DZIŚ JEST:   22   KWIETNIA   2018 r.

IV Niedziela Wielkanocy
Św. Sotera, papieża
Św. Kajusza, papieża
 
 
 
 

Kim jest George Soros ? – przełomowa publikacja o „filantropie”

Kim jest George Soros ? – przełomowa publikacja o „filantropie”
© Danny Gys / Reporters/Forum

George Soros to dla jednych wybitny filantrop, dla innych archetyp złego kapitalisty. Zdaniem kolejnych jest on zaś rewolucjonistą i burzycielem wszelkich tradycji. Do tej pory krytyków Georgea Sorosa łatwo szufladkowano jako zwolenników teorii spiskowych. Czy jednak mamy tu do czynienia z teorią spiskową? Czy raczej z praktyką spisku? Na te i inne pytania odpowiada w swojej nowej książce niezależny niemiecki publicysta i pisarz.

 

Andreas von Rétyi, urodzony w 1963 roku w Monachium dziennikarz, nie należy do piewców węgierskiego miliardera. Przeciwnie – wskazuje na szkodliwość jego działań dla niemal całego świata. Na poparcie swych tez przytacza liczne źródła. Niekoniecznie z tak zwanych „poważnych” mediów. Te wszak są często poważne tylko z nazwy.

 

Książka niemieckiego autora nie jest też ostatecznym słowem przeciwko kontrowersyjnemu finansiście. „W zasadzie byłoby bardzo naiwne oczekiwać dowodów na jakiś konkretny scenariusz” - pisze autor. „Na kolejnych stronach nie chodzi więc wcale o to, by chcieć Sorosa pomówić albo wręcz posądzić. (…) Nie chodzi o to, by postawić stanowczą tezę czy wręcz teorię, albo przeprowadzić dowód w ścisłym sensie. Mimo to sytuacja poszlakowa wydaje się godna uwagi” - dodaje.

 

Jakie to poszlaki? Autor stara się odpowiedzieć na pytania odnośnie roli George’a Sorosa w tak zwanej Arabskiej Wiośnie czy Wojnie w Syrii. Ale to nie wszystko. Szczególnie interesujące są fragmenty dotyczące kryzysu imigranckiego. Europa to bowiem zdaniem Andreasa von Rétyi epicentrum współczesnego kryzysu migracyjnego. „Wszystkie promienie zbiegają się stopniowo za soczewką, by połączyć się w najaktualniejszym punkcie zapalnym współczesnych zdarzeń: w Europie” - pisze.

 

Sporo wskazuje na to, że prezes Fundacji Społeczeństwa Otwartego, „specjalista od nierównowagi”, dąży do przyciągnięcia do Europy rzesz uchodźców. Skutki tego to nie tylko zamachy terrorystyczne, ale także załamanie się porządku publicznego. Zarówno w krajach eksportujących migrantów, jak i w ich importerach. Traktowani instrumentalnie uchodźcy stają się więc pionkami w wielkiej i niejasnej grze.

 

Autor przygląda się także osobowości George’a Sorosa. A postać to zagadkowa. Z jednej strony to makiaweliczny finansista, zdążający do zysku bez względu na cierpienia ludzi. Dość powiedzieć, że zarobił miliardy na załamaniu waluty na Dalekim Wschodzie. W 2002 roku został także skazany przez Francję na 2,2 miliona dolarów kary za nieuczciwe praktyki w finansach. Z drugiej jednak strony, George Soros, doktor filozofii na London School of Economics, uczeń Karla Poppera, pozostaje owładnięty wizją zbudowania na całym świecie społeczeństwa otwartego. W swoim wybujałym ego zdaje się uważać za kogoś więcej, niż prywatnego filantropa. Jak tylko może wynajmuje biura w oficjalnych budynkach rządowych.

 

Publikacja Andreas von Rétyi zasługuje na uwagę. Nieczęsto, jeśli w ogóle, mamy na rynku polskim do czynienia z książkami o węgierskim miliarderze. Niektórzy mogą mieć pewne obiekcje do osoby autora – specjalizuje się on wszak w kwestiach takich jak teorie spiskowe czy istnienie kosmitów. Zachowując jednak pewien zdrowy krytycyzm, warto po jego dzieło sięgnąć, by dowiedzieć się więcej o jednym z najważniejszych dziś ludzi na świecie.

 


Andreas von Rétyi, George Soros. Najniebezpieczniejszy człowiek świata, tłumaczenie Elżbieta Lubelska, Wydawnictwo Biały Kruk, Kraków 2016.

 


Marcin JendrzejczakDATA: 2016-12-22 14:16
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Przeczytałem tę książkę. Jest bardzo ciekawa. Na pewno przeczytam ją ponownie.
ponad 1 rok temu / Zdenek
 
Nie kupię tej książki. Z Sorosa taki sam Węgier jak i z Szechtera Polak ! Dość hipokryzji i zakłamań !
ponad 1 rok temu / czytelnik
 
Nie widzę powodu by wgłębiać się w "filozofię" tego szkodnika i szubrawca. Już dawno powinien z tym Koczownikiem "porozmawiać" po swojemu "Silnoręki".
ponad 1 rok temu / agricola
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.