem jaki toczył minister Jan Szyszko z unijną biurokracją o wycinkę zagrożonej plagą kornika drukarza Puszczy Białowieskiej.

 

Andrzej Adamczyk – minister infrastruktury. To postać także doskonale nam znana. Minister Adamczyk będzie bowiem kontynuował swoją dotychczasową misję, niemniej z jego kompetencji odpłynęły kwestie związane z budownictwem.

 

Mariusz Błaszczak – minister obrony narodowej. To kolejny polityk doskonale znany z ekipy „dobrej zmiany”. Dotychczas z powodzeniem szefował MSWiA. Teraz zajmie się wojskiem. Zmiana ta miała związek ze sporem jaki minister Antoni Macierewicz toczył z prezydentem Andrzejem Dudą o kształt armii. Roszada ma najpewniej uspokoić sytuację na linii rząd-prezydent, jednak została źle przyjęta przez część obozu rządzącego i ich medialnych popleczników.

 

Joachim Brudziński – minister spraw wewnętrznych i administracji. To kolejny doskonale znany polityk mający wiele do powiedzenia w PiS. Dotychczas pełnił funkcję wicemarszałka Sejmu.

 

Teresa Czerwińska – minister finansów. Polska ekonomistka, doktor habilitowany nauk ekonomicznych, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego. Wcześniej pracowała jako podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a następnie w Ministerstwie Finansów, w takiej samej randze. Ciekawostką jest fakt, że pani minister urodziła się w Dyneburgu, znajdującym się obecnie na terenie Łotwy.

 

Jadwiga Emilewicz – minister przedsiębiorczości i technologii. To człowiek Jarosława Gowina. Dotąd pełniła funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju. Miała być kandydatem na fotel prezydenta Krakowa w najbliższych wyborach samorządowych. 

 

Jerzy Kwieciński – minister inwestycji i rozwoju. To inżynier i przedsiębiorca oraz urzędnik państwowy. W pierwszym rządzie PiS był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. Dwa lata temu został sekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju.

 

Łukasz Szumowski – minister zdrowia. Kardiolog i profesor nauk medycznych. Dotąd pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

Jacek Czaputowicz – minister spraw zagranicznych. Politolog i profesor nauk społecznych. W 2017 roku trafił do Ministerstwa Spraw Zagranicznych jako podsekretarz stanu. W jego dorobku naukowym wyraźnie widać zainteresowanie tematami europejskimi: integracją, bezpieczeństwem i rolą państwa w UE. To kolejna zmiana mająca pozytywnie wpłynąć na wizerunek Polski w UE i uspokoić wzajemne relacje.

 

 

MA

 

 


DATA: 2018-01-09 15:16
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Każdy, kto sprawia ból innym, a szczególnie w Moje Imię, będzie musiał rozliczyć się przede Mną w Dniu Ostatecznym.
3 miesiące temu / cytat
 
To nie rekonstrukcja to destrukcja pierwszego rządu!
3 miesiące temu / DNA
 
Prezes Jarosław Kaczyński rozpoczął kolejny etap "marszu" ku "przegranej" w najbliższych wyborach! Przestał całkowicie liczyć się z wyborcami! Czy Prezes sądzi, że wyborcy pozwolą się nadal tak traktować? Byliśmy uwielbiani przez Prezesa Jarosława przed wyborami, a teraz już jesteśmy niepotrzebni! Dlaczego, rekonstrukcja rządu akurat w dniu rozmowy z Komisją Europejską? Czyżbyśmy skapitulowali przed KE? Sądzę, że kolejnym krokiem Prezesa będą "korytarze humanitarne" i to będzie kropla, która przeleje dzban!!! I Jarosławowi pozostanie tylko 15-20% elektoratu!
3 miesiące temu / Były wyborca PiS-u
 
Ci ludzie mają dokonac Intronizacji Narodowej?
3 miesiące temu / QUITO AKITA
 
Trzeci garnitur pań i panów Nikt. Bez zaplecza, bez osiągnięć, bez samodzielności. Wykonawcy woli "władcy marionetek". Nie, nie mam na myśli Kaczyńskiego. PiS został mu ukradziony.
3 miesiące temu / Dante
 
Utrącenie A.Macierewicza ogromny blad. .zawiodlam sie na pis
3 miesiące temu / G
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.