DZIŚ JEST:   22   KWIETNIA   2018 r.

IV Niedziela Wielkanocy
Św. Sotera, papieża
Św. Kajusza, papieża
 
 
 
 

Kardynał Mikołaj z Kuzy - założyciel bezcennej biblioteki

Kardynał Mikołaj z Kuzy - założyciel bezcennej biblioteki
Mikołaj z Kuzy. źródło: wikipedia.pl

Biblioteka w niemieckim miasteczku Kues, w której zbiorach obecnie znajduje się ponad 300 rękopisów, jest dziełem średniowiecznego filozofa, teologa, matematyka, dyplomaty - kardynała Mikołaj z Kuzy (właściwie Nicolaus Krebs) żyjącego w latach 1401- 1464. To właśnie dzięki niemu bezcenne zbiory średniowieczne przetrwały do czasów współczesnych.

 

Rozległe zainteresowania

Ten wybitny umysł ma na swoim koncie liczne osiągnięcia, niemalże na każdej płaszczyźnie: jako filozof szuka odpowiedzi na pytania teologiczne; jako obywatel tworzy m.in. teorię państwa i koncepcję reformy cesarstwa; jako przyrodnik zajmuje się analogią między myśleniem matematycznym a metafizycznym; jako matematyk podaje przybliżone sposoby kwadratury koła oraz rektyfikacji okręgu; wreszcie jako osoba duchowna zakłada dom opieki dla osób w podeszłym wieku wraz z biblioteką, szpitalem i kaplicą, gdzie pochowane jest jego serce. Zawdzięczamy mu również pierwsze próby reformy kalendarza.

 

Mikołaj z Kuzy był człowiekiem o rozległych zainteresowaniach; zgłębiał grekę, hebrajszczyznę, filozofię, teologię, matematykę i astronomię. W wieku 22 lat został doktorem katolickiego prawa kanonicznego, zaś w 1448 roku mianowano go kardynałem.

 

Niecodzienna biblioteka

Bibliotekę, która przetrwała przeszło 550 lat i do dziś szczyci się niesamowitymi zbiorami, Mikołaj założył w swej rodzinnej miejscowości Kues (obecnie Bernkastel-Kues). W jej zasobach znajdziemy m.in. „Codex Cusanus 220” - kodeks z pierwszej połowy XV wieku, który jest jednym z najstarszych istniejących dokumentów, gdzie tetragram  (cztery hebrajskie litery będące zapisem imienia własnego Boga w Piśmie Świętym) oddano jako „Iehoua”. Jest on także kolejnym dowodem na to, że formy imienia Bożego podobne do „Jehowa” już od stuleci były najpowszechniejszą transkrypcją tego imienia.

 

Bibliotek powstała około 1450 roku  i znajduje się w niej co najmniej 270 manuskryptów, przede wszystkim filozoficznych i teologicznych, z których wiele Kuzańczyk zgromadził w czasie swoich podróży.

 

Wybitne zbiory

Z dzieł starożytnych biblioteka posiadała pisma Cyryla z Aleksandrii, Grzegorza z Nazjanzu, Bazylego, Orygenesa, Tertuliana, Hieronima, Cypriana, oraz Ambrożego. Liczne były w niej pisma św. Augustyna, Pseudo-Dionizego „O Teologii Mistycznej” i „O Hierarchii Niebieskiej” w tłumaczeniu Roberta Grosseteste’a. Z pism filozofów pogańskich w zbiorach Kuzańczyka znajdowały się dzieła platońskie – komentarz Chalcydiusza do Timajosa, przekład Elementow Teologii Proklosa, tłumaczone przez Wilhelma z Moerbecke komentarze do Parmenidesa i Timajosa.

 

Bogaty był także zbiór pism Arystotelesa, obejmujący cały Corpus w przekładzie Ambrożego Travesari oraz tłumaczenia najnowsze – Retorykę Filelfa i Metafizykę Bessariona. Spośród dzieł średniowiecznych w bibliotece znajdują się pisma Eriugeny (przynajmniej pierwsza księga Periphyseonu), Teodoryka z Chartres, Sentencje Piotra Lombarda, komentarze św. Bonawentury, pisma Dunsa Szkota i innych autorów franciszkańskich, dzieła mistyczne Hildegardy z Bingen i Mistrza Eckharta. Nieobca Kuzańczykowi była także myśl tomistyczna, posiadał bowiem kopie „Sumy teologicznej” i „Summa contra gentiles”.DATA: 2017-07-04 14:34
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

większośc tych dzieł również posiadam
9 miesięcy temu / szczęściarz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.