5 października 2018

Kardynał Müller: papież powinien odpowiedzieć na zarzuty arcybiskupa Vigano

(fot. REUTERS/Max Rossi/File Photo/FORUM)

Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary Gerhard Müller wezwał papieża do odpowiedzi na zarzuty postawione przez arcybiskupa Carlo Marię Vigano. Stwierdził także, że dokumenty synodu biskupów nie stają się automatycznie aktami Magisterium, pomimo że tak ogłosił papież we wrześniu.

 

Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary Gerhard Müller w czwartkowej rozmowie z telewizją stwierdził, że Franciszek powinien dążyć do szukania pojednania z arcybiskupem Carlo Marią Vigano. Jego zdaniem Biskup Rzymu powinien również odpowiedzieć na zawarte w dokumencie zarzuty, gdyż wierni mają prawo znać prawdę.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Arcybiskup Vigano, były nuncjusz apostolski w Stanach Zjednoczonych zarzucił Franciszkowi między innymi ignorowanie sankcji nałożonych jego zdaniem na byłego arcybiskupa Waszyngtonu, Theodore McCaricka przez Benedykta XVI.

 

Kardynał Müller stwierdził wprawdzie, że nic nie słyszał o tych sankcjach. Wezwał jednak do wszczęcia procesu kanonicznego przeciwko byłemu kardynałowi McCarickowi. Kardynał Müller stwierdził, że ludzie Kościoła muszą uczyć się na błędach i coraz lepiej zwalczać nadużycia seksualne.

 

Niemiecki hierarcha podkreślił również, że papież powinien stanowić symbol jedności Kościoła, wykraczającej poza podziały na liberałów i konserwatystów.

 

Dziennikarz EWTN zapytał również o sprawę śledztwa w sprawie arcybiskupa Cormaca Murphy-O’Connora podejrzanego o nadużycia wobec nastolatki. Kongregacja Nauki Wiary w czasach prefektury kardynała Müllera prowadziła bowiem dochodzenie w tej kwestii. Niemiecki hierarcha zapytany, czy papież Franciszek nakazał mu wstrzymanie dochodzenia, odmówił jednoznacznej odpowiedzi. Powołał się na obowiązującą go tajemnicę. Podkreślił jednak, że kongregacje powinny dysponować większą niezależnością od papieży.

 

Kardynał Müller odniósł się również do konstytucji apostolskiej Episcopalis Communio. Ogłoszony we wrześniu przez Franciszka dokument zapewnia dokumentom synodów biskupich uczestnictwo w Magisterium papieskim. Jednak zdaniem byłego prefekta Kongregacji Nauki Wiary jest to niemożliwe. Wszak synod biskupów nie jest soborem powszechnym i dlatego nie posiada autorytetu Magisterium. Jego zdaniem nawet papież nie może zmieniać konstytucji Kościoła w ten sposób. 

 

Na marginesie warto zauważyć, że dokument Episcopalis Communio zdaniem niektórych komentatorów stanowi krok w stronę zmiany ustroju Kościoła z monarchicznego w demokratyczny. Dokument doprowadzi do zwiększenia autorytetu dokumentu powstałego po zakończeniu (rozpoczętego we środę) synodu do spraw młodzieży. Istnieją obawy, że podjęta zostanie na nim próba zliberalizowania nauczania Kościoła w sprawie homoseksualizmu.

 

 

Źródło: catholicherald.co.uk

mjend

 

 

Zachęcamy do lektury wszystkich trzech dokumentów arcybiskupa Vigano opublikowanych już na łamach PCH24.PL.

 

TYLKO U NAS! Pełny tekst listu księdza arcybiskupa Vigano po polsku

 

TYLKO U NAS! Pełny tekst drugiego listu księdza arcybiskupa Vigano po polsku

 

Arcybiskup Vigano publikuje kolejne świadectwo. Padają bardzo mocne słowa

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 105 295 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram