7 listopada 2018

Wenezuela chce odzyskać z Wielkiej Brytanii rezerwy złota. Chodzi o pół miliarda dolarów!

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com)

Wenezuelskie władze chcą sprowadzić do kraju zdeponowane w Banku Anglii sztabki złota o wartości około 550 milionów dolarów (423 milionów funtów). Prezydent Nicolas Maduro obawia się, że w razie nałożenia międzynarodowych sankcji nie uda mu się odzyskać złota.

 

Na razie amerykańskie sankcje finansowe skutecznie zablokowały rządowi Maduro kredytowanie na międzynarodowych rynkach. Administracja Trumpa w miniony czwartek – by wywrzeć większą presję na wenezuelskie władze – nałożyła nową serię sankcji, zakazujących obywatelom USA prowadzenia interesów z każdym, kto był zaangażowany w „oszukańczą” sprzedaż złota z Wenezueli.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Prezydent Wenezueli podjął działania, by sprowadzić do kraju 14 ton złota przechowywanego w Banku Anglii. Bank stara się ustalić, co Wenezuela chce zrobić ze złotem – miał powiedzieć agencji Reutera jeden z urzędników banku.

 

Na razie wstrzymano operację na prawie dwa miesiące z powodu trudności w uzyskaniu ubezpieczenia potrzebnego do przesłania dużego ładunku złota. Jak zaznaczył brytyjski urzędnik, koszty ubezpieczenia są bardzo wysokie.

 

Gospodarka Wenezueli już piąty rok przechodzi recesję. Szerzy się głód i wzrasta zapadalność na różne choroby. Ponad 2 miliony obywateli opuściło kraj, udając się do Kolumbii i Brazylii.

 

Maduro twierdzi, że jego rząd jest ofiarą „wojny ekonomicznej” prowadzonej przez opozycję i podsycanej przez sankcje Waszyngtonu. Krytycy komunistycznego przywódcy obwiniają go o upadek jednej z lepiej prosperujących gospodarek na świecie wskutek wprowadzenia socjalistycznej polityki, rygorystycznej kontroli wymiany walut i nacjonalizacji prywatnych firm. Utrata złota byłaby znaczącym ciosem dla finansów i tak pogrążonego w chaosie kraju.

 

W 2018 roku rząd Maduro sprzedał twardą walutę o wartości jednej piątej posiadanych rezerw złota na aukcjach walutowych, które są przeprowadzane w ramach 15-letniego krajowego systemu kontroli wymiany. Rząd obiecał aukcję 2 miliardów euro w bliżej nieokreślonym czasie. Wenezuela sprzedaje złoto głównie Turkom. Oba kraje nawiązały bliższe relacje w ciągu ostatniego roku.

 

Kraj przez dziesięciolecia gromadził złoto, które stanowi rezerwę Banku Centralnego w zagranicznych skarbcach bankowych. Socjalistyczny przywódca kraju Hugo Chavez, powołując się na potrzebę fizycznej kontroli nad aktywami Banku Centralnego, w 2011 roku sprowadził do Caracas około 160 ton złota z banków w Stanach Zjednoczonych i Europie.

Część rezerw pozostało w Banku Anglii. Począwszy od 2014 roku Wenezuela wykorzystała to złoto do operacji swapowych, w wyniku których globalne banki pożyczyły rządowi kilka miliardów dolarów. Zabezpieczeniem były rezerwy złota.

 

Statystyki Banku Centralnego w Wenezueli pokazują, że jego zasoby w czerwcu tego roku spadły do ​​160 ton (z 364 ton w 2014 roku). Złoto zostało przejęte przez banki wskutek niespłacenia przez Wenezuelę pożyczek.

 

W 2017 roku USA – poprzez wprowadzenie nowych sankcji – uniemożliwiły umowy swapowe amerykańskim instytucjom finansowym.

 

 

Źródło: reuters.com

AS

 

  

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 655 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram