DZIŚ JEST:   26   MAJA   2018 r.

Św. Filipa Neri
 
 
 
 

Kardynał Parolin: emigranci zarobkowi także potrzebują azylu. Europa zawsze była wielokulturowa

Kardynał Parolin: emigranci zarobkowi także potrzebują azylu. Europa zawsze była wielokulturowa
fot. Freedom House/flickr

– Ci, którzy uciekają przed ubóstwem, są zmuszeni do migracji i społeczność międzynarodowa musi znaleźć rozwiązania zapewniające im ochronę, której potrzebują – stwierdził watykański Sekretarz Stanu kard. Pietro Parolin. Szef watykańskiej dyplomacji przemawiał podczas konferencji o problemie uchodźców, zorganizowanej przez Centrum Astalli na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, w ramach obchodów Światowego Dnia Uchodźcy.


Ferruccio De Bortoli, ks. Federico Lombardi, prezydent Centrum Astalli i Ojciec Camillo Ripamonti uczestniczyli w seminarium zorganizowanym przez aktora Marco Balianiego i wenezuelską uchodźczynię Melany Hernandez.  

 

Kardynał Parolin wymienił patologie, które ­– jego zdaniem – są przyczyną masowej migracji. – Ukryte geopolityczne działania związane z hegemonistycznymi planami finansowymi, handlem surowcami i bronią, przestępczością, korupcją, przemocą – mówił watykański Sekretarz Stanu. – Nierówne związki prawne i gospodarcze między narodami przyczyniły się do szybkiego nasilenia globalnego kryzysu finansowego – dodał.

 

Hierarcha stwierdził również, że utrzymujące się konflikty, duża liczba cywilnych ofiar i ubóstwo w największym stopniu przyczyniają się do masowych migracji i mogą one być rozwiązane jedynie na poziomie globalnym, przy udziale rosnącej roli ONZ i społeczności międzynarodowej.

 

Urzędnik watykański przypomniał, że papież Franciszek apeluje do Europy, aby odzyskała swój podstawowy wymiar, tj. „zdolność do integracji", by „stworzyć syntezę między różnymi kulturami.” -  Tożsamość Europy zawsze była dynamiczna i wielokulturowa – przekonywał duchowny, który wezwał do przyjmowania imigrantów i „wzajemnego ubogacenia."

 

Kardynał wspomniał, że migracje „powodują ogromne łamanie praw człowieka”. Na ten fakt zwracał uwagę także ojciec Lombardi, który moderował spotkanie. Były szef Biura Prasowego Watykanu mówił także o konieczności przyznawania „obywatelstwa, które nie wyklucza”.

 

Kard. Parolin zwrócił uwagę w dyskusji, że dzisiejsze konflikty – nawet na mniejszą skalę – mają daleko większe konsekwencje niż dawniej, ponieważ dokonuje się ogromnych przesiedleń ludności. W Syrii na przykład aż 60 proc. ludności została przesiedlona. Hierarcha apelował do walczących stron, by nie niszczyły szpitali, szkół i innych budynków.

 

By zapobiec fali uchodźców, ważne jest zapewnienie pokoju na świecie. Szef watykańskiej dyplomacji podkreślił, że „to tradycyjne zadanie Stolicy Apostolskiej, której działania negocjacyjne i dyplomatyczne idą w tym kierunku, nawet w najbardziej skomplikowanych i krytycznych sytuacjach, jak np. w Wenezueli”.

 

– Mimo świadomości trudności Stolica Apostolska zobowiązała się do zakończenia wewnętrznego konfliktu, który przyczynia się do zjawiska uchodźców, ponieważ wielu ucieka do Kolumbii i sąsiednich krajów – mówił kard. Parolin. 

Watykański Sekretarz Stanu zauważył jednak, że istnieją również oznaki nadziei, w tym „wzrastająca świadomość współzależności państw w kwestiach takich jak migracja”, jak również pojawiające się oznaki solidarności i hojności wśród szeroko rozumianego strachu. Sekretarz Stanu przypomniał sobie ostatnią podróż do regionu  Veneto, gdzie spotkał się z miejscowymi burmistrzami. Mieli mu powiedzieć, że o ile początkowo miejscowi ostro sprzeciwiali się przyjmowaniu uchodźców, rzekomo zmienili zdanie, gdy osobiście ich spotkali. 

 

Sekretarz Stanu wezwał wręcz do przyjęcia postawy „szerokiej integracji i szerokiej akceptacji” migrantów m.in. poprzez ich rozmieszczenie w małych grupach w różnych miastach, aby nie tworzyć swoistych gett. 

Kard. Parolin w sierpniu udaje się z wizytą  do Moskwy, gdzie ma się odbyć ważne spotkanie dyplomatyczne na wysokim szczeblu. Prawdopodobnie będzie rozmawiał m. in. z prezydentem Putinem, a także innymi najwyższymi urzędnikami rosyjskimi i przedstawicielami wspólnoty prawosławnej.

 

Źródło: vaticaninsider.com

AS

 

 


DATA: 2017-06-26 09:27
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jak taki dobry to niech pierwszy odda swoje buty swój płaszcz, swoje łóżko i swój dach zamiast pouczać innych.
10 miesięcy temu / Katolik
 
Kardynałowie dzień dobry chcą mieć Calais w całej Europie.
11 miesięcy temu / mk
 
Dobrze wiedzą, nie ma żadnej "zdolności do integracji" z islamem, każda próba takowej kończy się islamizacją wszystkich. Masoni z Watykanu islamizują Europę. To morderstwo katolicyzmu i chrześcijaństwa. Bóg ich ukarze, zapowiedział to a oni nie wierzą.
11 miesięcy temu / tes
 
Nic Europa nie musi!!Przede wszystkim ich utrzymywac,bo w większości to nie są nawet imigranci zarobkowi,a socjalni.Czy ten kardynal wie skąd pochodzą słowa "kto nie pracuje niech tez nie je"??A moze mu przypomnieć??
11 miesięcy temu / pytam sie!!!
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.