5 października 2017

Kardynał Burke rozwiewa wątpliwości: posługa w Sygnaturze Apostolskiej nie na „pełen etat”

Kardynał Raymond Burke rozwiał wątpliwości dotyczące swojego powrotu do Sygnatury Apostolskiej. W adresowanym do dziennikarzy poniedziałkowym oświadczeniu podkreślił, że posługi w Sygnaturze Apostolskiej nie będzie sprawować w pełnym wymiarze czasowym. Dodał, że stanowi to standard dla członków rzymskich dykasterii. Jednocześnie amerykański hierarcha zapewnił, że zamierza wywiązywać się ze swoich obowiązków w najlepszy możliwy sposób i w ten sposób służyć radą papieżowi.

 

„Członkowie rzymskich dykasterii, oprócz członków doskonałych nie pełnią tej posługi w pełnym wymiarze godzinowym, lecz ofiarują swoje wsparcie, jeśli poproszą o nie członkowie doskonali” – wyjaśnił w swym oświadczeniu kardynał Burke.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Cytowany przez Edwarda Pentina duchowny dodał, że członkowie Sygnatury Apostolskiej piastują funkcje sędziowskie, gdy zostaną do nich powołani. Ponadto uczestniczą w zebraniach plenarnych Sygnatury Apostolskiej. Jednocześnie podkreślił, że uczyni wszystko, co w jego mocy, by służyć najważniejszemu trybunałowi Kurii Rzymskiej zgodnie ze swoją najlepszą wiedzą. Dodał, że na tym właśnie polega rola kolegium kardynalskiego, określanego często mianem papieskiego Senatu.

Kardynał Burke piastował godność prefekta Sygnatury Apostolskiej w latach 2008 do 2014.  Następnie papież Franciszek przeniósł go na stanowisko patrona Zakonu Maltańskiego. Wielu komentatorów odebrało to jako degradację duchownego. Spekulowano, że to skutek krytycznego stanowiska kardynała wobec liberalnej interpretacji adhortacji apostolskiej Amoris Laetitia.

Amerykański duchowny to jeden z czterech kardynałów; autorów tak zwanych dubiów (w międzyczasie dwóch z nich zmarło). Hierarchowie podpisujący się pod dubiami domagali się jednoznacznej interpretacji adhortacji Amoris Laetitia, szczególnie w kwestii dopuszczenia do Komunii rozwodników w nowych związkach. Upublicznione jesienią 2016 roku dubia wciąż czekają na odpowiedź.

 

Przywrócenie kardynała Burke’a do Sygnatury Apostolskiej uznano za rekompensatę dla amerykańskiego hierarchy. Wraz z nim 30 września do Sygnatury zostali przywróceni kardynałowie Agostino Vallini, Edoardo Menichelli oraz prałaci Johannes Willibrordus Maria Hendriks oraz Frans Daneels.

 

Najwyższy Trybunał Sygnatury Apostolskiej to jedna z trzech instytucji sądowniczych Watykanu. Służy jako instytucja odwoławcza od niektórych decyzji Roty Rzymskiej. Oprócz tych dwóch instytucji, istotną rolę w sądowniczych władzach Kościoła odgrywa także Penitencjaria Apostolska. 

 

 

Źródło: ncregister.com

mjend

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 724 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram